LIGA CAMPIONILOR

CFR Cluj - Basel 1-0. Kapetanos a calificat campioana în grupele Champions League

CFR Cluj a reuşit să se califice pentru a treia oară în grupele Ligii Campionilor,  după o premieră:  feroviarii merg în grupe după depăşirirea fazelor eliminatorii.

29 August 2012, 08:35 (actualizat 30 August 2012, 23:56) |
CFR Cluj ar putea încasa peste 20 de milioane de euro dacă trece de FC Basel / FOTO: cfr1907.ro

CFR Cluj a  devenit  prima echipă românească, după Steaua în anii 1993-1996, 2007 şi 2008, care trece cu bine de fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor, pentru a se califica în grupele Champions League.

Echipa antrenată de Ioan Andone s-a calificat în grupele Ligii Campionilor, după ce a învins pe FC Basel cu 1-0, în returul disputat pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de către Pantelis Kapetanos în minutul 20. În minutul 42, Alexander Frei a ratat o lovitură de la 11 metri, trăgând peste poarta lui Felgueiras.

În tur, scorul a fost 2-1 pentru CFR, astfel că românii s-au calificat cu scorul general de 3-1. Celelalte rezultate ale zilei( echipele subliniate s-au calificat):

Celtic - Helsingborg 2-0(în tur 2-0)

Lille - FC Copenhaga 2-0(în tur 0-1)

Dinamo Kiev - Borussia M'Gladbach 1-2 (în tur 3-1)

Fenerbahce - Spartak Moscova 1-1 (în tur 1-2)

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora - Sare (Godemeche '51), Mureşan - Sougou, Bastos, Diogo Valente (Nicoară '73) - Kapetanos (Rui Pedro '82). Antrenor: Ioan Andone.

FC Basel: Sommer - Steinhofer, Sauro, Dragovici, Park Joo Ho (Schar '84) - F. Frei, Diaz (Andrist '69), Cabral, D. Degen (Zoua '46) - A. Frei, Streller. Antrenor: Heiko Vogel.

Cartonaşe galbene: Felgueiras '42, Diogo Valente '45, Nicoară '90+2 / Diaz '36, Cabral '75, Andrist '79, Steinhofer '90.

Arbitri: Gianluca Rocchi (centru) - Elenito Di Liberatore şi Lorenzo Manganelli (asistenţi) - Riccardo Di Fiore (rezervă) - Mauro Bergonzi şi Andrea De Marco (asistenţi suplimentari), toţi din Italia.

Minutul 90 CFR Cluj a învins pe FC Basel cu 1-0. Meciul de la Lille a intrat în prelungiri, după ce la finalul celor 90 de minute s-a înregistrat acelaşi scor ca şi în tur: 1-0.

Minutul 90 Celtic - Helsingborgs 2-0. Wanyama a marcat pentru scoţieni

Minutul 88 Dinamo Kiev - Gladbach 1-2. Ideye a redus din handicap pentru ucraineni

Minutul 78 Dinamo  Kiev - Gladbach 0-2. Echipa germană îşi dublează avantajul după reuşita lui Juan Arango

Minutul 70 Fenerbahce - Spartak Moscova 1-1. Turcii au egalat prin Sow

Minutul 70 Dinamo  Kiev - Gladbach 0-1. Germanii au deschis scorul prin autogolul lui Khacheridi

Minutul 46 A început repriza secundă

Minutul 45 CFR - Basel  1-0 la pauză.

Minutul 44 Lille - FC Copenhaga 1-0. Gol Digne

Minutul 42 Penalti pentru Basel! Alexander Frei trage peste poartă

Minutul 37 Celtic - Helsinborg 1-0. Gary Hooper a deschis scorul

Minutul 35 Marcelo Diaz primeşte primul cartonaş galben al partidei

Minutul 20 CFR - Basel 1-0! Kapetanos a deschis scorul. CFR Cluj conduce la scorul general cu 3-1

Minutul 7 Fenerbahce - Spartak Moscova 0-1. Ari a deschis scorul

Minutul 5 Gabi Mureşan are un şut foarte bun din lovitură liberă, dar mingea este respinsă în corner de portarul elveţienilor

Minutul 1 A început meciul de la Cluj, de la scorul de 2-1 pentru CFR

Celelalte meciuri ale zilei din Liga Campionilor:

Lille - FC Copenhaga - în tur 0-1

Celtic - Helsingborg - în tur 2-0

Fenerbahce - Spartak Moscova - în tur 1-2

Dinamo Kiev - Borussia M'Gladbach - în tur 1-3

Pentru prima dată după patru ani, campioana României nu a mai acces direct în grupele celei mai importante competiţii europene intercluburi.

Victoria cu 2-1 din tur a elevilor lui Ioan Andone, graţie golurilor marcate de Sougou ('66, '71), respectiv Streller ('44), s-ar putea dovedi decisivă pentru alb-vişinii, care au mai evoluat în această fază a competiţiei şi în anii 2008 şi 2010. De fiecare dată, ardelenii s-au clasat pe locul al patrulea.

Ioan Andone este conştient de dificultatea partidei cu FC Basel, tehnicianul dezvăluind şi faptul că doar trei antrenori din Liga I l-au sunat să-i ureze succes:

"Mâine o sa vedeţi o confruntare extrem de puternică. Am luat o opţiune importantă la Basel, dar şi mâine avem nevoie de un joc bun pentru a ne califica. Aşteptările sunt foarte mari.

Nu este un meci important doar pentru CFR Cluj, este pentru toată România. Sunt trei antrenori din Liga I care m-au sunat să-mi ureze succes, ceilalţi probabil sunt ocupaţi", a spus Andone în conferinţa de presă premergătoare partidei.

Nici preşedintele campioanei, Iuliu Mureşan, nu este sigur de calificare, dar oficialul se bazează şi pe susţinerea numeroşilor fani din Gruia:

"Avem prima şansă şi nu prea, pentru că FC Basel are o echipă foarte puternică. Sigur, este un meci în care se poate întâmpla orice, dar eu am sentimentul că ne vom califica. Şi la Basel am avut sentimentul că vom juca bine şi că nu vom pierde partida.

Stadionul va fi plin, s-au vândut toate biletele. Astăzi chiar mi-a fost ruşine, mi-au cerut două-trei persoane bilete şi n-am mai avut de unde să iau", a afirmat şi Mureşan într-o conferinţă de presă.

Meciul de pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu va fi arbitrat de o brigadă italiană, cu Gianluca Rocchi la "centru". Acesta a arbitrat, printre altele, una din semifinalele Jocurilor Olimpice din acest an, Mexic - Japonia: 3-1, un sfert de finală din Liga Campionilor în sezonul trecut (Real Madrid - APOEL Nicosia: 5-2), precum şi o semifinală din Europa League din urmă cu două sezoane, Villarreal - FC Porto: 3-2.

Trei echipe româneşti l-au avut la "centru" pe arbitrul italian: Naţionala a câştigat amicalul cu San Marino, scor 1-0, din 10 august 2010, Steaua a remizat în grupele Ligii Europa la Enschede, cu Twente, scor 0-0, în 1 octombrie 2010, iar Rapid a pierdut la Wolfsburg, scor 0-1, în prima rundă a calificărilor din Cupa UEFA, în 18 septembrie 2008.