CM 2018. Elveția învinge Serbia cu 2-1 și este la egalitate de puncte cu Brazilia în Grupa E

Elveția a învins Serbia cu 2-1 și este la egalitate de puncte cu Brazilia în Grupa E a Cupei Mondiale din Rusia. Meciul Serbia-Elveția a avut loc pe Kaliningrad Stadium din Kaliningrad și a fost transmis în direct la TVR1 și TVR HD.

22 Iunie 2018, 20:57 (actualizat 22 Iunie 2018, 23:28) |
Elveția înscrie în min 91
 |  GALERIE FOTO

Sârbii au pierdut meciul după ce au condus din minutul 5, când au deschis scorul printr-un gol marcat de Mitrovic, până în minutul 52, când elvețienii au restabilit egalitatea prin reușita lui Xhaka. În minutul 1 al prelungirilor, Shaqiri a adus golul victoriei pentru elvețieni.

Serbia are acum nevoie de victorie cu Brazilia pentru a se califica în optimi, în timp ce pentru Elveţia este suficient un egal cu Costa Rica şi va fi sigură de calificare.

Clasamentul în Grupa E:

1. Brazilia 4 puncte

2. Elveția 4 puncte

3. Serbia 3 puncte

4. Costa Rica 0 puncte

Momentele importante ale meciului

GOOOOL Elveția în minutul 91! Shaqiri pleacă din propria jumatate pe contraatac, singur cu portarul, nu poate fi ajuns și trimite pe lângă Stojkovic pentru 2-1 pentru Elveția.

GOOOOL Elveția, reușit de Xhaka  în min 52. Elvețienii egalează în repriza a doua.

(w620) Gol ElveÈ›

Ocazie ratată de 2-0 pentru Serbia, în min 46. Dusan Tadic trimite  de la marginea careului, milimetric pe lângă vinclu.

GOOOOL Serbia în minutul 5! O centrare perfectă în careu și Mitrovic înscrie.

ECHIPELE DE START

Serbia

Stojkovic,  Ivanovic, Milenkovic, Tosic, Kolarov,  Matic, Milivojevic,  Tadic, Milinkovic-Savic, Kostic - Mitrovic.

Rezerve: Dmitrovic, Rajkovic, Grujic, Jovic, Ljajic, Prijovic, Radonjic, Rodic, Rukavina, Spajic, Veljkovic, Zivkovic

Antrenor: Mladen Krstajic

(w620) Gol Serbia

Elveția

Sommer,  Lichtsteiner, Schar, Akanji, Rodriguez,  Behrami, Xhaka,  Shaqiri, Dzemaili, Zuber - Seferovic.

Rezerve: Burki, Mvogo, Djourou, Drmic, Elvedi, Embolo, Fernandes, Freuler, Gabranovic, Lang, Moubandje, Zakaria

Antrenor: Vladimir Petkovic

Arbitru: Felix Brych (Germania)

(w620) Suporteri

Programul complet al meciurilor de la Campionatul Mondial 2018. Toate meciurile sunt transmise în exclusivitate de TVR