Chelsea Londra, Benfica Lisabona şi Fenerbahce Istanbul şi FC Basel s-au calificat joi în semifinalele Ligii Europa, după ce le-au eliminat pe Rubin Kazan, Newcastle United, Lazio Roma şi Tottenham.

Tragerea la sorţi a penultimului act al acestei competiţii va avea loc vineri.

12 Aprilie 2013, 00:17 (actualizat 12 Aprilie 2013, 00:53) |
Liga Europa

Prima deţinătoare a Ligii Campionilor care a fost eliminată din faza grupelor acestei competiţii, Chelsea, a acces joi fără emoţii în semifinalele Ligii Europa, în ciuda eşecului din Rusia, cu Rubin Kazan, de la Moscova, scor 2-3.

Britanicii au condus cu 1-0 şi 2-1 după golurile lui Fernando Torres ('5) şi Victor Moses ('55), dar gazdele s-au impus graţie reuşitelor lui Ivan Marcano Sierra ('51), Gokdeniz Karadeniz ('62) şi Bibras Natkho ('75-penalty).

În tur, Chelsea câştigase cu 3-1.

Aceasta este cea de-a 12-a semifinală din istoria echipei de pe Stamford Bridge. În doar patru rânduri britanicii au acces în finală.

Benfica Lisabona s-a calificat în a doua semifinală a Ligii Europa din ultimele trei sezoane, după ce a remizat în Anglia, la Newcastle United, scor 1-1. Gazdele au deschis scorul prin Papiss Demba Cisse ('71), iar oaspeţii, dominaţi copios în repriza a doua, au scăpat de emoţii abia în minutul '90+2, graţie reuşitei lui Eduardo Salvio, după o centare excelentă a lui Rodrigo Moreno, din flancul stâng.

Newcastle: Krul - Haidara ('67 Marveaux), Yanga-Mbiwa, Williamson, Simpson - Gutierrez, Bigirimana ('46 Ameobi), Anita ('62 Ben Arfa), Sissoko - Cabaye, Cisse. Antrenor: Alan Pardew

Benfica: Artur Moraes - Melgarejom Garay, Luisao, Andre Almeida - Matic - Perez, Salvio ('90+4 Jardel) - Gaitan, Ola John ('76 Rodrigo) - Lima ('72 Lima). Antrenor: Jorge Jesus.

În tur, Benfica se impusese cu scorul de 3-1.

Portughezii au mai jucat o semifinală în Europa League şi în 2011 (2-1 şi 0-1 cu Sporting Braga). În afara acestor două semifinale, "Vulturii" mai au în palmares 11 semifinale în cupele europene (trei pierdute şi opt câştigate, dintre care două contra Universităţii Craiova, în 1983, în Cupa UEFA, şi împotriva Stelei, în 1988, în Cupa Campionilor Europeni).

Lazio Roma, cu Ştefan Radu integralist, nu a reuşit să întoarcă acel 0-2 de la Istanbul, cu Fenerbahce, cele două remizând pe Olimpico, scor 1-1. Italienii au condus cu 1-0 după golul lui Senad Lulic ('60), dar turcii au închis lupta pentru calificare în minutul 73, prin Caner Erkin.

Fenerbahce se află la prima semifinală din istorie, în cupele europene.

Lazio: Marchetti - ŞTEFAN RADU, Cana, Ciani, Biava ('56 Miroslav Klose) - Lulic, Ledesma, Hernanes - Ederson ('73 Floccari), Candreva - Kozak ('77 Rozzi). Antrenor: Vladimir Petkovic

Fenerbahce: Demirel - Ziegler, Korkmaz, Yobo, Gonul - Selcuk Şahin, Cristian Baroni ('73 Ucan), Meireles - Erkin ('87 Krasic), Kuyt - Webo ('80 Topuz). Antrenor: Aykut Kocaman

FC Basel, formaţia eliminată de CFR Cluj în play-off-ul Ligii Campionilor, s-a calificat la penalty-uri în semifinalele Ligii Europa, în faţa britanicilor de la Tottenham Hotspur, după ce, la finalul celor 90 de minute de joc, scorul era egal, 2-2, precum se încheiase şi prima manşă.

Oaspeţii au condus cu 1-0 după golul lui Clinton Drew Dempsey ('23), elveţienii au preluat conducerea pe tabela de marcaj graţie reuşitelor lui Mohamed Salah ('27) şi Aleksandăr Dragovic ('49), iar acelaşi Clinton Drew Dempsey ('82) a trimis partida în prelungiri.

Oaspeţii au încheiat partida în inferioritate numerică, după eliminarea lui Jan Vertonghen ('90).

Cum niciuna dintre echipe nu a marcat pe parcursul celor 30 de minute adiţionale, interval în care FC Basel a dominat cu autoritate partida, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

De la gazde, au transformat Schar, Streller, Fabian Frei şi Diaz, iar  de la oaspeţi nu a a transformat decât Sigurdsson, iar Huddlestone şi Adebayor au ratat.

FC Basel: Sommer - Joo-Ho Park, Dragovic, Schar, Degen - Stocker ('70 Steinhofer), Serey Die ('59 Diaz), Fabian Frei, El Nenny, Salah ('111 Alexander Frei) - Streller. Antrenor: Yakin Murat

Tottenham: Friedel - Naughton ('79 Assou-Ekotto), Vertinghen, Dawson, Walker - Parker ('77 Huddlestone), Dembele ('59 Tommy Carroll) - Sigurdsson, Dempsey, Holtby - Adebyor. Antrenor: Andre Villas-Boas

FC Basel se află la prima semifinală în competiţiile continentale.