CM 2018. Victorie uriașă pentru Senegal, care învinge Polonia cu 2-1. Meciul a fost în direct la la TVR1, TVR HD și online pe tvrplus.ro

19 iunie 2018, 18:16

Thiago Cionek (minutul 38, autogol) şi Mbaye Niang (60) au înscris golurile Senegalului, iar Grzegorz Krychowiak (86) a punctat pentru Polonia, înt meciul care a încheiat prima etapă din faza grupelor la CM 2018.

Prima repriză a fost marcată de prudenţă, cele două echipe oferind foarte puţin spectacol. Senegalezul Niang, foarte bine lansat de Sabaly, a avut o execuţie neinspirată (min. 18). În minutul următor, polonezul Grosicki a trimis cu capul peste poartă.

Pe fondul unui joc echilibrat, Senegalul a deschis scorul în minutul 38, când şutul lui Idrissa Gana Gueye, din afara careului, a fost deviat în propria poartă de Thiago Cionek.

Robert Lewandowski, vedeta Poloniei, a fost periculos la o lovitură liberă (min. 50). Fundaşul Piszczek, din poziţie excelentă, nu a reuşit să lovească bine mingea la centrarea lui Rybus (56).

Senegalul a majorat diferenţa în min. 60, după ce Krychowiak, de la centrul terenului, a pasat înapoi către portarul Szczesny, iar mingea a ajuns la Mbaye Niang, care a înscris.

Polonia a resimţit şocul şi a jucat slab, notează Agerpres. Milik a ratat şansa de a reduce din handicap (70), iar Rybus a şutat în braţele portarului (83). Senegalul putea marca din nou în min. 81, când Szczesny a fost nesigur.

Krychowiak şi-a răscumpărat în parte greşeala de la golul doi şi a înscris cu capul în min. 86, la o lovitură liberă.

În afara Senegalului, toate celelalte echipe africane au pierdut meciurile disputate până acum la CM 2018.

Senegalul este pentru a doua oară la Mondial. La prima sa participare, în 2002, naţionala africană a ajuns până în sferturi de finală.

Tot marţi, în primul meci din Grupa H, Japonia a învins surprinzător Columbia cu scorul de 2-1.

Următoarele meciuri din grupă vor avea loc duminică 24 iunie, Japonia – Senegal, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), şi Polonia – Columbia, la Kazan (Kazan Arena).

Polonia reușește un gol în minutul 86.

Selecționata Senegalului mărește avantajul în minutul 60, 2-0 în meciul contra Poloniei.