Campionatul Mondial din Anglia - 1966

Campionatul Mondial de fotbal din 1966 s-a desfășurat pentru prima oară în Anglia, deși RFG și Spania au dorit să-l organizeze. România a ratat calificarea, după ce a pierdut toate cele 3 jocuri din deplasare, în preliminarii: 1-2 în Portugalia, 1-3 în Cehoslovacia și 1-2 în Turcia, însă ”tricolorii” au câștigat toate partidele de la București: 3-0 cu Turcia, 1-0 cu Cehoslovacia și 2-0 cu Portugalia.

Istoria participărilor României la Mondiale!

10 Iunie 2014, 14:33 (actualizat 10 Iunie 2014, 14:35) |
Logoul CM din 1966, desfășurat în Anglia
Bucuria englezilor, după finala CM din 1966, câștigată în fața propriilor fani
Sir Geoff Hurst marchează al patrulea gol al Angliei în finala cu Germania, la CM din 1966
Golul fantoma din finala CM din 1966
Englezii sărbătoresc cucerirea primului, si singurului de până acum, titlu mondial
Pelé, la CM din 1966, din Anglia
Statuia din fața stadionului lui West Ham United, Upton Park, în memoria jucătorilor echipei care au cucerit trofeul Jules Rimet la CM din 1966
Golul lui Frank Lampard contra Germaniei, din optimile de finală ale CM 2010, nevalidat de arbitrii uruguayeni
Eusebio, după eșecul Portugaliei în fața Angliei, în semifinalele CM din 1966
Eusebio nu-și poate stăpâni lacrimile, după eșecul Portugaliei în fața Angliei, în semifinalele CM din 1966

Vicecampioana mondială Suedia a ratat accesul la turneul final în fața Germaniei de Vest chiar pe teren propriu, scor 1-2 (în Berlinul de Vest, se înregistrase o remiză, 1-1), iar semifinalista din urmă cu 4 ani, Iugoslavia, a fost depășită, în grupa 3, de Franța și Norvegia. Din grupa României s-a calificat doar Portugalia lui Eusebio, astfel că finalista din 1962, Cehoslovacia, a rămas acasă.

De menționat că 16 națiuni africane au boicotat competiția, prima din istorie televizată integral, din cauză că FIFA decisese ca învingătoarele din runda a doua de calificare să dispute un play-off cu reprezentativele din Asia.

La acest turneu, aveau să-și facă apariția, pentru prima dată, Portugalia și Coreea de Nord. Lusitanii aveau să absenteze apoi până în 1986, iar nord-coreenii, până în 2010.

Partidele din cele 4 grupe s-au disputat în 7 orașe: Sunderland, Middlesbrough, Liverpool (pe Goodison Park), Manchester (pe Old Trafford), Sheffield (pe Hillsborough), Birmingham (Villa Park) și la Londra (pe Wembley și pe White City Stadium, acesta din urmă fiind demolat în 1985).

Meciul orgoliilor din grupa 1 a fost Anglia - Franța, încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-0 (Roger Hunt '38, '75), dar, alături de britanici, în ”sferturi” s-a calificat naționala Uruguayului, care a remizat cu Anglia și cu Mexic, scor 0-0, și a dispus de Franța, scor 2-1. Cum Mexicul a încheiat la egalitate și cu Franța, scor 1-1, ”Cocoșii Galici” au plecat acasă de pe ultimul loc.

Grupa 2 a fost dominată de RFG și Argentina, care au remizat, scor 0-0. Nemții au dispus de Elveția cu 5-0 și de Spania cu 2-1, în timp ce sud-americanii au trecut de iberici cu 2-1 și de elvețieni cu 2-0. În derby-ul ultimelor clasate s-a impus Spania, cu 2-1.

Marea surpriză a grupei 3 a fost faptul că Brazilia, campioana mondială a ultimelor două ediții, nu a putut accede în fazele superioare: a trecut de Bulgaria cu 2-0 în primul joc (Pelé '15, Garrincha '63), dar a fost învinsă cu 3-1 și de Ungaria (Ferenc Bene '2, Janos Farkas '64, Kalaman Meszoly '73-penalty / Tostao '14) și de Portugalia (Antonio Simoes '15, Eusebio '27, '85 / Rildo '70).

(w400) Pelé, la

Pelé a devenit astfel primul jucător din lume care a marcat în 3 ediții consecutive ale Campionatelor Mondiale, dar avea să piarda al doilea meci al grupei, contra Ungariei, din cauza faulturilor brutale ale bulgarilor. Chiar dacă era insuficient refăcut, Pelé a fost introdus în partida decisivă cu Portugalia, doar pentru a fi faultat din nou deosebit de dur de adversari. Mai mult, un fault al lui João Morais a rămas nesancționat cu cartonaș roșu de către arbitrul George McCabe, iar presa internațională a relatat că lusitanul ”a scăpat cu fața curată după o crimă”. Pelé a anunțat că nu va mai participa la niciun Campionat Mondial, din cauza atitudinii adversarilor însă, din fericire, a revenit asupra deciziei.

