Campionatul Mondial din Germania - 2006

Campionatul Mondial de fotbal din 2006 a avut loc în Germania. Ţara gazdă a fost singura echipă calificată din oficiu, aceasta fiind prima ediţie când campioana mondialului anterior a trebuit să joace meciuri de calificare.

11 Iunie 2014, 13:38 |
Squadra Azzurra, campioana mondială în 2006
Tristul final de carieră al lui Zinedine Zidane

Totodată, a fost pentru prima dată în istorie când CONCACAF a trimis patru reprezentative la turneul final (SUA, Mexic, Costa Rica şi Trinidad Tobago), acelaşi număr ca America de Sud şi Asia.

Cu puţin timp înainte de începerea turneului final, fotbalul din Italia a fost zguduit de un scandal imens de corupţie care l-a avut în centrul atenţiei pe preşedintele lui Juventus, Luciano Moggi.

Mondialul s-a desfăşurat în 12 oraşe: Berlin, Köln, Dortmund, Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburg, Hanovra, Kaiserslautern, Leipzig, Munchen, Nurnberg si Stuttgart.

Pe 9 iunie turneul a început spectaculos cu partida dintre Germania şi Costa Rica. Philipp Lahm a marcat primul gol al Campionatului Mondial. S-a terminat până la urmă 4-2 pentru nemţi care s-au calificat din grupă cu 3 victorii. Locul secund a fost ocupat de Ecuador, iar Polonia şi Costa Rica au plecat acasă.

Din grupa B au mers mai departe Anglia şi Suedia în timp ce Paraguay şi debutanta Trinidad Tobago au fost eliminate.

Grupa C a fost supranumită “Grupa Morţii”. Argentina, Coasta de Fildes, Olanda şi Serbia&Muntenegru au făcut parte din această grupa, iar Olanda şi Argentina s-au calificat după ce au făcut fiecare câte 7 puncte.

Interesant este faptul că în meciul dintre Argentina şi Serbia&Muntenegru s-a înregistrat şi cea mai mare diferenţă de scor de la acest CM, Argentina reuşind să învingă cu 6-0. Lionel Messi a înscris golul 6, acesta fiind primul şi singurul gol al său la un Campionat Mondial.

Din grupa D s-au calificat Portugalia şi Mexic în dauna Angolei şi Iranului. În grupa E, Italia a fost prima în clasament, Ghana a produs surpriza ocupând locul secund in dauna Cehiei, iar ultimul loc a fost ocupat de SUA.

Campioana mondială en-titre, Brazilia, a mărşăluit în grupa F şi a obţinut 9 puncte. Australia a reuşit să câştige locul 2, în timp ce Croaţia a rămas sub linie, alături de Japonia.

În meciul dintre Croaţia şi Australia, arbitrul Graham Poll l-a eliminat pe Josip Simunic abia după ce i-a acordat al 3-lea cartonaş galben.

După dezamăgirea din 2002, francezii porneau încrezatori în 2006, însa au inceput la fel de nesigur turneul final, două egaluri, 0-0 cu Elveţia şi 1-1 cu Coreea de Sud. În cele din urmă, reprezentativa “Cocoşului Galic” a învins în ultimul meci Togo, 2-0, şi s-a calificat în optimi alături de Elveţia care a câştigat grupa G.

În ultima grupă, Spania a defilat şi a reuşit 3 victorii, a obţinut 9 puncte şi a inscris 8 goluri. Locul doi a fost ocupat de Ucraina, iar Tunisia şi Arabia Saudită au fost eliminate.

În optimi, Italia a învins Australia cu 1-0 după un penalty controversat transformat de Totti în ultimul minut.

Portugalia - Olanda a fost cel mai dur meci din istorie. Partida arbitrată de Valentin Ivanov a fost supranumită ulterior “Bătălia de la Nurnberg”, iar arbitrul rus a arătat nu mai puţin de 16 cartonaşe galbene şi 4 roşii.

Deco şi Costinha au fost eliminaţi de la Portugalia, iar Van Bronkhorst şi Boulahrouz de la Olanda. S-a terminat în cele din urmă 1-0 pentru iberici, singurul gol fiind marcat de Maniche.

Alte rezultate din optimi: Germania – Suedia 2-0, Argentina – Mexic 2-1 (După prelungiri), Elveţia – Ucraina 0-0, 0-3 (După lovituri de departajare), Anglia – Ecuador 1-0, Brazilia – Ghana 3-0, Spania – Franţa 1-3.

În sferturi, Germania a întâlnit Argentina, iar sudamericanii au deschis scorul prin Ayala. Panzerele au egalat pe final prin Klose şi s-a ajuns la lovituri de departajare unde Lehmann a parat execuţiile lui Ayala şi Cambiasso şi a dus ţara gazdă în penultimul act.

Italia nu a avut probleme cu Ucraina şi s-a calificat în semifinale după o victorie clară, 3-0. Franţa a produs surpriza sferturilor eliminând campioana în exerciţiu, Brazilia. Thiery Henry a înscris singurul gol al partidei.

Anglia – Portugalia a fost singurul “sfert” fără goluri. S-a ajuns la loviturile de departajare unde englezii au pierdut din nou, la fel ca la turneele finale din 1990, 1996, 1998 si 2004. Cristiano Ronaldo a înscris lovitura decisivă şi a trimis-o pe Portugalia în careul de aşi.

Semifinala dintre Germania şi Italia a fost memorabilă. La Dortmund, în faţa a 65.000 de mii de oameni, cele doua puteri europene au remizat la 0 după 90 de minute şi s-a intrat în prelungiri. Acolo, cu un minut înainte de final, Fabio Grosso a inscris, iar Germania era în lacrimi. În minutul 121 Del Piero a înscris şi el, iar Italia se pregătea de finală.

Finală unde avea să întâlnească Franţa. Cocoşii Galici au trecut în semifinale de Portugalia, 1-0, Zidane reuşind singurul gol al meciului din penalty.

Pe 9 iulie, Olympiastadion din Berlin era stadionul pe care toţi ochii erau aţintiţi. Italia şi Franţa se duelau cu trofeul pe masa, iar Zinedine Zidane a deschis scorul din penalty în minutul 7 cu o scăriţă superbă. Marco Materazzi a egalat pentru Italia în minutul 19.

Până la final nu s-a mai marcat, iar în prelungiri, cei doi marcatori au fost protagoniştii unui eveniment incredibil. Zinedine Zidane l-a lovit cu capul în piept pe Materazzi şi a fost eliminat, fază ce a rămas celebră în istoria Campionatelor Mondiale.

(w400) Tristul fi

Nu s-a mai marcat nici în prelungiri şi finala se decidea din nou la lovituri de departajare după 12 ani.

Italienii  au executat primii. Pirlo a înscris pentru Squadra Azzurra, Wiltord a egalat pentru francezi. Marco Materazzi a transformat şi el iar David Trezeguet a ratat. Italienii nu au mai ratat deloc până la final, Fabio Grosso a dat lovitura decisiva şi Italia era campioană mondială, din nou după 24 de ani.

În finala mică, Germania a învins cu 3-1 pe Portugalia şi a terminat pe locul 3.

Miroslav Klose a fost golgheterul acestui turneu final cu 5 goluri, iar Zinedine Zidane a fost ales cel mai bun jucător al turneului.