LIGA I

CFR Cluj, la primul eşec în Spania: 1-2 cu Dnepr

CFR Cluj a fost învinsă vineri de formaţia ucrainiană Dnepr Dnepropetrovsk, scor 1-2, formaţie care învinsese şi Rapidul, scor 3-1.

01 Februarie 2013, 19:36 (actualizat 01 Februarie 2013, 23:12) |
Weldon

CFR Cluj a pierdut primul amical din cantonamentul spaniol, scor 1-2 (1-2), în faţa formaţiei clasate pe locul al doilea în campionatul Ucrainei, Dnepr Dnepropetrovsk.

Golurile au fost marcate de trei brazilieni: Matheus ('25) şi Evgheni Selezniov ('28), pentru învingători, şi Weldon ('44) pentru campioana României, care a avut şi o bară, în minutul 2, prin noua achiziţie, Robert Maah.

Gorbunov (Dnepr) a fost eliminat în minutul 83, pentru fault în postură de ultim apărător la Ioan Hora, dar arbitrul a permis înlocuirea sa.

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: Stăncioiu - Ivo Pinto, Maftei, I. Rada, Camora - Celestino (Godemeche, 46), G. Mureşan (Sepsi, 46), Sulley Muniru (Păun, 68) - Maah (L. Ganea, 69), Weldon (Bjelanovic, 46), Hora.
Dnepr: Şelihov - Fedeţki, Mazuch (Matoukou, 67), Ceberiaciko (Douglas, 67), Strinic - Kobahidze (Bohaşvili, 61), Kankava (Şahov, 67), Rotan (Kravcenko, 67), Bliznicenko (Gorbunov, 61; Kulakov, 83) - Selezniov (Zozulia, 61), Matheus (Kalinic, 61).

În primele două partide din Spania, CFR dispusese cu 1-0 de Ferencsvaros, respectiv de FC Lucerna.