CM 2018. Spania câștigă grupa B și merge în optimi, alături de Portugalia. Iran și Maroc luptă frumos, dar părăsesc Mondialul

Spania câștigă grupa B după 2-2 cu Marocul, un egal obținut abia în min 91.  Portugalia se califică de pe locul 2, după ce a fost la un pas să fie învinsă de Iran, care a egalat pe final de meci și apoi a avut o șansă uriașă să preia conducerea. Iran- Portugalia 1-1 a fost în direct pe TVR 1 și TVR HD, în același timp cu Spania - Maroc 2-2, transmis în direct la TVR2.

25 Iunie 2018, 20:53 (actualizat 26 Iunie 2018, 00:02) |
Iran egalează Portugalia, dar nu este suficient pentru a merge mai departe
 |  GALERIE FOTO

În optimile de finală, Spania întâlnește Rusia, care a terminat pe locul doi grupa A, iar Portugalia întâlnește Uruguay, câștigătoarea grupei A.

IRAN - PORTUGALIA 1-1

Selecţionata Portugaliei a terminat la egalitate cu formaţia Iranului, 1-1 (1-0), luni seara, pe Mordovia Arena din Saransk, în Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia. S-a calificat de pe locul 2 în optimi, unde va înfrunta  Uruguayul.

Ratare fabuloasă a Iranului în ultimele minute de joc. IRAN - PORTUGALIA 1-1

GOOOL Iran min 90! Iranienii egalează dintr-un penalty acordat de VAR, apoi trec pe lângă o șansă uriașă de a prelua conducerea.  IRAN - PORTUGALIA 1-1

Ocazie Iran în min 72. Ghoddos, abia intrat pe teren, șutează dintr-o poziție excelentă, puțin pe lângă poartă. IRAN - PORTUGALIA 0-1

Penalty  RATAT  de Ronaldo în min 53. IRAN - PORTUGALIA 0-1

Penalty Portugalia min 50. Cristiano Ronaldo cade în careu, arbitrul acordă penalty după ce revede faza video.

(w620) Ronaldo ra

GOOOL senzațional al lui Quaresma pentru Portugalia în minutul 45 al primei reprize.  Iran Portugalia 0-1 la pauză.

Ocazie Portualia în min 3. Cristiano Ronaldo intră periculos în careu, iar șutul lui puternic este prins  de Ali Beiranvand.

Echipele de start

Iran

1. Ali Beiranvand - 23. Ramin Rezaeian, 19. Majid Hosseini, 8. Morteza Pouraliganji, 3. Ehsan Haji Safi (capitan) - 17. Mehdi Taremi, 18. Alireza Jahanbakhsh, 6. Saeid Ezatolahi, 9. Omid Ebrahimi, 11. Vahid Amiri - 20. Sardar Azmoun.

Rezerve: 12. Rashid Mazaheri, 22. Amir Abedzadeh - 13. Mohammad Khanzadeh, 2. Mehdi Torabi, 15. Pejman Montazeri, 5. Milad Mohammadi, 7. Masoud Shojaei, 10. Karim Ansarifard, 16. Reza Ghoochannejhad, 14. Saman Ghoddos, 21. Ashkan Dejagah.

Selectioner: Carlos Queiroz

Portugalia

1. Rui Patricio - 21. Cedric Soares, 3. Pepe, 6. Jose Fonte, 5. Raphael Guerreiro - 20. Ricardo Quaresma, 14. William Carvalho, 23. Adrien Silva, 10. Joao Mario - 9. Andre Silva, 7. Cristiano Ronaldo (capitan).

Rezerve: 12. Anthony Lopes, 22. Beto - 2. Bruno Alves, 13. Ruben Dias, 15. Ricardo Pereira, 19. Mario Rui, 4. Manuel Fernandes, 11. Bernardo Silva, 8. Joao Moutinho, 16. Bruno Fernandes, 18. Gelson Martins, 17. Goncalo Guedes.

Selectioner: Fernando Santos.

SPANIA - MAROC 2-2

Spania a câştigat Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia şi va juca în optimi cu selecţionata ţării gazdă, după ce a obţinut dramatic un rezultat egalitate, 2-2 (1-1), cu Marocul, luni seara, la Kaliningrad.

Fosta campioană mondială a evitat pe ultima sută de metri o înfrângere umilitoare, după ce a egalat în prelungiri. A fost, însă, condusă de două ori pe parcursul meciului.

GOOL Spania min 90 +1 prin Aspas. Golul este anulat pentru ofsaid, iar arbitrul apelează la VAR și golul este validat! SPANIA-MAROC 2-2 scor final

GOOOL Maroc în min 81, reușit de En-Nesyri. SPANIA-MAROC 1-2