CM 2014 – Mondialul revenirilor. Recordul este de 9 răsturnări de situaţie

Meciul dintre Belgia şi Algeria a oferit cea de-a  şasea revenire de la actuala ediţie a Campionatului Mondial, din 17 meciuri. Africanii au deschis scorul în prima repriza din penalty prin jucătorul Valenciei, Feghouli. (VEZI AICI REUŞITELE)

18 Iunie 2014, 17:05 (actualizat 18 Iunie 2014, 17:16) |
Fellaini, autorul primului gol al Belgiei la CM 2014

Selecţionerul belgian, Mark Wilmots, a făcut doua schimbări foarte inspirate şi după pauză, nou-intratii, Fellaini şi Mertens au întors meciul şi au adus victoria „Dracilor Roşii”, 2-1.

Este cel de-al şaselea meci de la CM 2014 în care o naţională revine după ce este condusă şi se impune.

Celelalte cinci partide au fost: Elveţia – Ecuador 2-1, Coasta de Fildeş – Japonia 2-1, Uruguay – Costa Rica 1-3, Spania – Olanda 1-5 şi Brazilia – Croaţia 3-1.

În ediţia precedentă a Cupei Mondiale, în tot turneul (64 de meciuri), au fost înregistrate doar patru partide în care o echipă care a deschis scorul, a fost, în cele din urmă, infrântă.