CUPA ROMÂNIEI

CFR Cluj, FC Brașov, Ceahlăul Piatra Neamț și Petrolul Ploiești - în ”optimile” Cupei României

CFR Cluj, FC Brașov și Petrolul Ploiești au acces fără emoții în optimile de finală ale Cupei României, după ce au trecut în deplasare, miercuri, de Viitorul Axintele, Chindia Târgoviște și Unirea Jucu, iar Ceahlăul Piatra Neamț a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de SC Bacău.

Marți, Rapid CFR Suceava, Pandurii, Oțelul, CSMS Iași, ASA Târgu Mureș și Rapid au trecut cu bine de șaisprezecimi.

24 Septembrie 2014, 18:23 (actualizat 25 Septembrie 2014, 20:24) |
Cupa României la fotbal

CFR Cluj s-a impus cu 2-0 în fața divizionarei a treia Viitorul Axintele, grație unei doppietta reușită cu capul de Férébory Doré ('26, '35).

CFR Cluj, câștigătoare a Cupei României în 2008, 2009 și 2010, a fost eliminată anul trecut în șaisprezecimi de FC Brașov, sub Tâmpa, scor 1-3.

De partea cealaltă, FC Brașov a câștigat meciul de la Târgoviște, contra Chindiei, cu scorul de 3-1, dupp golurile marcate de Liviu Ganea ('31), Diogo ('43) și Horia Popa ('73), respectiv Dragoș Pătru ('62).

Anul trecut, Chindia a trecut în șaisprezecimi de Săgeata Năvodari cu scorul de 2-0, dar a ratat accesul istoric în ”sferturi” în fața lui Dinamo, scor 0-5.

Pe de altă parte, Ceahlăul Piatra Neamț a avut mari emoții în deplasarea de la SC Bacău, dar s-a impus la final cu 5-1, după pleungiri. Gazdele au deschis scorul prin Cornel Căinari ('68), oaspeții au trimis meciul în prelungiri în ultimul minut, grație unei reușite a lui Andrei Marc ('90+4), iar apoi s-au impus la scor, după golurile marcate de Andrei Pavel ('91), Doru Popadiuc ('99, '103, '111).

Petrolul Ploiești a dispus, pe Cluj Arena, de divizionara a treia Unirea Jucu cu scorul de 3-0, prin golurile marcate de Victoraș Astafei ('24, '57) și Patrick N'Koyi ('31), la capătul unui dominat autoritar de echipa care a câștigat Cupa în ediția 2012/2013 și a ajuns în semifinalele competiției în sezonul trecut. De remarcat însă prestația excelentă a portarului clujenilor, Alin Vâtcă, cel mai valoros jucător al formației clasate pe locul al șaptelea în Seria 5 a Ligii a III-a.

Programul celorlalte meciuri:

Miercuri, 24 septembrie

Joi, 25 septembrie

• 16:00 AFC Săgeata Năvodari (Liga a II-a) - FC Viitorul Constanţa, stadion "Flacăra"
  • 16:00 CS FC Caransebeş (Liga a II-a) - CS Universitatea Craiova, stadion "Municipal"
  • 16:00 CS FC Bihor Oradea (Liga a II-a) - FC Universitatea Cluj-Napoca, stadion "Iuliu Bodola", Oradea
  • 18:00 CS Mioveni (Liga a II-a) - Astra Giurgiu, Complexul Sportiv "Nicolae Dobrin", Piteşti
  • 20:30 ACS Berceni (Liga a II-a) - Steaua Bucureşti, stadion "Comunal"