Canada-ROMÂNIA 1-3 / Echipa tricoloră de Fed Cup, în Grupa Mondială, după 24 de ani

Echipa de Fed Cup a României va evolua în Grupa Mondială, în 2016, după o pauză de 23 de ani, în urma succesului de la Montreal în fața Canadei, scor 3-1.

După prima zi, cele două reprezentative se aflau la egalitate, 1-1.

20 Aprilie 2015, 02:19 (actualizat 20 Aprilie 2015, 08:45) |
Echipa de FedCup a României, după succesul cu 3-1 din Canada, în aprilie 2015 / FOTO: pagina de Facebook a Federației Române de Tenis

Primul meci al zilei de duminică a fost câștigat de surprinzătoarea Andreea Mitu, debutantă în această competiție: locul 104 WTA a învins-o pe a șaptea jucătoare a lumii, Eugenie Bouchard, cu 4-6, 6-4, 6-1, la capătul unei evoluții formidabile, după un joc de două ore fără două minute.

Bucureșteanca de 23 de ani o înlocuise pe Irina-Camelia Begu, care a încheiat cu dureri prima zi, astfel că a preferat să se păstreze pentru un eventual meci de dublu.

"Am dormit bine, pentru că nu ştiam că o să joc. Emoţiile au început după antrenamentul de azi, când Irina a decis să se păstreze pentru pentru dublu, în caz că este egalitate. Am avut emoţii mari, s-a văzut şi l-a sfârşit când am plâns, am avut o încărcătură emoţională imensă. A fost cel mai greu meci câştigat al carierei mele.

Victoria asta înseamnă foarte mult pentru mine. În ultimul set am lăsat emoţiile deoparte, am încercat să intru montată şi să fiu plină de energie, dar mi-a fost un pic teamă, am crezut că o să joace mult mai bine, poate nu a făcut un meci bun, nu ştiu cum joacă de obicei. Ea a intrat cu un plus, eu puţin timorată. Alina (n.red. - căpitanul-nejucător Alina Tecşor Cercel) mi-a spus să nu mă gândesc la scor, să-mi fac jocul, să servesc, să-mi asum riscuri, să iau toate şansele. La un moment dat am întrebat-o cât e scorul.

Am jucat fiecare punct şi eram aşa, în meci, că nu mai ştiam ce scor este. Nu mi-am spus nimic la minge de meci, doar să dau returul ăla în teren", a spus Andreea Mitu la DolceSport, după partidă.

"Mi-am spus să fiu pozitivă, să-mi fac jocul, să joc fiecare punct, să privesc către echipa mea pentru susţinere. Să evoluezi pentru ţara ta este ceva special, nu poţi compara cu o victorie în circuit", a mai declarat românca și pentru site-ul Fed Cup.

Punctul devisiv a fost adus de Alexandra Dulgheru (locul 69 în lume), care a dispus de Francoise Abanda (poziția 260 WTA) cu 3-6, 7-5, 6-2, la capătul unui meci de două ore și 11 minute.

"Sunt foarte bucuroasă că am reușit să aduc două puncte echipei, dar cred că Andreea Mitu a făcut punctul cu adevărat decisiv azi. Legat de primul set, ce să zic, am fost obosită azi, de la început mă mișcam destul de greu. Am încercat să cred până la capăt, știam că pot să scot rezultatul care trebuia.

În decisiv am zis să pun totul în teren. Am zis să revin în joc, chiar dacă nu mă mișcăm prea bine. Ea nu a jucat rău, acoperă bine terenul. Mi-aș fi dorit să nu ajungem la 2-2, am luptat până la capăt și mă bucur că am reușit să câștig. Cred că merităm să fim în Grupa Mondială, am stat prea mult jos în ierarhie, avem potențial, e o bucurie să fim acolo"
, a spus Alexandra Dulgheru după meci.

Astfel, meciul de dublu dintre perechile Gabriela Dabrowski / Sharon Fichman - Irina-Camelia Begu / Raluca Olaru nu s-a mai disputat.

România şi Canada s-au întâlnit o singură dată până acum în Fed, Cup, în 1983, în Elveţia, la Zurich, când echipa noastră se impunea cu 3-0 în primul tur al Grupei Mondiale. Lucia Romanov a învins-o cu 6-2, 6-3 pe Angela Walker, Virginia Ruzici a dispus cu 7-6, 6-0 de Carling Bassett, iar perechea Florenţa Mihai/Lucia Romanov a câştigat cu 6-3, 6-4 disputa cu cuplul Carling Bassett/Jill Hetherington.