CUPA ROMÂNIEI

CFR Cluj, în semifinalele Cupei României, după 2-1 cu Dinamo

CFR Cluj a eliminat-o pe Dinamo din Cupa României, cu scorul de 2-1, după prelungiri. CFR Cluj îşi va disputa locul în finală cu învingătoarea din meciul Rapid - Astra Giurgiu, meci programat joi.

28 Noiembrie 2012, 23:22 (actualizat 29 Noiembrie 2012, 11:12) |
Gabriel Mureşan a calificat-o pe CFR Cluj în a patra semifinală din istorie

CFR Cluj a eliminat-o din nou pe Dinamo din Cupa României, după "dubla" din semifinale, din 2010. Campioana a învins-o pe deţinătoarea Supercupei României cu scorul de 2-1 (0-0, 1-1), graţie unui gol înscris în prelungiri, dintr-o lovitură liberă de la 28 de metri, de Gabriel Mureşan ('101).

La finalul a 90 de minute de joc, scorul era egal, 1-1, după ce oaspeţii, care au cucerit Supercupa în faţa ardelenilor, în iulie, la penalty-uri, deschiseseră scorul prin Marius Alexe ('62), iar echipa din Gruia a egalat graţie unei reuşite a lui Rafael Bastos ('67).

Dinamo, deţinătoarea trofeului (1-0 cu Rapid, pe Arena Naţională, în 23 mai) a încheiat partida cu doi jucători de câmp mai puţin, după eliminările lui Mansaly Boubacar ('31) şi Cristi Nica ('114).

CFR Cluj: Felguieras - Ivo Pinto, Cadu (Vass '63), Piccolo, Camora - Luis Alberto (Hora '88), G. Mureşan - Sougou, Rui Pedro, Bastos (Rada '111) - Kapetanos. Antrenor: Paulo Sergio.

Dinamo: Bălgrădean - Nica, Luchin, D. Grigore, Pulhac - Boubacar, C. Munteanu - C. Matei (L. Rus '59), Issa Ba (Scutaru '63), Alexe - Ţucudean (Curtean '75). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Prima manşă a semifinalelor se va juca în 12 decembrie 2012, a doua manşă a semifinalelor, în 12 aprilie 2013, iar finala este programată la data de 1 iunie 2013.

La finalul meciului, antrenorul gazdelor, Paulo Sergio Brito a regretat inconstanţa elevilor săi în această partidă.

"Nu ne temem de nimic. Muncim întotdeauna pentru a câştiga meciurile şi astăzi ne-am dorit să câştigăm în 90 de minute. Am fost însă pregătiţi şi pentru penalty-uri, nu era o problemă. Jucătorii au fost afectaţi de presiunea jocului şi cred că trebuia să fim mai concentraţi.

Am avut fluctuaţii în joc, nu am fost constanţi. Când am reuşit să pasăm rapid, ne-am creat şi ocazii de a marca, dar nu am făcut asta foarte bine în această seară. Astăzi a fost o adevărată finală pentru noi şi am simţit asta în presiunea jocului.

Nu voi comenta cele spuse de cei de la Dinamo, dar cred că cele două cartonaşe galbene care au dus la eliminarea lui Boubacar au fost corecte. Poate la primul se poate discuta, dar eu cred că şi noi am primit cartonaşe galbene foarte uşor. Cel primit de Cadu de exemplu", a declarat Paulo Sergio la Digi Sport.

De partea cealaltă, Dorinel Munteanu a acuzat în termeni duri arbitrajul.

"Arbitrul ar fi trebuit să aibă mai mult respect faţă de cele două echipe din teren. N-am comentat niciodată arbitrajul, dar eu cred că el a văzut astăzi o singură culoare: cea vişinie. Astăzi culoarea roş-albă a fost ignorată şi sunt dezamăgit. E vorba de nişte oameni care nu greşesc,pe care trebuie să-i protejăm...

Ce faze contestăm? Cred că s-a văzut meciul foarte bine din tribună şi de la televizor. A fost o presiune artificială... Sunt multe faze, dar le voi discuta după ce voi revedea meciul.

Astăzi am făcut o partidă bună, iar băieţii au avut o atitudine bună şi au muncit timp de 120 de minute. Oamenii slabi răspund la această presiune prin randament şi s-a văzut pentru cine a fost bună presiunea.

Dinamo e deţinătoarea Cupei şi îmi pare rău că am ieşit în această fază. În acest sezon mai sunt 17 etape şi sperăm să ne calificăm în Europa League. Nu ne interesează ce face Steaua, ei sunt departe de noi", a declarat Munti la Digi Sport.

De fiecare dată când CFR Cluj a ajuns în semfinale, echipa a cucerit şi trofeul, în intervalul 2008-2010.

În 2008, CFR s-a calificat în penultimul act al competiţiei, după un 1-0 cu FC Braşov, iar în finală, după ce au eliminat formaţia Dacia Mioveni, scor 3-0.

În 2009, CFR s-a impus în "sferturi" în faţa Pandurilor Târgu Jiu, cu scorul de 1-0, iar în semifinale au dispus de FC Vaslui, cu scorul de 2-0.

În ediţia 2009/2010, CFR a învins-o pe Universitatea Craiova în sferturile de finală, scor 1-0, şi pe Dinamo în semifinale, 1-1 în "Groapă" şi 2-1 în Gruia.

De cealaltă parte, Dinamo a ratat a cincea calificare consecutivă în semifinalele Cupei României. În ultimele două ediţii, "Câinii Roşii" au ajuns şi în finală. În 2011 au fost învinşi de Steaua, scor 2-1, iar în 23 mai anul acesta, au învins-o pe Rapid, scor 1-o.