CUPA ROMÂNIEI

CFR Cluj - CS Mioveni 4-3 / Feroviarii clujeni - în semifinalele Cupei României după 2 ani

CS Mioveni a fost aproape de o nouă victorie de senzație în Cupa României, dar a pierdut la Pitești, în fața echipei CFR Cluj, cu scorul de 4-3, la capătul unei partide disputate pe un teren greu, din cauza zăpezii.

CS Mioveni le eliminase, până acum, pe Dinamo și pe Astra Giurgiu, în timp ce gruparea din Gruia, câştigătoare de trei ori a Cupei României (2008-2010) şi finalistă în 2013, a fost eliminată în şaisprezecimi în sezonul trecut, de FC Braşov, scor 1-3.

02 Decembrie 2014, 22:50 (actualizat 02 Decembrie 2014, 23:26) |
CFR Cluj / FOTO: cfr1907.ro

CS Mioveni a condus cu 3-0, după reușitele lui Bogdan Stoica ('36), Andrei Nilă ('52) și Marius Galan ('59), dar a fost egalată de reușitele lui Grégory Tadé ('61-penalty, '87) și Giorgi Chanturia ('68). De remarcat că golul de 3-3 a fost marcat după ce oaspeții nu au oferit mingea elevilor lui Claudiu Niculescu, după ce aceștia au trimis-o afară, pentru ca medicii să intervină la o accidentare din tabăra feroviarilor clujeni. La finalul partidei, jucătorii lui Francisc Dican au fost huiduiți copios de spectatorii din Pitești și au părăsit terenul încercând să se ferească de numeroșii bulgări de zăpadă aruncați de suporterii gazdelor.

Golul calificării CFR-ului a fost marcat de Mirko Ivanovski ('90+1), cu un șut excelent, de la 20 de metri.

Componența echipelor:

• CS Mioveni: Octavian Popescu - Negoiţă, Calvin, Stoica, Stan - Alexandru Răuţă, Biceanu (Mârzeanu '72), Galan - Alin Popa, Ayza, Nilă (Vintilă '61). Antrenor: Claudiu Niculescu
  • CFR Cluj: Felgueiras - Susic, Larie, I. Rada, Camora - Petrucci, Muniru, Jazvici (Tiago Lopez '46), Jakolis (Chanturia '54) - Tade, Dore (Ivanovski '79). Antrenor: Francisc Dican

Arbitri: Dragoş Istrate - Cristian Marchidanu, Marius Badea - Marcel Bîrsan.

CS Mioveni s-a aflat pentru prima oară după 7 ani în ”sferturile” Cupei României, ediție în care a ajuns până în semifinale în sezonul 2007/2008, după o victorie de senzație contra lui Dinamo, scor 1-0, în ”sferturi”, în februarie 2008.

La finalul partidei, tehnicianul Claudiu Niculescu s-a declarat șocat de cele întâmplate în ultima jumătate de oră a partidei și a acuzat arbitrajul brigăzii conduse de Dragoș Istrate:

"Trăiesc un coşmar! Trăiesc un blestem cu această echipă... Sunt nervos, frustrat. Nu pot să cred.... Am condus o echipă cu 3-0 şi timp de 60 de minute nu au jucat nimic... E incredibil.

Lipsă de caracter. Echipa asta e obişnuită cu aşa ceva. Am mai trăit aşa ceva cu CFR Cluj, când eram la U Cluj. Poate lor li s-a insuflat această idee, să nu aibă caracter, pentru că sunt jucători străini totuşi. Dar eu îmi asum acest eşec. Este şi problema jucătorilor noştri că nu au fost atenţi acolo.

Vor urma alte nopţi de nesomn, după doi ani mi se întâmplă acelaşi lucru. Am dominat clar o echipă care e pe locul doi în Liga 1. Ne-am bătut singuri, au fost unele greşeli inimaginabile. Cu greu o echipă de liga secundă va mai ajunge să atingă o asemenea fază a competiţiei.

Arbitrii sunt înalţi, frumoşi, eleganţi. Dacă zic că le-au acordat un penaty uşor şi i-a băgat în joc...", a spus Cluadiu Niculescu la Sport.ro.

La finalul partidei, antrenorul lui CS Mioveni a rămas împietrit pe banca tehnică timp de câteva minute.

