CHAMPIONS LEAGUE

Celtic Glasgow - Juventus Torino 0-3. VIDEO REZUMAT

TVR1, TVR HD şi portalul video al Televiziunii Române, www.tvrplus.ro,  au transmis în direct marţi, de la ora 21:45, meciul Celtic Glasgow - Juventus Torino 0-3, din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

TVRNews.ro v-a ţinut  la curent în timp real şi în format LIVE TEXT cu cele mai importante momente ale partidei, precum şi cu evoluţia scorului din celălalt meci al serii, Valencia - PSG.

12 Februarie 2013, 21:45 (actualizat 13 Februarie 2013, 14:46) |
Celtic-Juventus 0-1

Liga Campionilor: Celtic - Juventus 0-3
Juventus Torino a câştigat clar partida de la Glagow, contra lui Celtic, scor 3-0. Pentru italieni au înscris Matri '3, Marchisio '77 şi Vucinici '83. Returul este programat pe 6 martie la Torino.

Celtic: Forster - Lustig (Matthews '59), Wilson, Ambrose, Izaguirre - Mulgrew - Wanyama, Forrest - Brown (Kayal '81), Commons (Watt '73) - Hooper. Antrenor: Neil Lennon

Juventus: Buffon - Barzagli, Bonucci, Caceres - Lichsteiner, Vidal, Pirlo, Marchisio, Peluso (Padoin '69) - Vucinici (Anelka '86), Matri (Pogba '81). Antrenor: Antonio Conte

Celtic - Juventus 0-3
Minutul 90: Final de meci, Juventus este ca şi calificată după victoria cu 3-0 în deplasare pe Celtic Park

Minutul 86: Nicolas Anelka a intrat la Juventus. Cel schimbat este Mirko Vucinici

Minutul 83: Gol Juventus! Autorul golului doi al  lui Juventus, Marchisio, pasează decisiv pentru Vucinici, care din careul de 16 metri înscrie

Minutul 81: Antonio Conte face şi el o mutare: Pogba în locul lui Matri

Minutul 80: O nouă schimbare la gazde: Kayal în locul lui Brown

Minutul 77: Gol Juventus! Matri pasează pentru Marchisio, care îl driblează pe Brown şi din aproximativ 8-9 metri înscrie

Minutul 76: Padoin şi Brown au primit cartonaşul galben

Minutul 75: Celtic presează în jumătatea de teren a oaspeţilor

Minutul 72: A doua modificare la Celtic: Watt a intrat în locul lui Commons

Minutul 69: Schimbare la Juventus: Padoin în locul lui Peluso

Celtic - Juventus 0-2
Minutul 57: Antrenorul lui Celtic îl scoate pe Lustig şi îl introduce pe Matthews

Minutul 56: Celtic presează, dar în afară de câteva şuturi spre poartă, scoţienii nu reuşesc să-şi creeze ocazii mari

Minutul 46: A început partea a doua pe Celtic Park

În celălalt meci al zilei, Valencia - PSG 0-2 la pauză, prin golurile lui Lavezzi '10 şi Pastore '43

Minutul 45+1: Finalul primei reprize

Minutul 45: În urma unui corner, Forrest trage la poartă, dar apărarea respinge din faţa lui Buffon

Minutul 39: În urma vizionării reluărilor, UEFA a decis să-i acorde golul lui Matri, al cărui şut trecuse de linia porţii în momentul în care a fost respinsă

Minutul 37: Hooper de la Celtic şi Lichsteiner de la Juventus au fost avertizaţi

Minutul 28: Commons ratează de puţin ţinta şi egalarea

Minutul 17: Momentele de presiune ale gazdelor nu aduc ocazii mari de gol

Minutul 9: Celtic pare să-şi fi revenit din şoc, Commons trage frumos dar Buffon este la post

Minutul 7: Claudio Marchisio a ratat din aproximativ 6 metri, trăgând pe lângă poartă

Minutul 3: Gol pentru Juventus! Marchisio deschide scorul după ce şutul lui Matri a fost respins de pe linia porţii

Minutul 2: Scoţienii se aruncă în atac, au deja un şut spre poartă

Minutul 1: A început meciul

Echipe de start la Celtic - Juventus:

Celtic: Forster - Lustig, Wilson, Ambrose, Izaguirre - Forrest, Brown, Wanyama, Mulgrew - Commons, Hooper

Juventus: Buffon - Barzagli, Bonucci, Caceres - Lichtsteiner, Marchisio, Pirlo, Vidal, Peluso - Vucinic, Matri

TVR1, TVR HD şi portalul video al Televiziunii Române, www.tvrplus.ro, vă oferă duelul dintre campioanele Scoţiei şi Italiei, Celtic Glagow - Juventus Torino.

