Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES

Cannes 2012. Lista completă a premiilor acordate la cel mai prestigios festival de film

Lungmetrajul semnat de regizorul român Cristian Mungiu a obţinut două premii: cel pentru scenariu, înmânat lui Mungiu, şi premiul pentru interpretare feminină, împărţit de Cosmina Stratan şi Cristina Flutur.

28 Mai 2012, 10:26 |
Premiile Cannes au fost decernate la Palais des Festivals

S-a încheiat cea de-a 65-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes, iar la gala de premiere, producţia semnată de Michael Haneke – „Amour” a primit trofeul Palme d’Or.

Ediţia din acest an a festivalului de la Cannes a marcat un nou succes pentru cinematografia română, regizorul Cristian Mungiu fiind selectat şi premiat pentru a doua oară în competiţie.

Pelicula sa, „După dealuri”, inspirată din două cărţi ale autoarei şi jurnalistei Tatiana Niculescu Bran, a fost distinsă cu premiul pentru cel mai bun scenariu, semnat tot de Mungiu, şi pentru interpretare feminină, împărţit de Cosmina Stratan şi Cristina Flutur.

Duminică seară, la Palais des Festivals et des Congres de Cannes, au mai fost premiaţi şi Carlos Reygadas, Mads Mikkelesen şi Ken Loach.

 

Prezentăm în continuare lista completă a premiilor decernate în cadrul celei de-a 65-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film de la Cannes.

 

Trofeul Palme d'Or - "Amour" de Michael Haneke

Marele Premiu al Juriului (Grand Prix) - "Reality" de Matteo Garrone

Premiul de regie - Carlos Reygadas, pentru "Post Tenebras Lux"

Premiul pentru scenariu - Cristian Mungiu, pentru "După dealuri"

 

Premiul de interpretare masculină - Mads Mikkelsen, pentru "The Hunt" de Thomas Vinterberg

Premiul de interpretare feminină - Cosmina Stratan şi Cristina Flutur, pentru "După dealuri" de Cristian Mungiu

Premiul juriului - "The Angels' Share", al lui Ken Loach

Caméra d'Or - "Beasts of the Southern Wild" de Ben Zeitlin

Palme d'Or pentru scurtmetraj- "Sessiz-Be Deng/ Silent", de L.Rezan Yesilbas

 

Un Certain Regard:

Marele Premiu - "Después de Lucia" de Michel Franco

Premiul juriului- "Le Grand Soir" de Benoît Delepine şi Gustave Kervern

Premiul pentru interpretare feminină - Suzanne Clement din filmul lui Xavier Dolan, "Lawrence Anyways", şi Emilie Dequenne, pentru rolul din filmul "A Perdre la Raison" de Joachim Lafosse.

Premiu special al juriului Un Certain Regard - "Djeca/ Children of Sarajevo", Aida Begic

 

Premiile criticii internaţionale FIPRESCI:

"In the Fog" de Sergei Loznitsa (competiţia oficiala)

"Beasts of the Southern Wild" de Ben Zeitlin (Un Certain Regard)

"Hold Back" de Rachad Djaidani (Semaine de la Critique)

Premiul juriului ecumenic- "The Hunt" de Thomas Vinterberg

Menţiune specială a juriului ecumenic- "Beasts of the Southern Wild" de Ben Zeitlin (Un Certain Regard)

 

Competiţia de scurtmetraj

Cel mai bun scurtmetraj: "Circle Line", Shin Suwon

Menţiune specială: "O Duplo/ Doppelgänger", Juliana Rojas

Discovery: "Un Dimanche matin/ A Sunday Morning", Damien Manivel

Petit Rail d'Or: "Ce n'est pas un film de cow-boys / It's not a Cowboys Movie", Benjamin Parent

 

Semaine de la Critique

Marele premiu - "Aquí y Allá", Antonio Méndez Esparza, Spain, USA and Mexico

Visionary Award- "Sofia's Last Ambulance", Ilian Metev

Premiul SACD - "Les Voisins de Dieu/ God's Neighbors", Meni Yaesh

ACID/CCAS Support- "Los Salvajes /The Wild Ones", Alejandro Fadel

Grand Rail d'Or- "Hors les murs/ Beyond the Walls", David Lambert

 

Cinéfondation

Premiul I - "Doroga na/ The Road To", Taisia Igumentseva

Premiul al II-lea - "Abigail", Matthew James Reilly,

Premiul al III-lea - "Los Anfitriones/ The Hosts", Miguel Angel Moulet

Premiul Atelier Arte Prize- "In Your Name" de Marco van Geffen

 

Quinzaine des Réalisateurs

Premiul Art Cinema- "No" de Pablo Larrain

Premiul SACD - "Camille redouble /Camille Rewinds" de Noémie Lvovsky

Menţiune specială- "Ernest et Celestine" de Stéphane Aubier, Vincent Patar şi Benjamin Renner

Label Europa Cinemas - "El Taaib", Merzak Allouache

Premier Prix Illy pentru scurtmetraj - "The Curse", Fyzal Boulifa

Menţiune specială pentru scurtmetraj - "Os vivos tambem choram/ The Living Also Cry" de Basil da Cunha

Carrosse d'Or- Nuri Bilge Ceylan

Prix de la Jeunesse- Holy Motors, Leos Carax

Prix Regards Jeunes- "Beasts of the Southern Wild" - Benh Zeitlin

Prix François Chalais- "Les Chevaux de Dieu/ God's Horses", Nabil Ayouch

 

Queer Palm

Lungmetraj- "Lawrence Anyways", Xavier Dolan

Scurtmetraj - "Ce n'est pas un film de cow-boys/ It's not a Cowboys Movie", Benjamin Parent

Palm Dog- Banjo and Poppy din "Sightseers", Ben Wheatley

 

 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN CULTURĂ
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 10°C 8°C
IASI 9°C 8°C
CLUJ 6°C 5°C
CONSTANTA 12°C 10°C
CRAIOVA 11°C 9°C
BRASOV 6°C 5°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 19 Noiembrie 2017, 12:29
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 17-11-2017
Deschidere: 7716.26
Maxim: 7774.77
Mimim: 7716.26
Variatie: 0.72%
SNG
31.45
1.92%
BRD
12.90
0.31%
TLV
2.14
0.71%
FP
0.84
0%
TRP
0.39
0.26%
SFG
33.10
0.3%
TGN
387.00
1.57%
TEL
25.20
0.2%
SNN
7.52
0.4%
SIF1
2.62
0.57%
ARHIVĂ ȘTIRI