EUROPA LEAGUE

Chelsea face reverenţe în faţa Stelei

Managerul Rafael Benitez şi jucătorii echipei Chelsea au avut cuvinte de laudă pentru Steaua, în ciuda victoriei clare, cu scorul de 3-1 (1-1), de joi, şi a calificării în sferturile de finală ale competiţiei.

De cealaltă parte, Laurenţiu Reghecampf şi elevii săi regretă neglijenţele din defensivă şi ratările de pe "Stamford Bridge".

15 Martie 2013, 02:29 (actualizat 15 Martie 2013, 02:31) |
Laurenţiu Reghecampf

La finalul partidei Chelsea - Steaua: 3-1 (1-1), care a consfinţit calificarea campioanei Europei en-titre în sferturile de finală ale Ligii Europa, managerul Rafael Benitez a admis că echipa sa a avut parte de un meci dificil:

"A fost dificil, Steaua a dovedit că este o echipă bună. Are un contraatac ucigător. Ştiam că ei vor putea înscrie.

În prima repriză Steaua a fost foarte bună, însă în a doua repriză au căzut puţin şi ne-am putut despinde pe tabelă.

Au un antrenor de valoare şi o organizare tare. Nu am remarcat un singur jucător, toată echipa Stelei a fost foarte bună", a spus Rafa Benitez la DigiSport.

De asemenea, şi fundaşul David Luiz a lăudat evoluţia Stelei pe "Stamford Bridge".

"Steaua mi s-a părut o echipă foarte bună, însă noi ne-am atins potenţialul maxim în a doua partea a Stelei şi am reuşit să învingem. Căpitanul Stelei este un fotbalist excelent, la fel şi fundaşul lor stâng. În concluzie, Chelsea a eliminat o echipă bună".

De partea cealaltă, antrenorul Stelei, Laurenţiu Reghecampf, şi jucătorii români erau profund dezamăgiţi că au ratat şansa de a bifa un al doilea succes răsunător în Europa, după triumful în faţa Ajaxului.

Laurenţiu Reghecampf (antrenor principal): "Trebuie să analizăm exact ce am greşit. Din păcate golul doi a venit prea repede, la o greşeală făcută de noi. Ne aşteptam să fim supuşi la o presiune foarte mare, ei erau nevoiţi să marcheze două goluri. E greu acum să facem o analiză. Toţi ne-am dorit să ne calificăm, dar din păcate nu am reuşit să marcăm decât o dată astăzi. Nu am fost atenţi la faza în care ei au marcat golul trei şi, din păcate, asta este istoria acestui meci.

Sperăm să îi facem pe băieţi să treacă peste acest moment. Ne pare rău pentru oamenii care au crezut în această calificare. Şi noi am crezut, dar nu am reuşit să o obţinem. E o etapă din viaţa noastră şi trebuie să trecem peste. Eu cred că o să reuşesc să-i fac pe jucători să depăşească acest eşec.

Cred că în momentul în care ai ocazii şi ajungi faţă în faţă cu portarul, trebuie să marchezi. Mai ales când întâlneşti o astfel de echipă. Dacă Rusescu marca la acea ocazie, cred că altfel am fi vorbit acum. Nu cred că trebuie să dăm vina pe jucători. E o durere pentru toată lumea, dar trebuie să trecem peste ea", a declarat Laureniu Reghecampf la finalul partidei, la Sport.ro.

Vlad Chiricheş (fundaş central): "Suntem dezamăgiţi şi ştim că puteam mai mult. E trist tot ceea ce s-a întâmplat. Trebuie să trecem peste acest lucru şi să ne gândim că totuşi am jucat cu Chelsea. Acum trebuie să ne orientăm pe campionat ca să-l câştigăm. Sper ca următorul an să jucăm în Champions League şi să facem lucruri frumoase", a spus Vlad Chiricheş la Sport.ro

Alexandru Bourceanu (mijlocaş): "Am avut un avantaj bun la pauză. Şi după pauză am intrat destul de bine, dar a venit acel gol care ne-a dat peste cap. Ne aşteptam să forţeze din primul minut al primei reprize, dar ei au forţat abia din minutul 25. După pauză au intrat şi mai tare. A venit acel gol într-un moment în care nu prea aveau ocazii şi ne-a dat peste cap.

Am întâlnit Chelsea, jucători redutabili. Nu cred că avem o problemă cu fazele fixe. Am marcat şi noi din faze fixe. Au fost mai puternici la acea fază, nu e o hibă.

Sunt trist! Suntem trişti. Nu ne gândeam că vom avea atât de multe şanse. Am avut, dar nu am putut să ţinem de ele. Eu nu le-am spus nimic colegilor. Ce rost are să vorbim la cald. Diferenţa dintre fotbalul românesc şi cel din Anglia e mai mare decât a arătat-o această dublă.

Ne-am dorit, dar nu am reuşit. Fiecare ştie ce a greşit, ce putea să facă mai bine. Lumea ne va judeca, sunt convins. Dar să vedem răspunsul final", a spus căpitanul Stelei la DigiSport.

Adrian Popa (mijlocaş): "Din punctul meu de vedere la acea fază fixă cînd Terry a dat gol s-a rupt echilibrul. Am început bine şi a doua repriză, dar presiunea de pe final şi-a spus cuvîntul.

Am învins o dată campioana Europei, însă e păcat că nu am reuşit să o eliminăm. Nu se compară fotbalul din Liga 1 cu cel de aici", a spus Adi Popa la DigiSport.