VIDEO Campionatele Europene Petrom. Aur pentru Marian Drăgulescu la sol. El a fost notat cu 14.500

Primul aur pentru România la Campionatele Europene Petrom. Marian Drăgulescu a câştigat titlul în finala de la sol. Cu această performanţă, gimnastul de 36 de ani a depăşit-o pe Nadia la numărul de medalii de aur la competiţii europene. Un succes incredibil şi cu atât mai emoţionant cu cât a fost obţinut în faţa fanilor români.

22 Aprilie 2017, 11:44 (actualizat 23 Aprilie 2017, 01:26) |
Festivitatea de premiere. Marian Drăgulescu, medalie de aur

Cel mai titrat gimnast român al tuturor timpurilor, Marian Drăgulescu și-a reconfirmat valoarea și a câștigat proba la sol. A fost prima medalie din cariera marelui gimnast câștigată în fața propriilor fani la o compeție de talie internațională.

Este a 30-a medalie din cariera gimnastului de 36 de ani. El are în palmares 10 medalii de aur la Campionatele Europene, dintre care patru de aur sunt la sol.

Multiplul campion mondial și european a fost notat de arbitri cu 14,500 puncte în urma exercițiului său.

Medalia de argint a revenit gimnastului Dmitrii Lankin din Rusia (14,466 puncte), în timp ce bronzul a fost obținut de Alexander Șatilov (14,400 puncte).

Marian Drăgulescu, 36 de ani, va evolua și în finala de la sărituri, care are loc duminică.