EUROPA LEAGUE

CFR Cluj-Dinamo Minsk 0-2 / CFR, eliminată din Europa în preliminarii după 7 ani

CFR Cluj a ratat accesul în play-off-ul Ligii Europa, după ce a fost învinsă în Gruia de Dinamo Minsk, scor 2-0, într-un meci în care elevii lui Vasile Miriuță au jucat în inferioritate numerică din minutul 26, după eliminarea fundașului Ionuț Rada.

În tur, bielorușii se impuseseră cu 1-0.

07 August 2014, 22:35 (actualizat 08 August 2014, 01:17) |
Vasile Miriuță / FOTO: cfr1907.ro

Victoria lui Dinamo Minsk a fost adusă de golurile lui Igor Stasevici ('71) și Shikoze Udoji ('81-penalty).

Echipa aliniată de Vasile Miriuță: 1. Mario Felgueiras (căpitan) - 5. Mateo Susic, 6. Ionuţ Larie, 24. Ionuţ Rada, 45. Camora - 44. Aitor Monroy, 8. Muniru Sulley - 7. Ciprian Deac, 21. Sergiu Negruţ (9. Guima '46), 10. Florin Costea (12. Filip Jazvic '46) - 15. Grégory Tadé (99. Mirko Ivanovski '67). Rezerve neutilizate: 28. Remo Amadio - 14. Jaime, 25. Christian, 17. Antonio Jakolic.

• faulturi comise: 14 - 13

Ultima oară când CFR Cluj a fost eliminată în tururile preliminare în competițiile europene a fost în turul al doilea al Cupei UEFA, sezonul 2007/2008, în fața ciprioților de la Anorthosis Famagusta (1-3 pe teren propriu și 0-0 în deplasare).

Dinamo Minsk nu mai eliminase decât o singură echipă românească până acum: pe Universitatea Craiova, în runda preliminară a Cupei UEFA: 0-0 în Bănie, 0-0 pe teren propriu și 3-1 la penalty-uri. Pe de altă parte, gruparea antrenată în prezent de Vladimir Juravel a fost eliminată de Dinamo București la primul sezon european, 1983/1984, în ”sferturile” Cupei Campionilor Europeni, (1-1 și 0-1 în Ștefan cel Mare), și de Victoria București, în turul al doilea al Cupei UEFA, în sezonul 1988/1989 (2-1 acasă și 0-1 în capitala României).

Ultima participare a transilvănenilor în cupele europene a avut loc în urmă cu două sezoane, când CFR a acces în șaisprezecimile Ligii Europa, grație locului 3 ocupat în grupele Ligii Campionilor. Atunci, gruparea din Gruia a fost învinsă cu 2-0 de Internazionale, la Milano, și cu 3-0 pe Dr. Constantin Rădulescu.

În această pauză competițională, CFR Cluj a transferat nu mai puțin de 12 jucători, dintre care doar 4 români: Cosmin Vâtcă, Daniel Stana, Ionuţ Larie, Cornel Ene, Dani Provencio, Christian da Silva Fiel, Guima (Bruno Guimarães Pinho de Azevedo), Antonia Jakolis, João Paulo, Mateo Sušić, Jaime (Jaime Daniel Melao Simoes) și Mirko Ivanovski.

CFR Cluj, aflată la primul duel cu o echipă din Belarus în cupele europene, a acces în Liga Europa după ce FRF a retras clubului Dinamo licența pentru competițiile continentale, în data de 21 mai, la o săptămână după ce patronul Ionuț Negoiță a solicitat intrarea în insolvență a grupării din Ștefan cel Mare.

Rezultatele complete din manșa a doua a turului al III-lea preliminar al Ligii Europa (echipele subliniate au acces în play-off):

• Rosenborg BK (Norvegia) - Kardemir Karabükspor (Turcia): 1-1 - meci arbitrat de o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la ”centru”. Arbitri asistenți au fost: Miklos Nagy și Vasile Marinescu

• BSC Young Boys Berna (Elveția) - Ermis Aradippou FC (Cipru): 1-0 - la oaspeți, atacantul Marius Axente a evoluat până în minutul 78
  • 1. FSV Mainz 05 (Germania) - Asteras Tripolis FC (Grecia): 1-0 - la oaspeți, fundașul român Dorin Goian a fost integralist și a primit un cartonaș galben în minutul 69
  • Víkingur (Insulele Feroe) - HNK Rijeka (Croația): 1-5
  • Neftçi PFK (Azerbaijan) - FC Chikhura Sachkhere (Georgia): 0-0 - partidă arbitrată de o brigadă din România, cu Cristi Balaj la ”centru”
  • IFK Göteborg (Suedia) - Rio Ave FC (Portugalia): 0-1
  • FC Brugge KV (Belgia) - Brøndby IF (Danemarca): 3-0
  • FC Șahtior Karagandy (Kazahstan) - HNK Hajduk Split (Croația): 4-2