EUROPA LEAGUE

Chelsea - Steaua 3-1/ Românii părăsesc competiția cu demnitate

Chelsea a învins Steaua cu 3-1 și s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Europa, impunându-se cu scorul general de 3-2. În tur, Steaua s-a impus cu 1-0.

TVRNews.ro v-a  ținut la curent cu desfășurarea partidei, în format LIVE TEXT.

14 Martie 2013, 17:29 (actualizat 15 Martie 2013, 00:36) |
Chelsea - Steaua 3-1, în manșa retur a optimilor de finală ale Ligii Europa

Steaua nu a reușit să se califice în sferturile de finală ale Ligii Europa, după ce a fost învinsă, scor 3-1, de către echipa engleză Chelsea, în returul optimilor de finală ale competiției. Golurile englezilor au fost reușite de Mata '33, Terry '58 și Torres '71, în timp ce golul românilor a fost reușit de Chiricheș în ultimul minut al primei reprize.

În minutul 86, Fernando Torres a ratat o lovitură de la 11 metri, trimițând mingea în transversală.

Desfășurarea LIVE TEXT a partidei

Minutul 90+5: Finalul partidei. Steaua pierde cu 3-1 și ratează calificarea în sferturile de finală

Minutul 90+2: Benayoun a intrat în locul lui Hazard la Chelsea

Minutul 90: Se arată trei minute de prelungire

Minutul 89: Mata este înlocuit cu Moses la Chelsea

Minutul 86: Fernando Torres a executat în bară lovitura de la 11 metri

Minutul 85: Bourceanu l-a faultat pe Hazard, penalty pentru Chelsea

Minutul 83: A doua modificare a Stelei, Rocha în locul lui Râpă

Minutul 82: Latovlevici trage de la aproximativ 20 de metri lateral stânga, dar Cech prinde

Minutul 79: Cole este avertizat pentru un fault la Adi Popa

Minutul 78: Prima schimbare a lui Reghecampf: Tatu în locul lui Tănase

Minutul 77: Fernando Torres și-a schimbat tricoul, dar noul echipament nu are număr pe spate, așa că este poftit să-l schimbe din nou

Minutul 75: Am intrat în ultimul sfert de oră

Minutul 73: Autorul golului trei al lui Chelsea, Fernando Torres, acuză o lovitură în figură

Minutul 71: GOL Chelsea! Mata a pasat spre Eden Hazard, acesta a lăsat inteligent spre Torres, care l-a executat pe Tătărușanu. La acest scor Steaua este eliminată

Minutul 69: Obi Mikel a primit cartonașul galben pentru un fault la Adi Popa

Minutul 65: David Luiz l-a lovit, din viteză pe Adi Popa, care s-a prăbușit pe teren

Minutul 64: David Luiz a tras de la 30 de metri, dar Tătărușanu a prins

Minutul 60: Chipciu a tras de la 16 metri, dar direct pe direcția lui Cech

Minutul 59: Hazard trage de la 20 de metri, dar Tătărușanu a respins

Minutul 58: GOL Chelsea! Mata a centrat, din lovitură liberă, pentru Terry, care s-a înălțat și a marcat cu o superbă lovitură de cap.

Minutul 57: Cornel Râpă a primit primul cartonaș galben al meciului după ce l-a faultat pe Hazard

Minutul 56: Tătărușanu a ieșit în afara careului și a respins cu piciorul o pasă în adâncime spre Torres

Minutul 53: Bourceanu a primit o pasă pe linia careului de 16 metri, dar șutul săun din poziție centrală s-a dus departe de poartă

Minutul 48: Fază frumoasă a Stelei, mingea a ajuns la Adi Popa, dar centrarea sa a fost respinsă în corner

Minutul 46: A început repriza secundă

Minutul 45+1: Arbitrul a fluierat finalul primei reprize, golul lui Chiricheș fiind practic ultima fază de joc.

Minutul 45: GOL STEAUA! Corner executat de Bourceanu, mingea a ajuns la Tănase al cărui șut a fost respins până la Chiricheș, care din 4 metri a șutat imparabil, sub bară. 1-1 și scorul a devenit 2-1 pentru Steaua la general

Minutul 43: Recuperare și cursă a lui Adi Popa, a pătruns în careu, dar Cole a respins în careu

Minutul 39: Combinație Mata - Hazard, belgianul a pătruns în careu, dar șutul său a fost respins cu bine de către Tătărușanu

Minutul 38: Hazard a luat o minge pe cont propriu, a driblat în careul Stelei, a pasat pentru Ramires, dar șutul brazilianului a fost respins de Latovlevici

Minutul 35: La acest scor, partida va merge în prelungiri

Minutul 33: GOL Chelsea! Juan Mata a primit o minge la 30 de metri de poarta Stelei, a combinat cu Ramires, a reprimit de la brazilian și a șutat din centrul careului de 16 metri învingându-l pe Tătărușanu

Minutul 30: Am intrat în ultimul sfert de oră al primei reprize

Minutul 27: Momente confuze de joc, cele două echipe pierd foarte repede posesia

Minutul 22: John Obi Mikel a tras de la 20 de metri, dar Tătărușanu a respins în corner

