Campionatul European al golurilor înscrise după minutul 85

Nu mai puţin de 10 goluri s-au marcat după minutul 85 în cele 18 meciuri disputate până acum la turneul final din Franţa.

17 Iunie 2016, 15:21 (actualizat 17 Iunie 2016, 15:36) | Mihai Tebaltoc |
Euro 2016 / FOTO: uefa.com

Seria a fost începuta chiar în meciul de debut, atunci când Dimitri Payet a adus victoria Franţei împotriva României în minutul 89.

În a doua zi de turneu Rusia a egalat Anglia lui Roy Hodgson cu un gol marcat în minutul 92 de veteranul Vasili Berezutski.

Germania a învins Ucraina cu 2-0, golul secund fiind reuşit în prelungiri de Bastian Schweinsteiger. Pique a adus victoria Spaniei împotriva Cehiei, fundaşul Barcelonei înscriind golul de trei puncte în minutul 87.

În derby-ul din grupe, Belgia-Italia, Squadra Azzura a câştigat cu 2-0, Graziano Pelle securizând victoria cu o reuşită în minutul 92. Aceeaşi desfăşurare a avut şi Austria-Ungaria, maghiarii învingând cu 2-0, golul secund fiind reuşit de Stieber în minutul 87.

În a 2-a etapă, Franţa nu a avut un meci foarte reuşit cu Albania, dar a reuşit să câştige cu 2-0, ambele goluri fiind înscrise după minutul 90, de Antoine Griezmann şi Dimitri Payet.

Anglia a trecut prin mari emoţii cu Ţara Galilor şi a reuşit să câştige la ultima fază după golul cormoranului Daniel Sturridge. În fine, Irlanda de Nord a reuşit o victorie istorică împotriva Ucrainei, 2-0, golul secund venind în minutul 96.