BUNDESLIGA

Ciprian Marica a marcat al doilea gol stagional în Bundesliga, în Schalke - Hanovra 5-4

Atacantul Ciprian Marica a reuşit vineri al doilea gol în campionat pentru Schalke 04, în victoria de pe teren propriu cu Hanovra, scor 5-4 (1-0).

18 Ianuarie 2013, 23:25 (actualizat 19 Ianuarie 2013, 00:32) |
Ciprian Marica

La a treia apariţie ca titular în Bundesliga pentru Schalke 04 în acest sezon, Ciprian Marica a înscris golul de 4-2 pentru formaţia sa, care s-a impus în final cu scorul de 5-4 în faţa echipei Hanovra 96.

Schalke a condus cu 2-0 după golurile lui Jefferson Farfan ('44) şi Julian Draxler ('49), oapeţii au egalat prin Sergio Pinto ('55) şi Szabolcs Huszti ('60), gazdele s-au distanţat din nou la două goluri prin Marco Hoger ('64) şi Ciprian Marica ('67),românul înscriind în urma unei curse de aproximativ 40 de metri, pe flancul stâng. Mijlocaşul maghiar Szabolcs Huszti a marcat golul de 4-3 în minutul 68, 20 de minute mai târziu Lewis Holtby a reuşit ultimul gol al echipei din Gelsenkirchen, iar Mame Biram Diouf a stabilit scorul final din foarfecă, de la 20 de metri, în primul minut al prelungirilor.

Bucureşteanul de 27 de ani, aflat la a opta prezenţă în Bundesliga în acest sezon, a punctat pentru prima oară în campionat în eşecul de Stuttgart, cu VfB, scor 1-3, din 8 decembrie 2012.

Marica a mai marcat, în acest sezon, şi trei goluri în două meciuri de Cupă (o "dublă" cu FC Saarbrücken, scor 0-5, şi o reuşită cu SV Sandhausen, meci încheiat cu scorul de 3-0).