Campionatul Mondial din Japonia şi Coreea de Sud - 2002

Campionatul Mondial din 2002 a rămas în mintea tuturor ca “Mondialul cu cele mai multe greşeli de arbitraj”. FIFA, în încercarea globalizării fotbalului, a delegat arbitrii din ţări exotice cum ar fi Kuweit, Benin, Guatemala, India, Iordania, Insulele Maldive, Liban, Mali, Uganda, Zimbabwe, Antigua şi Barbuda, Trinidad Tobago sau Vanuatu.

11 Iunie 2014, 19:31 (actualizat 11 Iunie 2014, 19:32) |
Naţionala Braziliei, campioană mondială în 2002
Ronaldo, golgheterul CM din 2002

Acesta a fost primul turneu final de campionat mondial disputat pe teritoriul Asiei şi totodată primul mondial organizat în tandem de două ţări, Coreea de Sud şi Japonia.

De notat este şi faptul că la mondialul asiatic a fost prima dată când loturile au cuprins 23 de jucatori (obligatoriu 3 portari), faţă de 22 cum era la precedentele campionate.

Partidele s-au disputat pe 20 de stadioane, 10 din Coreea, 10 din Japonia. Grupele au fost împărţite în două, A, B, C, D au jucat în Coreea, iar E, F, G, si H au fost cantonate în Japonia.

România a ratat participarea la acest mondial după 3 campionate mondiale consecutive unde, nu doar că a participat, dar a şi trecut de grupe de fiecare dată. Tricolorii au fost pe locul 2 în grupa de calificare, după Italia, şi au ajuns la baraj unde au fost eliminaţi de Slovenia (2-3 la general).

Pe 31 mai campionatul debuta cu partida dintre Franţa, campioana en-titre, şi marea favorită a grupei A, şi debutanta Senegal. Şi totul a început cu o mare surpriză, africanii impunându-se cu 1-0.

Acesta a fost doar începutul unui turneu final dezastruos pentru deţinătorii trofeului, Franţa nereuşind să marcheze nici măcar un gol. Naţionala Cocoşului Galic a obţinut un singur punct după egalul 0-0 cu Uruguay şi a pierdut 0-1, cu Senegal şi 0-2, cu Danemarca. Din grupa A au mers mai departe Danemarca şi Senegal.

Grupa B a fost la discreţia Spaniei care a câştigat toate meciurile, locul 2 fiind ocupat de Paraguay, iar Africa de Sud şi Slovenia au fost eliminate. “Călăul României” nu a făcut nici măcar un punct.

Din Grupa C, Brazilia, finalista precedentului mondial, a defilat şi a făcut 9 puncte. Turcia a ocupat locul secund, eliminând Costa Rica şi China.

Grupa D a fost o grupă a surprizelor. Coreea, echipa care toată lumea a spus că a fost favorizată de arbitri, a câştigat grupa, fără probleme, cu 7 puncte, locul 2 fiind ocupat de SUA. Portugalia, favorita grupei a fost eliminată după ce a fost clar dezavantajată în meciul contra Coreei.

Ibericii au strâns doar trei puncte şi au părăsit competiţia încă din grupe alături de altă echipa din Europa, Polonia.

În grupa E, Germania a reuşit scorul competiţiei, 8-0 cu Arabia Saudită, Klose reuşind un hat-trick atunci. Nemţii au câştigat grupa cu 7 puncte şi au fost secondaţi de Irlanda care a trecut cu bine peste plecarea din cantonament a lui Roy Keane, vedeta echipei, după cearta cu selecţionerul Mick Mcarthy. Camerun şi Arabia Saudită au fost echipele eliminate din grupa E.

Grupa F a fost una dintre cele mai echilibrate. Totodată în această grupă s-a produs şi o mare surpriză, Argentina lui Bielsa fiind eliminată alături de Nigeria, de către Suedia şi Anglia.

În Grupa G, Mexic a câştigat grupa cu 7 puncte, iar Italia s-a chinuit enorm pentru locul doi. Squadra Azzurra a ajuns în cele din urmă în optimi după o luptă acerbă cu Croaţia şi Ecuador.

