HALTERE

CE de haltere / Aur pentru Răzvan Martin, 3 medalii pentru Irina Lepşa

Halterofilul de 21 de ani Răzvan Martin a adus vineri prima medalie de aur a României la Europenele de haltere şi a cincea de bronz.

La rândul său, halterofila de 21 de ani Irina Lepşa a adus alte trei medalii pentru delegaţia României: una de argint, la stilul aruncat, şi două de bronz, la total şi la smuls.

11 Aprilie 2013, 23:01 (actualizat 12 Aprilie 2013, 03:57) |
Răzvan Martin

Medaliatul cu bronz la Jocurile Olimpice de la Beijing, Răzvan Martin, şi-a trecut vineri în palmares al doilea titlu european, la Campionatele Europene de la Tirana, la stilul aruncat, cu  o performanţă de 190 kg. Martin a cucerit şi medalia de bronz la total, cu 346 kg, pierzând a doua treaptă a podiumului doar la greutatea corporală. La stilul smuls, medaliatul nostru olimpic s-a situat pe locul al patrulea, cu 156 kg.

Celălalt sportiv român aflat în competiţie la această categorie, Paul Stoichiţă a obţinut două locuri 4 (186 kg la aruncat, 334 kg la total) şi un loc 5 (la smuls, cu 148 kg).

Răzvan Martin mai avea în palmares două medalii de aur la Europene, în Antalya (2012) şi una la junori, în 2009, la Landskrona (Suedia). De asemenea, sportivul a câştigat şi un titlu mondial la juniori (în 2010, la Sofia).

La rândul său, Irina Lepşa a cucerit trei medalii la Campionatele Europene de haltere de la Tirana: una de argint, la stilul aruncat (cu 122 kg), şi două de bronz (cu 212 kg la total şi 90 kg la smuls).

Rusoaica Marina Şainova, triplă campioană europeană, nu a avut adversar: a câştigat lejer aurul, cu 235 kg la total, 105 kg la smuls şi 130 kg la aruncat.

Irina Lepşa (21 de ani) are în palmares patru titluri de vicecampioană europeană, câştigate în decembrie 2012, şi un titlu continental la juniori (2011, la Bucureşti).

Până vineri, delegaţia României avea un bilanţ de 7 medalii: 4 de argint (2 Toma, Elena Andrieş, la smuls, categ. 48 kg, şi Florin Ionuţ Croitoru, la 62 kg, stilul smuls) şi 3 de bronz (1 Toma, 2 Andrieş).