CE de atletism: Răzor, în finală la 400 de metri, Sandu la triplusalt şi Cîmpeanu la 100 de metri

Sportiva Bianca Răzor s-a calificat, miercuri, în finala probei de 400 de metri, Cristina Sandu în finală la triplusalt, iar Cătălin Cîmpeanu la 100 de metri, la Campionatele Europene de atletism de la Zurich.

13 August 2014, 22:18 |
Cătălin Cîmpeanu

Cătălin Cîmpeanu s-a calificat direct în finală la 100 de metri după ce a încheiat pe locul 2 în grupa 1 semifinală, cu timpul de 10,29 secunde.

Bianca Răzor a luat startul în grupa B a semifinalelor şi a încheiat pe locul 5, cu timpul de 52,22 secunde, reuşind calificarea în finală la timp, în condiţiile în care în ultimul act ajungeau primele trei clasate din fiecare din cele două serii şi încă două sportive cu cel mai bun timp.

Tot în reuniunea de miercuri seară, în semifinale la 100 de metri, Andreea Ogrăzeanu s-a clasat pe locul 3 în seria 1, cu timpul de 11,44 secunde, ratând calificarea în finala probei, în care au ajuns primele două clasate din fiecare din cele trei serii, plus încă două atlete cu cel mai bun timp.

La triplusalt, Cristina Bujin a debutat în grupa A cu o săritură de 13,61 metri, a ratat-o pe a doua, iar a treia a măsurat tot 13,61 metri, însă nu a fost de ajuns pentru calificarea în finală. În grupa B a probei însă, Cristina Sandu a sărit 13,67 metri la prima încercare, 13,64 metri la a doua şi 13,22 la a treia, prinzând ultimul loc în finala de 12.

Delegaţia României la CE de la Zurich include 24 de sportivi (10 băieţi şi 14 fete), obiectivul fiind de câştigare a două medalii şi 2-3 calificări în finale.