Celtic a încheiat grupa G pe locul secund, după FC Barcelona, cu 10 puncte, adunte în urma a trei victorii (3-2 la Moscova, cu Spartak, un 2-1 de senzaţie, pe teren propriu, cu FC Barcelona, şi 2-1, la Glasgow, cu Spartak Moscova) şi o remiză (0-0, pe teren propriu, cu Benfica Lisabona). De asemenea, scoţienii au suferit şi două înfrângeri (1-2 pe "Camp Nou" şi 1-2 la Lisabona, contra Benficăi).

De cealaltă parte, Juventus Torino a câştigat grupa E, graţie a 12 puncte. Campioana Italiei a înregistrat două victorii pe teren propriu (4-0 cu FC Nordsjælland şi 3-0 cu Chelsea), precum şi una în deplasare (1-0 la Doneţk, contra Şahtiorului). În celelalte trei partide, primele disputate în această grupă, torinezii au remizat: 2-2 la Londra, cu Chelsea, 1-1 pe teren propriu, cu Şahtior, şi 1-1 în deplasare cu FC Nordsjælland.

Tehnicianul scoţienilor, Neil Lennon, şi-a exprimat siguranţa că elevii săi vor evolua la capacitate maximă în faţa unei echipe recunoscută pentru jocul defensiv.

"Suntem foarte încrezători înaintea acestei "duble", totul se poate întâmpla. Ne pregătim pentru 180 de minute, nu doar pentru 90.

Juventus şi Barcelona au stiluri de joc foarte diferite, au o cultură a fotbalului diferită. Cei de la Juventus se apără foarte bine, sunt foarte bine organizaţi. În Serie A au fost constanţi, iar rezulztatele lor în Liga Campionilor, până acum, au fost remarcabile.

Vom întâlni o echipă mare, cu un antrenor mare. Sunt încântat să am parte de o astfel de provocare. Nu cred că mai trebuie să-mi motivez jucătorii cu ceva. Este una dintre cele mai importante partide din întreaga lor carieră. Sunt convins că echipa se va ridica la înălţimea acestui moment", a declarat managerul scoţienilor în conferinţa de presă de dinaintea jocului.

De partea cealaltă, tehnicianul Antonio Conte a afirmat că Juventus va încerca să-şi impună jocul pe "Celtic Park", în ciuda atmosferei pe care o vor crea cei 60.000 de spectatori.

"Vom fi foarte, foarte atenţi. Simt că cei 60.000 de suporteri vor fi al 12-lea jucător pentru ei. Celtic este o echipă bună, iar faptul că a învins Barcelona aici şi s-a aflat aproape de un rezultat mare pe "Camp Nou" este o dovadă. În niciun caz nu-i vom subestima, întrucât îi respectăm.

Obiectivul nostru principal este acela de a continua să ne dezvoltăm ca echipă, să ne maturizăm. Cel mai modest obiectiv pe care îl avem, an de an, este acela de a ne califica în Liga Campionilor, este visul nostru. Acum, ţelul este acela de a ne califica în "sferturi".

Vom aborda acest meci în stilul nostru. Suntem aici să ne impunem jocul, nu să ne adaptăm. Dar ştim că jucătorii lui Celtic au o condiţie fizică foarte bună, sunt bine aşezaţi pe teren, şi mai au şi alte puncte forte. Mai pierdem şi noi, dar o facem atacând", a declarat şi Antonio Conte.

Celtic a învins-o pe Juventus în precedentele două întâlniri la Glasgow (4-3, în 31 octombrie 2001 şi 1-0, în 16 septembrie 1981).

Doar două echipe italiene s-au impus pe "Celtic Park": AC Milan, în 12 martie 1969,scor 1-0, şi Internazionale Milano, în 19 aprilie 1972, scor 5-4, după executarea penalty-urilor de departajare.