CFR Cluj, la al treilea tehnician portughez: Paulo Sergio Brito

CFR Cluj a încheiat căutările pentru noul tehnician al echipei, după ce patronul Arpad Paszkany s-a înţeles cu portughezul de 44 de ani Paulo Sergio Brito, care a antrenat până acum în Scoţia, pe Hearts of Midlothian.

29 Octombrie 2012, 17:53 (actualizat 30 Octombrie 2012, 15:30) |
Paulo Sergio Brito a cucerit un singur trofeu în cariera sa de antrenor: Cupa Scoţiei

Patronul clubului CFR Cluj, Arpad Paszkany, a anunţat luni că noul antrenor al echipei va fi lusitanul Paulo Sergio Brito, fostul tehnician al scoţienilor de la Hearts of Midlothian, cu care a câştigat Cupa Scoţiei, în luna mai. Portughezul care a antrenat-o şi pe Sporting Lisabona în intervalul aprilie 2010 - februarie 2011 nu a mai dorit să-şi prelungească înţelegerea cu scoţienii, după finalul sezonului trecut, astfel că Brito nu a mai antrenat nicio echipă din vara acestui an.

Fostul atacant, care va împlini 45 de ani în 19 februarie, este al treilea antrenor portughez al CFR-ului, după Toni Conceicao (aprilie - noiembrie 2009) şi Jorge Costa (mai 2011 - aprilie 2012).

"Reprezentanţii noştri au vorbit cu mai mulţi antrenori. Au discutat cu ei despre cum văd ei situaţia, ce doresc să realizeze în acest sezon, ce simt ei, iar alegerea noastră a fost Paulo Sergio. Credem că el e cel mai potrivit. Ne-am dorit un antrenor în care să credem că e cel mai bun posibil ca şi concepţie. Dintre toţi antrenorii de la care ai anumite aşteptări, şi care nu consideră venirea aici ca temporară şi să umple golurile din CV, şi efectiv să conteze foarte mult singurul a fost Paulo Sergio. În momentul de faţă, cred că e pe locul întâi la tot ce înseamnă antrenori străini în campionatul României.

El este la o vârstă care nu e aproape de finalul carierei, ci abia acum intră în liga mare a antrenorilor.

Paulo Sergio este mai ieftin decât Ando, dar nu banii au fost importanţi.

Noi am vrut un antrenor pentru care ce face în acest sezon, să fie o carieră foarte importantă. Dacă reuşeşte să scoată echipa în primăvara Ligii Campionilor, atunci ai un nume pe care nu îl poţi câştiga aşa uşor câştigând cupe sau campionate în alte ţări. Pentru un antrenor care a obţinut aceste rezultate în campionate din top 5 din Europa, nu mai e atât de important să obţii aceleaşi lucruri cu o echipă ca CFR", a spus Paszkany, la Digi Sport, potrivit Mediafax.

Ioan Andone (52 ani) şi-a reziliat contractul cu CFR 1907 Cluj pe 24 octombrie, după ce preluase formaţia din Gruia în data de 9 aprilie şi a reuşit să câştige campionatul. Andone a mai condus pe CFR în sezonul 2007-2008, când a reuşit eventul.

În Liga I, campioana en-titre a României se află pe locul 7 după 13 etape, cu 19 puncte (5 victorii, 4 egaluri, 4 eşecuri, golaveraj 24-17), iar în grupa H a Ligii Campionilor, CFR ocupă poziţia a doua după trei etape, cu 4 puncte (o victorie, o remiză, un eşec, golaveraj 4-3).

Următorul meci al formaţiei din Gruia va avea loc miercuri, în Cupa României, pe teren propriu, în compania divizionarei secunde FC Botoşani.