HOCHEI

Canada - SUA și Suedia - Finlanda, duelurile din semifinalele JO de la Soci

Semifinalele turneului de hochei pe gheață de la Jocurile Olimpice de iarnă programează două dueluri formidabile, în 21 februarie, în direct la TVR: Canada - SUA și Suedia - Finlanda, adică reeditarea ultimelor două finale olimpice.

Naționala României a ratat calificarea la JO de la Soci încă din noiembrie 2012.

19 Februarie 2014, 22:47 (actualizat 19 Februarie 2014, 22:57) |
Hochei la JO de la Soci / FOTO: sochi2014.com

Surpriza sferturilor de finală a fost victoria Finlandei, medaliata cu bronz de la JO din 2010, în fața națiunii organizatoare, Rusia, cu scorul de 3-1 (2-1, 1-0, 0-0), grație golurilor marcate de Juhamatti Aaltonen (09:18), Teemu Selanne (17:38), sportiv de 43 de ani, aflat la a șasea ediție a Jocurilor Olimpice de iarnă, și Mikael Granlund (25:37). Pentru ruși, care nu au mai cucerit decât o medalie de argint și una de bronz de la desființarea URSS, deschisese scorul Ilya Kovalchuk (07:51).

Naționala Finlandei are astfel ocazia să-și îmbogățească palmaresul olimpic, de 2 medalii de argint și 5 de bronz.

Suedia se va duela cu Finlanda, grație unei victorii facile în fața Sloveniei, cu scorul de 5-0 (1-0, 0-0, 4-0)
, în urma reușitelor lui Alexander Steen (18:50), Daniel Sedin (41:42), Loui Eriksson (48:04) și Carl Hagelin (51:27, 56:10). Galben-albaștrii au cucerit de două ori titlul olimpic, au mai jucat alte 2 finale și fost de 4 ori medaliați cu bronz.

În data de 26 februarie 2006, la Torino, Suedia redevenea campioană olimpică după o pauză de 12 ani, la capătul unei finale contra Finlandei, scor 3-2 (0-1, 2-1, 1-0). Primul titlu de acest fel fusese cucerit pe teren propriu, la Lillehammer, după un succes în fața Canadei, cu scorul de 3-2, după executarea loviturilor de departajare.

Campioana olimpică en-titre, Canada, a acces în penultimul act al turneului de la Soci după o victorie la limită în fața Letoniei, scor 2-1 (1-1, 0-0, 1-0). Calificarea a fost adusă de golurile lui Patrick Sharp (13:37) și Shea Weber (53:06), respectiv de cea a lui Lauris Darzins (15:41).

Canada este recordmena turneului masculin de hochei, cu 8 titluri, 4 medalii de argint și 2 de bronz.

SUA au șansa de a-și lua revanșa pentru finala olimpică din urmă cu 4 ani, pierdută în fața vecinilor de la nord cu scorul de 3-2 (1-0, 1-1, 1-0, 0-1), după prelungiri. Americanii au dispus în ”sferturi” de Cehia cu scorul de 5-2 (3-1, 1-0, 1-1), prin golurile înscrise de James van Riemsdyk (01:39), Dustin Brown (14:38), David Backes (19:58), Zach Parise (29:31) și Phil Kessel (42:01). Pentru cehi, a punctat Ales Hemsky (04:31, 53:00).

Finala mică este programată în data de 22 februarie, iar duelul pentru aurul olimpic va avea loc cu puțin timp înaintea ceremoniei de închidere a Jocurilor Olimpice, în data de 23 februarie.