Campionatul Mondial din Franța - 1938

Ultima ediție a CM de fotbal din perioada interbelică a avut loc în Franța, în 1938, fapt ce a provocat furia nemărginită a sud-americanilor, care își doreau ca acest turneu să fie organizat alternativ pe cele două continente. Ca și la ediția precedentă, CM, la organizarea căruia mai năzuiseră Argentina și Germania nazistă, a început direct cu faza optimilor de finală.

Istoria participărilor României la Mondiale!

Posterul oficial al CM din 1938

Spania nu a putut onora invitația din cauza războiului civil, iar Argentina și Uruguayul au refuzat să participe, din cauză că s-au simțit trădate de ”Bătrânul Continent” în ceea ce privește organizarea Cupei Mondiale în America de Sud. De asemenea, deși se calificase la turneul final (2-1 cu Letonia), Austria a fost nevoită să se retragă, din cauză că fusese anexată cu forța de Adolf Hitler în luna martie, cu 3 luni înainte de debutul competiției.

Astfel, FIFA a invitat Anglia să participe la turneu, dar britanicii au refuzat, astfel că Suedia s-a calificat în ”sferturi” fără să dispute prima rundă.

Nu în ultimul rând, Cuba și Indiile Olandeze de Est au bifat unicele participări la o Cupă Mondială, iar Polonia și Norvegia au jucat în premieră la o astfel de competiție. Polonia avea să mai ajungă la un CM în 1974, iar Norvegia, în 1994.

Turneul, disputat între 4 - 19 iunie, a fost organizat în 10 orașe: Paris, Lille, Reims, Le Havre, Strasbourg, Lyon, Bordeaux, Toulouse, Marsilia și Antibes.

(w220) Posterul o

România avea să se joace pentru a treia oară consecutiv la turneul final, după ce Egiptul, care a fost repartizată în zona europeană la aceste preliminarii, a declarat forfeit, astfel că partida de baraj nu s-a putut organiza. ”Tricolorii” au jucat contra Cubei, în prima rundă. În data de 5 iunie 1938, la Toulouse, România a remizat dramatic, scor 3-3, cu insularii, după prelungiri. Golurile echipei pregătite de Coloman Braun-Bogdan, primul tehnician din istorie al Stelei și al lui Dinamo, au fost marcate de Silviu Bindea ('35), Iuliu Baratky ('88) și Ștefan Dobay ('105).

Meciul s-a rejucat în data de 9 iunie, iar ”tricolorii” aveau să fie învinși cu 2-1, deși înscriseseră primii, prin Ștefan Dobay ('35). În turul următor, Suedia avea să stabilească scorul competiției contra Cubei, 8-0 (4-0).

Scorul primei runde avea să fie stabilit de Ungaria, 6-0 cu Indiile Olandeze de Est. În celelalte partide, Franța a dispus de Belgia cu 3-1, Italia, campioană mondială en-titre, a trecut în prelungiri de Norvegia cu 2-1, iar Brazilia s-a calificat cu mari emoții în dauna Poloniei cu 6-5, după prelungiri (4-4 după 90 de minute). În acest meci, viitorul golgheter al turneului, Leônidas a marcat trei din cele 7 goluri la această competiție, iar polonezul Ernest Wilimowski a devenit primul fotbalist care a punctat de 4 ori într-un singur meci la un CM.

Într-un alt meci, Germania și Elveția au remizat, scor 1-1, la Paris, dar 4 zile mai târziu, elvețienii aveau să obțină calificarea mai departe, grație unei victorii cu 4-2, deși nemții conduceau cu 2-0 în minutul 22.

(w400) Instantane

În ”sferturi”, Elveția nu a putut face față puternicei echipe maghiare, care s-a impus cu 2-0, Suedia a zdrobit Cuba cu 8-0, campioana mondială Italia le-a eliminat pe gazde, scor 3-1, în fața a aproximtiv 60.000 de spectatori, la Paris, iar Brazilia și Cehoslovacia au remizat, scor 1-1. La rejucare, sud-americanii se vor impune cu 2-1, deși au fost conduși la pauză, după un gol reușit de golgheterul ediției trecute, Oldřich Nejedlý.

În semifinale, Ungaria a defilat în fața Suediei, scor 5-1, la Paris, deși nordicii deschideau scorul în chiar primul minut de joc, iar Italia a învins Brazilia cu 2-1, la Marsilia, într-un joc în care Giuseppe Meazza a punctat pentru prima și ultima oară la această competiție, din penalty. De asemenea, reușita brazilienilor a fost semnată de Romeu Pellicciari, care, deși născut la Jundiaí, provenea dintr-o familie italienească.

Finala s-a jucat în fața a peste 45.000 de oameni, pe Stade Olympique de Colombes, din apropierea Parisului, cel mai mare stadion din Franța până la inaugurarea noului Parc des Princes, în 1974. În prezent, pe această arenă mai sunt organizate anumite evenimente de atletism, dar se mai joacă partide de fotbal și de rugby.

(w400) ÃŽnaintea

Titlul a fost câștigat de Italia, după un spectaculos 4-2 în fața Ungariei (Gino Colaussi '6, '35, Silvio Piola '16, '82 / Pál Titkos '8, György Sárosi '70). Astfel, Italia a devenit prima dublă campioană mondială din istorie, iar tehnicianul Vittorio Pozzo, primul și singurul antrenor din istorie care a cucerit de două ori Cupa Mondială, după ediția din 1934.

(w460) Finala CM

De remarcat că doar alți 4 antrenori au mai ajuns în două finale de Campionat Mondial: Helmut Schön, cu RFG, în 1966 și 1974, Mário Zagallo, cu Brazilia, în 1970 și 1998, Franz Beckenbauer, cu RFG, în 1986 și 1990, și Carlos Bilardo, cu Argentina, în 1986 și 1990. Helmut Schön deține însă recordul pentru cele mai numeroase partide câștigate de un antrenor la Campionatele Mondiale (16), precum și tehnicianul cu cele mai numeroase partide la turneele finale (25).