PREMIER LEAGUE

Chelsea-Arsenal 6-0 / Arsène Wenger - eșec record la al 1000-lea meci ca antrenor al lui Arsenal

Arsène Wenger a suferit o înfrângere cruntă la al 1000-lea meci ca antrenor al lui Arsenal Londra, 0-6 (0-4), pe Stamford Bridge, în fața lui Chelsea Londra, astfel că Jose Mourinho, care nu a pierdut niciun meci în fața alsacianului de 64 de ani, a scos din lupta pentru titlu în Premier League una din cele 3 contracandidate.

Aceasta este mai importantă victorie a lui Chelsea în istoria partidelor cu ”Tunarii”.

22 Martie 2014, 16:39 (actualizat 22 Martie 2014, 21:22) |
Arsène Wenger

Victoria lui Chelsea a fost adusă de golurile lui Samuel Eto'o ('5), André Schürrle ('7), Eden Hazard ('17-penalty), Oscar ('42, '66), Mohamed Salah ('71).

Oaspeții au jucat în 9 jucători de câmp, după ce Kieran Gibbs a fost eliminat în minutul 15.

Echipele:

• Chelsea: Cech - Ivanovic, Cahill, Terry, Azpilicueta - Matic, David Luiz ('72 Jon Obi Mikkel), Schurrle, Oscar ('67 Mohamed Salah) - Hazard - Eto'o ('10 Torres). Manager: Jose Mourinho
  • Arsenal: Szczesny - Sagna, Mertesacker, Koscielny ('46 Jenkinson), Gibbs - Arteta - Rosicky, Oxlade-Chamberlain ('46 Flamini) - Cazorla, Podolski ('24 Vermaelen) - Giroud. Manager: Arsène Wenger

Cea mai severă înfrângere a lui Wenger la cârma lui Arsenal data din 28 august 2011, 2-8 contra lui Manchester United, pe Old Trafford.

Pe de altă parte, cele mai clare victorii ale ”Tunarilor”, sub comanda antrenorului care a sosit la echipă în vara anului 1996, au fost, cu 7-0, împotriva lui Everton, în 2005, lui Middlesbrough, în 2006, și contra Slaviei Praga, în grupele Ligii Campionilor, în 2007.

Aceasta a fost cea de-a 193-a înfrângere a lui Arsène Wenger ca manager al lui Arsenal, echipă cu care a câștigat 572 de partide și a mai înregistrat 235 de remize.

În acest răstimp, Arsenal a câștigat de trei ori titlul (1998, 2002, 2004), de 4 ori Cupa Angliei (1998, 2002, 2003, 2005) și de 4 ori Supercupa Angliei (1998, 1999, 2002, 2004). De asemenea, ”Tunarii” nu au încheiat niciodată mai jos de locul al patrulea, în Premier League, cu Wenger la cârmă (poziție ocupată de 5 ori), și au fost vice-campioni ai Angliei de 5 ori (1998-2001, 2003 și 2005).

De asemenea, Arsenal a mai jucat două finale de cupe europene: a ratat Cupa UEFA în anul 2000, în fața lui Galatasaray, scor 1-4, la penalty-urile de departajare (Gică Hagi a fost eliminat la învingători în minutul 94, iar Gică Popescu a transformat lovitura decisivă), și Liga Campionilor, în 2006, 1-2 contra formației FC Barcelona.

Alte rezultate de sâmbătă, din Premier League:

• Cariff - Liverpool: 3-6 (Jordon Mutch '9, '88, Frazier Campbell '25 / Luis Suarez '16, '60, '90+6, Matin Skrtel '41, '54, Daniel Sturridge '75)
  • Everton - Swansea: 3-2 (Leighton Baines '20-penalty, Romelo Lukaku '53, Ross Barkley '58 / Wilfired Bony '33, Ashley /williams '90+2)
  • Hull City - West Bromwich: 2-0 (Liam Rosenior '32, Shane Long '38)
  • Manchester City - Fulham: 5-0 (Yaya  Touré '26-penalty, '54-penalty, '65, Fernandinho '84, Martin Demichelis '88) - fundașul central al oaspeților, Fernando Amorebieta, a fost eliminat în minutul 53
  • Newcastle United - Crystal Palace: 1-0 (Papiss Cissé '90+4)
  • Norwich - Sunderland: 2-0 (Robert Snodgrass '20, Alexander Tettey '33) - fundașul stânga al oaspeților, Marcos Alonso, a fost eliminat în minutul 90+2
  • West Ham United - Manchester United: 0-2 (Wayne Rooney '8, '33)

Duminică se vor disputa și meciurile Tottenham - Southampton (ora 15:30) și Aston Villa - Stoke City (ora 18:00).