CM 2018. "Diavolii roșii" înscriu în ultimele secunde ale partidei cu "samuraii" și se califică în sferturi! Belgia-Japonia 3-2

Selecţionata Belgiei s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins Japonia cu scorul de 3-2 (0-0), luni seara, la Rostov pe Don, în optimile de finală ale competiţiei. Belgia-Japonia a fost în exclusivitate la TVR 1 și TVR HD.

02 Iulie 2018, 20:32 (actualizat 02 Iulie 2018, 23:10) |
Belgia se califică în sferturi
 |  GALERIE FOTO

Belgia s-a calificat practic în ultimele secunde ale meciului, printr-un gol marcat de Chadli în minutul 90+4.

Min 90+4 GOOOL Belgia, care se califică în sferturi în ultimele secunde ale meciului!

Min 74. GOOOL Belgia, care reușește să egaleze!

Min 69. GOOOL Belgia!

Min 64. Ocazie pentru Japonia în min 64

Min 52. GOOOL Japonia, care se distanțează la 2-0. Înscrie Inui

Min 49 Ocazie a  belgienilor. Sutul lui Hazard lovește bara.

Min 48. GOOOOL Haraguchi pentru Japonia, care preia conducerea!

Belgia–Japonia 0-0 la pauză

Min 27 O nouă ocazie Belgia. Kawashima respinge

Min 25 Ocazie uriașă Belgia, prin Lukaku

Min 16 Ocazie Belgia, șutul lui Witsel trece de vinclul porții japoneze.

Min 1 Ocazie Japonia

Echipele se start

Belgia

Courtois - Vermaelen, Kompany, Alderweireld - Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco - Mertens, E. Hazard - Lukaku

Rezerve: Mignolet, Casteels, Boyata, Batshuayi, Chadli, Dembele, Dendoncker, Fellaini, T. Hazard, Januzaj, Tielemans, Vermaelen

Antrenor: Roberto Martinez

(w620) Suporter b

Japonia

Kawashima - Sakai, Shoji, Yoshida, Nagatomo - Shibasaki, Hasebe - Inui, Kagawa, Haraguchi - Osako

Rezerve: Higashiguchi, Nakamura - Endo, Honda, Makino, Muto, Okazaki, Oshima, Sakai, Ueda, Usami, Yamaguchi

Antrenor: Akira Nishino

(w620) Suporteri

Arbitru: Malang Diedhiou (Senegal)

Stadion: Rostov Arena

Belgia a câștigat grupa cu maximum de puncte, 9, în timp ce Japonia s-a calificat cu mare noroc în optimi, grație numărului mai mic de cartonașe în defavoarea Senegalului.

Elevii lui Martinez sunt considerați mari favoriți - Belgia este neînvinsă de 22 de partide.

Tradiția confruntărilor directe este de partea niponilor. Din cele 5 întâlniri, Japonia a câștigat două, iar două s-au încheiat remiză.

Ultima întâlnire a consemnat și singurul succes al Belgiei, 1-0, într-un amical disputat anul trecut.

Pentru Eiji Kawashima, partida de la Rostov are o importanță aparte. Portarul niponilor a jucat în Belgia pentru Lierse și Standard Liege.