Ciuleandra le-a purtat noroc tricolorilor: 4-0 cu Andorra şi România e pe primul loc în grupă

Aproape 30.000 de spectatori au susţinut marţi seara Naţionala de fotbal a României. Asta şi pentru că organizatorii au deschis porţile celor care nu au mai prins bilete. Spectatorii i-au încurajat pe tricolori, care nu au fost, însă, menajaţi, atunci când jocul a scârţâit. Tvrinfo.ro a transmis, marţi seară de la ora 20:30, în format LIVE TEXT, meciul România - Andorra 4-0.

12 Septembrie 2012, 11:07 (actualizat 12 Septembrie 2012, 15:43) |
România a învins Andorra pe Arena Naţională

Şase puncte din două meciuri, 6 goluri fără niciunul primit. Start perfect pentru Naţionala României în Preliminariile Mondialului din Brazilia. 2-0 cu Estonia în deplasare, 4-0 marţi seara cu Andorra pe Naţional Arena şi tricolorii sunt lideri în grupa D cu maximum de puncte.

Echipa naţională s-a impus marţi seara fără emoţii în faţa Andorrei, România  adjudecându-şi astfel prima victorie pe Arena Naţională, după remizele cu Franţa, Belarus şi Uruguay.  Scorul a fost deschis de Gabi Torje, cu un şut în minutul 29, reuşită care a dezlănţuit Ciuleandra celor 30.000 de spectatori din tribune.  De altfel, după fiecare gol marcat de România, la staţia de amplificare s-a auzit  un fragment din  "Ciuleandra" cântată de Maria Tănase:  "Două fire, două paie, ia ciuleandra la bătaie/ Ş-înc-odată, măi, băieţi/Hop ş-aşa ş-aşa".

Cu un minut înainte de pauză, Costin Lazăr a marcat primul său gol pentru echipa naţională. Tricolorii au mai înscris de două ori în repriza a doua, pe finalul meciului: Valerică Găman în minutul 88 şi cel mai frumos gol al serii - înscris de noul intrat Alexandru Maxim, care a driblat tot ce a întâlnit în cale, a pătruns în careul Andorrei, de unde a şutat la colţul scurt şi a înscris al patrulea gol pentru România în prelungirile meciului.

"Mai presus de golul meu sunt cele 6 puncte obţinute în aceste două meciuri (cu Estonia şi cu Andorra, n.red), vroiam foarte mult să începem cu dreptul şi ne bucurăm foarte mult", a declarat Alexandru Maxim, după prima sa prezenţă la un meci oficial al Naţionalei.

"Este devreme, sunt doar două meciuri din aceste calificări, trebuie să continuăm aşa şi nu doar Torje - Marica, suntem 11 jucători", a punctat după meci Gabi Torje, cel care a deschis marţi seara seria de goluri pentru Naţională.

"Mai bine de atât nu ştiu cum se putea, dar importante sunt următoarele două meciuri şi de acolo trebuie să scoatem puncte", a declarat Valerică Găman, marcatorul celui de-al treilea gol.

Elevii lui Piţurcă nu au fost însă menajaţi de spectatori.  Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost huiduit  în momentul în care l-a înlocuit pe Bogdan Lobonţ, la fel şi Tănase, în minutul 80, când a fost schimbat de Alexandru Maxim. De altfel, Tănase a fost huiduit de mai multe ori de  suporterii prezenţi la meci.

Gigi Becali a mărturisit după meci că nu prea i-a plăcut Tănase, în timp ce Victor Piţurcă a declarat că aşteaptă mult mai mult de la jucător, dar că îl înţelege.  "Îl înţeleg, am jucat şi eu fotbal, am trecut şi eu prin momente din astea şi se poate întâmpla oricărui jucător. Nu numai el n-a jucat la turaţie maximă, au fost mai mulţi jucători", a comentat Piţurcă prestaţia modestă a lui Tănase.

"Suporterii - fantastici au fost. Sigur, nu mi-a plăcut că în anumite momente anumiţi jucători au fost luaţi în colimator", a declarat selecţionerul.

Pentru România urmează meciurile cu Turcia (la Istanbul) şi Olanda (la Bucureşti) din 12 şi 16 octombrie.

La meci au asistat, printre alţii Gigi Becali, Florian Walter, Florin Răducioiu, Gică Popescu şi Ilie Năstase.

România: Lobonţ (Tătăruşanu '46) - Măţel, Chiricheş, Găman, Raţ - Bourceanu, C. Lazăr - Torje, Grozav, Tănase (Al. Maxim '80) - Marica (Rusescu '54). Antrenor: Victor Piţurcă.

Andorra: Gomes - Rodrigues, E. Garcia, Lima, M. Garcia - Ayala, Vieira - Clemente (Moreno Marin '86), Pujol Lorenzo (Britos '80) - Gomes Perez (Silva Garcia '70). Antrenor: Jesus Luis Alvarez.

Cartonaş galben: Lima '51.

Jocul a fost condus de o brigadă din Muntenegru, alcătuită din Pavle Radovanovici la centru, ajutat de Dragan Vujovici şi Veselin Radunovici, în timp ce Jovan Kaludjerovici a fost rezervă.

În calitate de Comisar FIFA a fost delegat Steen Michael Dahrup (Danemarca), iar observator de arbitri a fost Vladimir Petrov (Ucraina).