Minutul 20: Tănase are un șut de la marginea careului de 16 metri, dar Petr Cech prinde

Minutul 18: Un suporter englez a intrat pe teren și a încercat să provoace fanii români. Aceștia răspund scandând "România, România"

Minutul 15: Lovitură liberă pentru Chelsea, Mata a încercat să execute rapid, dar Tătărușanu a fost la post

Minutul 12: Rusescu a scăpat singur pe contra-atac, dar șutul său a fost respins de Petr Cech în corner

Minutul 10: Chelsea a împins Steaua în propriul careu, englezii recuperează foarte rapid și atacă poarta lui Tătărușanu. Apărarea stelistă respinge

Minutul 8: Steaua combină frumos la mijlocul terenului, dar nu reușește să avanseze spre poarta lui Chelsea

Minutul 5: Mingea a căzut în careul Stelei, Torres a preluat în poziție periculoasă, dar  a alunecat în momentul șutului

Minutul 3: Juan Mata încearcă o centrare de pe partea dreaptă, dar trimite direct în tribună

Minutul 3: Suporterii români scandează "România" pe Stamford Bridge

Minutul 1: A început partida

Steaua va avea lovitura de începere

Echipele de start

Chelsea Londra: Cech - Azpilicueta, David Luiz, Terry, A. Cole - Ramires, Obi Mikel - Hazard, Mata, Oscar - Fernando Torres. Antrenor: Rafael Benitez.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Râpă, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Chipciu, Tănase - Rusescu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Echipa română pornește partida retur de la avantajul victoriei obținute la București, scor 1-0 și e conștientă că orice gol marcat în deplasare i-ar ușura foarte mult sarcina calificării.

Meciul de la Londra va fi al cincilea în care Steaua vine după o victorie pe teren propriu cu 1-0.

Bilanțul celor 4 meciuri este egal, roş-albaştrii reușind să se califice de două ori și tot de două ori să fie eliminaţi.

Prima partidă a fost cea contra olandezilor de la PSV, în turul doi al Cupei Campionilor, sezonul 1989/1990. Atunci, Steaua a fost învinsă categoric pe Phillips Stadium cu scorul de 1-5, Romario reușind un hat-trick.

În sezonul 1997/1998, în turul doi al Cupei UEFA(actuala Europa League), Steaua a fost învinsă la Bastia, cu 2-3, dar s-a calificat datorită golurilor înscrise în deplasare.

Unul din cele mai dureroase episoade din istoria Stelei s-a petrecut în semifinalele CUpei UEFA sezonul 2005/2006, atunci când englezii de la Middlesbrough au administrat românilor o înfrângere cu 4-2, golul decisiv fiind marcat în minutul 89. La 3-2, Steaua ar fi jucat a treia finală europeană din istorie.

În ultima partidă în care Steaua s-a calificat după ce a câștigat cu 1-0 în partida tur a fost în deplasarea de la Grasshopper Zurich, din play-off-ul Europa League, în sezonul 2010-2011.

Elvețienii s-au impus și ei tot cu 1-0, meciul ajungând la loviturile de departajare, unde Steaua s-a impus.

Antrenorul echipei Steaua Bucureşti, Laurenţiu Reghecampf, a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă susţinută la Londra, că elevii săi nu trebuie să-i lase pe cei de la Chelsea să-şi impună jocul şi a precizat că îşi doreşte victoria pe Stamford Bridge.

"Este un meci important pentru toată lumea, nu numai pentru mine. Este important pentru noi ca echipă să ne calificăm şi pentru tot fotbalul românesc. Am exersat şi penalty-urile, vom vedea unde se va ajunge mâine seară. Vom încerca să câştigăm, dar va fi un meci dificil. Suntem o echipă care joacă fotbal, ne place să conducem meciul. Asta vom încerca să facem şi mâine seară. Nu încercăm să ne facem jocul după adversar, încercăm să dominăm şi să avem posesie. Nu vom lăsa adversarul să joace, vom încerca să câştigăm. Avem jucători de valoare, dar mă interesează ca echipa să evolueze bine. Fotbaliştii joacă fiecare meci pentru club, pentru ei, pentru viitorul lor", a spus Reghecampf.

Tehnicianul stelist a afirmat că Latovlevici are unele probleme medicale, dar se speră în recuperarea lui.

"Dacă îmi este teamă de ceva, îmi este de echipa mea. Avem o experienţă neplăcută de la meciul din deplasare cu Ajax Amsterdam. Numai în direcţia asta mă gândesc şi încerc să-i fac pe jucători să evolueze ca în meciul tur cu Chelsea. Latovlevici are probleme, dar încercăm să-l refacem. Este foarte greu să-l înlocuim pe Latovlevici, dar dacă va fi nevoie, vom găsi soluţia cea mai bună. Publicul joacă un rol important şi cred că dacă noi vom marca, atmosfera nu va fi prea bună pentru gazde. Chelsea este cea mai puternică echipă pe care am întâlnit-o până în această fază. Cu siguranţă vom avea unele probleme la fazele fixe, dar ne-am antrenat. Dacă vom avea talie nu este important, contează cum te aperi la astfel de faze", a precizat Reghecampf.