În fine, din Grupa F, Belgia şi una dintre cele două gazde, Japonia, au acces în optimile de finală, iar Rusia şi Tunisia au fost eliminate.

Optimile au fost echilibrate, însă momentele uluitoare pricinuite de arbitraje nu au lipsit.

Una dintre cele mai mari nedreptăţi din istoria campionatelor mondiale i s-a facut Italiei. Squadra condusă de Giovanni Trapattoni a dat piept cu Coreea, echipa “ţinută în braţe” de arbitri.

Byron Moreno din Ecuador, care în prezent este în inchisoare, a condus de la centru această partidă. Italia a deschis scorul prin Vieri după ce Ahn Jung Hwan ratase un penalty. Coreenii au egalat prin Seol Ki-Hyung în minutul 88 şi s-a intrat în prelungiri acolo unde Byron Moreno i-a avantajat clar pe koreeni. Asiaticii au marcat golul de aur prin Ahn Jung Hwan în minutul 117.

Alte rezultate din optimi: Germania – Paraguay 1-0, Danemarca – Anglia 0-3, Suedia – Senegal 1-2 (După prelungiri), Spania – Irlanda 1-1, 3-2 (După lovituri de departajare), Mexic – SUA 0-2, Brazilia – Belgia 2-0, Japonia – Turcia 0-1.

Au urmat sferturile şi au urmat din nou probleme de arbitraj, tot în favoarea Koreei. De această data Spania a fost cea care a fost ghinionista.

Spaniei i s-a anulat fără motiv un gol reuşit de Baraja. S-a terminat 0-0, s-a intrat în prelungiri unde spaniolii au marcat din nou un gol perfect valabil pe care brigada condusă de Gamal Al-Ghandour din Egipt l-a anulat din nou fără acoperire regulamentară.

S-a ajuns la lovituri de departajare unde Joaquin a ratat pentru spanioli şi Coreea era purtată pe braţe până în semifinale.

Senegal, era cea de-a doua echipă africană ajunsă în sferturi după Camerun în 1990. Diouf & Co. au pierdut însă în prelungiri, în sferturi, în faţa Turciei, 0-1. Singurul gol al partidei a fost de fapt un gol de aur şi a fost reuşit de Ilhan Mansiz, iar Turcia era în semifinale.

Acolo a ajuns şi Brazilia după ce a învins cu 2-1 Anglia, cu ajutorul golului celebru reuşit de Ronaldinho.

Germania ajungea şi ea în careul de aşi după victoria scurtă în faţa Statelor Unite, 1-0, gol Ballack.

Semifinalele au adus două dueluri inedite. Germania – Coreea şi Brazilia – Turcia. Germania a interzis Koreenilor finala după ce Ballack a înscris din nou şi a adus o nouă victorie cu 1-0 pentru Germania.

Cea de-a doua semifinală a fost în fapt o reeditare a meciului din grupe dintre Brazilia şi Turcia. Sudamericanii au învins şi de această dată, marele Ronaldo reuşind singurul gol al partidei.

Pe 30 iunie, pe stadionul International din Yokohama, a venit vremea finalei. Brazilia, cu un atac incredibil format din Ronaldo şi Rivaldo, dădea piept cu cel mai bun portar al turneului, Oliver Kahn.

Şi chiar Oliver Kahn, desemnat cel mai bun om de la mondial, a fost cel care a îngropat Germania. Ronaldo a deschis scorul după o gafă incredibilă a lui Kahn după care a reuşit dubla 10 minute mai tarziu şi Brazilia se încununa campioana mondiala pentru a 5-a oară în istorie.

Ronaldo avea să fie şi golgheterul turneului, cu 8 reuşite.

(w460) Ronaldo, g

Locul 3 a fost cucerit de Turcia care a învins cu 3-2 formaţia Koreei. Interesant este faptul că în acest meci s-a marcat cel mai rapid gol din istoria mondialelor, Hakan Şukur reuşind să încrie după doar 12 secunde de la start.