STRANIERI

Ciprian Marica a reușit primul gol pentru Getafe, într-o deplasare la Villarreal

Atacantul Ciprian Marica a marcat pentru prima oară în tricoul noii sale echipe, Getafe, în deplasarea de la Villarreal, scor 2-0.

Acesta a fost al patrulea meci pentru madrileni al înaintașului naționalei, care a deschis scorul în minutul 5, dar primul în care a fost folosit din primul minut. Marica a fost schimbat în minutul 69.

01 Noiembrie 2013, 01:37 |
Ciprian Marica / FOTO: getafecf.com

Pablo Sarabia ('90+3) a reușit al doilea gol al lui Getafe în deplasarea de la Villarreal. Astfel, gruparea de pe Coliseum Alfonso Pérez a reușit a treia victorie succesivă în deplasare în acest sezon, după trei eșecuri la rând.

Următorul meci al lui Getafe va avea loc duminică, pe teren propriu, cu Valencia.

Ultimlele goluri reușite de Ciprian Marica au fost cele de pe Arena Națională, în meciul România - Estonia: 2-0, din 15 octombrie, la o jumătate de an după ce reușise ultimul gol pentru Schalke 04, la Bremen, în victoria cu Werder, scor 2-0 (6 aprilie).

Ciprian Marica a ajuns la Getafe în 27 septembrie din postura de jucător liber de contract.

Marica a înscris două goluri contra actualei sale echipe, în faza grupelor Ligii Europa, sezonul 2010/2011, pe vremea când evolua la VfB Stuttgart. Germanii s-au impus pe VfB Arena cu 1-0 (Marica '29), şi pe Coliseum Alfonso Pérez cu scorul de 3-0 (Marica '26, Gebhart '64, Harnik '76). Nemţii aveau să câştige fără probleme grupa (cu 15 puncte) şi au fost urmaţi de Young Boys Berna (9 p.), Getafe (7 p.) şi de Odense Boldklub (4 p.).

Un singur român mai jucase la madrileni, până acum, fundaşul Cosmin Contra, între 2006-2010, pentru care a marcat 7 goluri, dintre care două au fost reuşite împotriva lui Bayern Munchen.