Grupa 4 a fost dominată autoritar de URSS: 3-0 contra Coreei de Nord, 1-0 cu Italia și 2-1 cu Chile. Surpriza neplăcută a fost Squadra Azzurra, care a ratat calificarea în ”sferturi” după 2-0 cu Chile, 0-1 împotriva sovieticilor și, incredibil, 0-1 în fața Coreei de Nord, echipă care avea să acceadă în faza următoare, grație unui 1-1 smuls în minutul 88 în partida cu Chile.

Dar asiaticii nu s-au făcut de râs, dimpotrivă: în minutul 25, conduceau cu un uluitor 3-0 în fața Portugaliei, în fața a aproape 52.000 de spectatori, la Liverpool. Lusitanii au întors spectaculos soarta calificării, după ce au punctat de 5 ori (Eusebio '27, '43-penalty, '56, '59-penalty, Jose Augusto '80).

RFG s-a calificat lejer în semifinale, după un 4-0 fără istoric în fața Uruguayului (Helmut Haller '11, '83, Franz Beckenbauer '70, Uwe Seeler '75), Anglia a învins Argentina cu 1-0 (Geoff Hurst '78), iar URSS a eliminat Ungaria, scor 2-1 (Igor Chislenko '5, Valeri Porkujan '46).

Germania, a doua echipă a momentului, după Brazilia, care a ajuns în 4 semifinale la rând, s-a calificat în doua finală din istorie, după cea câștigată în 1954, grație victoriei cu 2-1 în fața URSS-ului (Helmut Haller '42, Franz Beckenbauer '67 / Valeri Porkujan '88). Anglia, în schimb, a învins Portugalia cu 2-1 (Sir Bobby Charlton '30, '80 / Eusebio '82-penalty) și, odată cu prima semifinală din palmares, a urmat, așadar, și prima finală.

Au rămas însă antologice lacrimile vărsate de Eusebio, pentru ratarea finalei CM.

(w400) Eusebio, d

(w460) Eusebio nu

Dacă medaliile de bronz ale competiției au revenit Portugaliei, după 2-1 cu URSS (Eusebio 12-penalty, Jose Augusto Torres 89 / Eduard Malofeev 43), finala dintre Anglia și Germania de Vest avea să devină una dintre cele mai controversate din istorie.

Gazdele au condus cu 1-0 (Geoff Hurst '18) și 2-1 (Martin Peters '78), dar nemții au revenit în joc de fiecare dată (Helmut Haller '12, Wolfgang Weber '89), astfel că meciul a intrat în prelungiri. În minutul 101, același Geoff Hurst a reluat puternic, din apropiere, după o centrare a lui Alan Ball, iar mingea a căzut dincolo de linia porții, potrivit britanicilor, pe linia porții, în opinia germanilor. Centralul elvețian Gottfried Dienst și tușierul sovietic Tofik Bakhramov au acordat însă gol pentru Anglia, spre furia germanilor, iar acea reușită a intrat în cultura populară drept ”golul fantomă”.

(w460) Golul fant

Același Geoff Hurst avea să mai puncteze o dată, în minutul 120, și să devină primul și singurul jucător care a reușit o ”triplă” într-o finală de Campionat Mondial.

(w400) Sir Geoff

Partida s-a jucat pe Wembley, desigur, în fața a aproximativ 97.000 de spectatori.

(w460) Bucuria en

(w400) Englezii s

Ca recunoaștere pentru meritele jucătorilor de la West Ham United, o statuie se află amplasată în apropierea stadionului Upton Park, în care căpitanul echipei antrenate de Alf Ramsey, Bobby Moore, ridică trofeul Jules Rimet, pe umerii lui Geoff Hurst și Ray Wilson, iar Martin Peters se află în stânga acestora.

(w380) Statuia di

Interesant este că 44 de ani mai târziu, la CM din 2010, în ”optimi”, la scorul de 2-1 pentru Germania, Frank Lampard a șutat de la distanță, mingea a căzut la peste un metru dincolo de linia porții, dar arbitrii uruguayeni, conduși de Jorge Larrionda, au lăsat jocul să continue. Nemții aveau să acceadă în ”sferturi”, în urma unui succes cu 4-1.

(w400) Golul lui

Finala din 1966 este singura în care a ajuns Anglia, până acum, iar această reprezentativă nu mai are în palmares decât o singură altă semifinală, în 1990, piedută la penalty-uri în fața... Germaniei de Vest, scor 3-4, la Torino. După 120 de minute de joc, scorul fusese egal, 1-1 (Andreas Brehme '60 / Gary Lineker '80).

Golgheterul CM din 1966 a fost Eusebio, cu 9 reușite, urmat de germanul Helmut Haller (6 goluri).