LIGA I

CFR Cluj - "U" Cluj 1-0 / Victorie în ultimul minut, adusă de golul marcat de Tiago Lopes

CFR Cluj a câştigat din nou derby-ul Feleacului, în faţa Universităţii, scor 1-0, după o pauză de un an şi 4 luni, graţie primului gol marcat în tricoul alb-vişiniu de fundaşul portughez Tiago Lopes ('90+4), într-o partidă jucată în Gruia.

Acesta este al doilea meci din deplasare pierdut de Şepcile Roşii în minutele de prelungire, după eşecul din Giuleşti, scor 1-2, meciul de debut pe banca tehnică al lui George Ogăraru.

29 Septembrie 2014, 23:11 (actualizat 30 Septembrie 2014, 01:27) |
CFR Cluj / FOTO: cfr1907.ro

Oaspeţii au jucat în inferioritate numerică din minutul 35, după ce atacantul camerunez de 21 de ani Justin Junior Mengolo a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene, primite în decurs de 16 minute.

Tiago Lopes a fost transferat de CFR Cluj în ianuarie 2014 de la formaţia Covilhã şi a evoluat doar în a doua partidă a sezonului, doar din postura de rezervă. În returul ediţiei trecute, acesta nu a jucat decât în 5 meciuri.

Componenţa echipelor:

• CFR Cluj: Felgueiras - Susici, Larie, Rada, Camora - Muniru (Christian '46), Monroy - Jakolis (Thiako Lopes '66), Guima (Dore '46), Ivanovski - Tade. Antrenor: Vasile Miriuţă
  • Universitatea Cluj: Veselovski - Ciupe, Skvorc, Ninu, Muşat - Bucşă, Lungu (Stojanovici '90+3) - Paulinho (R. Costin '42), Cristocea (Achim '70), Viveiros - Mengolo. Antrenor: George Ogăraru

Arbitri: George Cătălin Găman - Sebastian Gheorghe, Ovidiu Artene - Lucian Rusandu.

Ultimul succes al CFR-ului în derby-ul Feleacului data din 29 mai 2013, scor 3-1. În ultimul meci dintre cele două formaţii, Universitatea Cluj s-a impus cu 2-1, prima victorie în faţa rivalei locale din ultimii 42 de ani.

Rezultatele și programul etapei a IX-a:

Vineri, 26 septembrie
  • 21:00 CSMS Iași - Concordia Chiajna 1 - 2 (Alexandru Crețu '18 / Marius Pena '26, Wellington da Silva '36) - atacantul gazdelor, Alexandru Crețu, a ratat un penalty în minutul 41
Sâmbătă, 27 septembrie
  • 16:00 Gaz Metan Mediaș - Ceahlăul Piatra Neamț: 2 - 2 (Aymen Tahar '45, Dan Roman '85 / Andrei Dumitraș '20, Alexandru Margina '38) - gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 55, după eliminarea lui Ahmed Mujdragic
  • 18:30 FC Botoșani - FC Brașov: 0 - 0
  • 21:00 Rapid - Dinamo: 0 - 3 (Andrei Cordoș '38, Marius Alexe '83, Ștefan Bărboianu '90+3-penalty)
Duminică, 28 septembrie
  • 16:00 CS U Craiova - ASA Târgu Mureș: 1 - 0 (Pablo Brandan '27-penalty) - autorul golului a fost eliminat în minutul 85
  • 18:30 Viitorul Constanța - Petrolul Ploiești: 1 - 3 (Cristian Daminuță '38 / Toto Tamuz '73, Victor Astafei '83, '90+3)
  • 21:00 Steaua - Astra Giurgiu: 0 - 0
Luni, 29 septembrie
  • 18:30 Pandurii Târgu Jiu - Oțelul Galați: 4 - 0 (Mihai Roman '58, '61, Deivydas Matulevičius '60, '82)