Caroline Wozniacki, victorie formidabilă în fața Mariei Șarapova la Turneul Campioanelor

A opta jucătoare a lumii, daneza Caroline Wozniacki, a debutat cu o victorie la Turneul Campioanelor, de la Singapore, scor 7-6(4), 6-7(5), 6-2, în fața Mariei Șarapova (numărul 2 mondial), la capătul unei partide intense, de trei ore și 14 minute.

Simona Halep a dispus luni de canadianca Eugenie Bouchard, în primul său meci din carieră la această competiție.

21 Octombrie 2014, 17:56 (actualizat 21 Octombrie 2014, 18:22) |
Daneza Caroline Wozniacki
Statistica partidei dintre Caroline Wozniacki și Maria Șarapova
Beneficiile financiare la Turneul Campioanelor de la Singapore
Punctele pe care le vor primi jucătoarele la Turneul Campioanelor, de la Singapore

Partida a fost una dramatică, ambele jucătoare având o evoluție oscilantă în primele două seturi. În primul, daneza de 24 de ani a condus cu 3-0, după care Șarapova a câștigat 5 game-uri și nu a mai pierdut decât unul singur. Wozniacki a reușit un contrabreak și a izbutit să ducă partida în tie-break, unde jocul a fost la fel de palpitant. Rusoaica de 27 de ani a reușit un mini-break la scorul de 2-2, dar și-a pierdut de trei ori serva, inclusiv la ultimele două puncte.

Setul al doilea a început cu un break reușit de Wozniacki, însă aceasta și-a pierdut serviciul la scorul de 3-2, respectiv la 5-4, astfel că jocul a intrat din nou în tie-break, în ciuda unei mingi de set a Șarapovei, pe serviciul adversarei, la scorul de 6-5. În tie-break, rusoaica a condus cu 3-0 (cu două mini-break-uri), dar a pierdut următoarele trei puncte din cauza greșelilor neforțate. Cu toate acestea, imprecizia lui Wozniacki și determinarea numărului 2 mondial au făcut ca setul să se încheie cu succesul Mariei Șarapova.

Setul al treilea a fost dominat autoritar de jucătoarea daneză, care, deși și-a pierdut serviciul imediat după ce a reușit un break (la scorul de 2-0), a reușit să profite de numeroasele greșeli neforțate comise de mult mai experimentata sa adversară și a închis partida chiar pe serviciul Șarapovei.

Statistica partidei, potrivit WTA:

(w380) Statistica

Wozniacki a reușit așadar a patra victorie în fața rusoaicei și a doua în acest an, după cea de la US Open (6-4, 2-6, 6-2). Șarapova a învins-o pe daneză de cinci ori, ultima oară în finală la Indian Wells, în 2013.

Caroline Wozniacki se află la a treia participare la Turneul Campioanelor, după edițiile din 2009 (a abandonat în semifinale, într-un meci cu Serena Williams), 2010 (învinsă în finală de Kim Clijters) și 2011 (nu a trecut de faza grupelor).

De cealaltă parte, Maria Șarapova bifează a șasea participare la această competiție: în 2004 a învins-o pe Serena Williams în finală, în 2005 a fost eliminată de franțuzoaica Amélie Mauresmo în semifinale, în 2006 a fost învinsă de belgianca Justine Henin în semifinale, în 2007 a pierdut finala în fața lui Justine Henin, în 2011 nu a trecut de faza grupelor, iar în 2012 a fost învinsă în finală de Serena Williams.

Beneficiile financiare ale jucătoarelor care pariticipă la acest turneu:

(w400) Beneficiil

Punctele puse în joc la Turneul Campioanelor de la Singapore:

(w380) Punctele p

Meciurile din Singapore au  loc pe suprafaţă rapidă, la Singapore Indoor Stadium, arenă cu o capacitate maximă de 12.000 de locuri şi care face parte dintr-un complex sportiv care a costat 1,3 miliarde de dolari.

Prima ediţie a Turneului Campioanelor a avut loc în 1972, la Boca Raton, Florida, cu participrea a 16 jucătoare, care au evoluat în sistem eliminatoriu, pentru premii totale de 100.900 de dolari. Americanca Chris Evert a fost prima campioană, la vârsta de 17 ani, dar nu a intrat în posesia premiului de 25.000 de dolari din cauza statutului de jucătoare amatoare pe care îl avea atunci.

Din 1972, turneul a fost găzduit de opt oraşe, Boca Raton, Los Angeles, New York, Oakland, Munchen, Madrid, Doha şi Istanbul. În 1986 au avut loc două ediţii, una în martie, alta în noiembrie. Singapore este a noua destinaţie, pentru următoarele cinci ediţii, reuşind să obţină calitatea de gazdă după un îndelungat proces de selecţie, în care a mai concurat în final cu Kazan, Ciudad de Mexico şi Tianjin.

Cele mai multe victorii la Turneul Campioanelor le-a obţinut Martina Navratilova, opt, iar deţinătoarea trofeului este Serena Williams, cu patru succese la această competiție.