CICLISM

Chris Froome a câştigat ediţia cu numărul 100 a Turului Franţei

Britanicul de 28 de ani Chris Froome a câştigat în premieră Turul Franţei, la ediţia cu numărul 100 a celei mai celebre curse cicliste din lume, în care a concurat a treia oară.

Este al doilea englez care se impune în Le Tour, după ce coechipierul său de la Sky, Sir Bradley Wiggins, a reuşit această performanţă anul trecut, într-o cursă în care Froome s-a clasat al doilea, la 3 minute şi 21 de secunde de învingător.

22 Iulie 2013, 00:28 (actualizat 22 Iulie 2013, 00:30) |
Ciclistul britanic Chris Froome / FOTO: teamsky.com

Ciclistul născut la Nairobi a încheiat Turul Franţei cu timpul de 83 de ore, 56 de minute şi 40 de secunde, cu 4 minute şi 20 de secunde mai puţin decât columbianul Nairo Quintana (Movistar) şi cu 5 minute şi 4 secunde mai puţin decât al treilea clasat, spaniolul Joaquim Rodriguez (Katusha).

Ultima etapă, a 21-a, între Versailles şi Paris (134 km), care a cuprins şi 10 tururi pe Champs Elysees, a fost câştigată, în nocturnă, de germanul Marcel Kittel (Argos), aflat la a patra victorie de etapă în acest an.

Chris Froome a câştigat trei etape în acest an: etapa a opta, prima de munte (între Castres şi Ax 3 Domaines, pe distanţa de 195 de kilometri), în care a impresionat întreaga lume a ciclismului şi după care a preluat şi pentru prima dată tricoul galben, etapa a 15-a (între Givors – Mont Ventoux, pe distanţa de 242,5 kilometri) şi etapa a 17-a, de contratimp individual (între Embrun – Chorges, pe distanţa de 32 de kilometri).

Tricoul verde (acordat ciclistului care a acumulat cele mai multe puncte) a revenit slovacului Peter Sagan (de la Cannondale, cu 409 puncte), urmat de britanicul Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step, 312 puncte) şi de germanul Andre Greipel (Lotto-Belisol, 267 de puncte).

Tricoul alb cu buline roşii (acordat celor mai buni căţărători) a fost adjudecat de columbianul Nairo Quintana (Movistar, 147 de puncte), care a plecat acasă şi cu tricoul alb, pentru cel mai bun tânăr al cursei. În clasamentul căţărătorilor, locul al doilea a fost ocupat de Chris Froome (Sky, 136 de puncte), iar pe poziţia a treia s-a clasat francezul Pierre Rolland (Europcar).