STRANIERI

Ciprian Marica a înscris la debutul lui Cosmin Contra la Getafe

Atacantul Ciprian Marica a izbutit al treilea gol în tricoul lui Getafe, la debutul tehnicianului Cosmin Contra pe banca madrilenilor, în meciul de pe teren propriu contra Granadei, scor 3-3.

Românul de 28 de ani a deschis scorul ('6), după o cursă de aproximativ 50 de metri, iar celelalte goluri ale lui Getafe au fost reuşite de Lisandro López ('38) şi Lafita ('72), în timp ce oaspeţii au punctat prin Riki ('35) şi Youssef Al-Arabi ('62, '77).

14 Martie 2014, 23:53 (actualizat 15 Martie 2014, 00:04) |
Ciprian Marica / FOTO: getafecf.com

Atacantul român, care a creat şi faza golului al treilea al echipei sale, mai înscrisese pentru noua sa echipă în partidele Villarreal - Getafe 0-2 (31 octombrie) şi Getafe  - Real Sociedad 2-2 (19 ianuarie).

Ambele echipe au încheiat partida în 9 jucători de câmp: mijlocaşul oaspeţilor, Manuel Iturra, a fost eliminat în minutul 69, iar fundaşul stânga al madrilenilor, Sergio Escudero, avea să primească al doilea cartonaş galben 11 minute mai târziu.

Cosmin Contra a devenit antrenorul lui Getafe în urmă cu patru zile, la mai puţin de 24 de ore după ce şi-a reziliat contractul cu Petrolul Ploieşti, de comun acord cu oficialii prahoveni.

Următorul meci al lui Getafe va avea loc în 22 martie, în Ţara Bascilor, contra lui Athletic Bilbao.