De partea cealaltă, Francisc Dican a acuzat starea terenului pentru jocul deosebit de modest făcut de elevii săi în prima parte a jocului.

"Ei au reuşit să se acomodeze mai repede cu terenul, aşa se explică prima repriza. E normal să fii frustrat când pierzi de la 3-0. Mi-e greu să spun acum cum aş fi recţionat dacă situaţia era inversă. Obiectivul nostru era să ajungem în semifinale. Nu avem nicio preferinţă pentru meciul din semifinale", a declarat și Francisc Dican la Sport.ro.

Nu în ultimul rând, fundașul oaspeților, Ionuț Rada, a atras încă o dată atenția asupra situației financiare dramatice în care se află gruparea din Gruia și a susținut că formația sa a meritat calificarea în semifinale.

"A fost un meci tensionat, dar am arătat că merităm să mergem mai departe. Ei reproşau că nu le-am dat mingea. Ei nu au dat mingea afară, dar a rămas în teren, noi alergam după egalare, trebuia să jucăm acea minge. Cred că aroganţa lor de pe teren şi de dinainte de meci i-a taxat. Declarau că sunt bucuroşi că au picat cu CFR şi asta i-a costat.

În prima repriză am avut şi penalty neacordat. Şi meciul de azi e un semn de la Dumnezeu că ne ajută. Sperăm să câştigăm trofeul. Probabil e frustrant, e normal, să ai 3-0 şi să pierzi în prelungiri, şi noi am fi fost supăraţi. La 3-0 râdeau de noi pe teren.

Toţi merităm statui, la câte restanţe avem la această echipă, ne dăruim pe teren", a declarat și Ionuţ Rada la Sport.ro.

Marți, 23 septembrie

• Rapid CFR Suceava - Gaz Metan Mediaș: 1 - 0 (Mircea Neagru '103)
  • CS Şoimii Pâncota (Liga a II-a) - CS Pandurii Tg. Jiu 1 - 2, stadion ''Şoimii'' - Pâncota. Au marcat:Flavius Băd ('31) / Nejc Mevlija ('22), Cornel Predescu ('85).
  • CF Brăila (Liga a II-a) - Oţelul Galaţi 0 - 1, stadion ''Municipal'' - Brăila. A marcat: Emil Jula ('56).
  • CSM Rm. Vâlcea (Liga a II-a) - CSMS Iaşi 0 - 1, stadion ''Municipal'' - Râmnicu Vâlcea. A marcat:Alexandru Mugurel Dedu ('2).
  • ASA 2013 Târgu Mureş - CS Concordia Chiajna 4 - 1, stadion ''Trans-Sil'' - Târgu Mureş. Au marcat:Mircea Axente ('27, '66), Amauri ('36), Ousmane N'Doye ('43) / Aleksandăr Dyulgerov ('5)
  • Rapid Bucureşti - AFC Botoşani: 0 -0 după 120 de minute, 5 - 4 la penalty-uri, stadion "Giuleşti-Valentin Stănescu"

Miercuri, 24 septembrie

• Viitorul Axintele - CFR Cluj: 0 - 2 (Férébory Doré '26, '35)
  • Chindia Târgoviște - FC Brașov: 1 - 3 (Dragoș Pătru '62 / Liviu Ganea '31, Diogo '43, Horia Popa '73)
  • SC Bacău - Ceahlăul Piatra Neamț: 1 - 5 (Cornel Căinari '68 /  Andrei Marc '90+4,  Andrei Pavel '91, Doru Popadiuc '99, '103, '111)
  • Unirea Jucu - Petrolul Ploiești: 0 - 3 (Victoraș Astafei '24, '57, Patrick N'Koyi '31)

Joi, 25 septembrie

• CS Caransebeș - CS U Craiova: 1 - 2 (Sabin Lupu '25 / Gheorghe Goșa '20-autogol, Viorel Ferfelea '71)
  • Săgeata Năvodari - Viitorul Constanța: 0 - 3 (Răzvan Marin '32, Dragoș Nedelcu '62, Ionuț Ursu '67-autogol)
  • FC Bihor Oradea - Universitatea Cluj: 1 - 1 (Alexandru Sorian '86 / Krim Boutadjine '57), 4-5 după loviturile de departajare