Campionatele Europene de la Munchen: Cătălin Chirilă a câștigat medalia de aur în finala de canoe simplu de la 1.000 de metri

20 august 2022, 14:05

Sportivul nostru a reușit să obțină medalia de aur după o luptă strânsă pe ultima sută de metri cu cehul Martin Fuksa, multiplu campion european, care, după jumătatea cursei, a înaintat pe prima poziție. Într-o cursă care a ținut spectatorii cu sufletul la gură, canoistul român a accelerat, l-a depășit pe Fuksa și a reușit să treacă finișul înaintea adversarului său direct.

CĂTĂLIN CHIRILĂ, campion european: A fost o cursă foarte grea, finișul pentru mine a fost mult mai greu decât mă așteptam, mi-am dorit să controlez și într-un fel am făcut-o, iarăși, ca la Mondiale. Martin Fuksa este un adversar cu potențial și nume mare deja format în acest sport.

Cătălin Chirilă obține aurul european la 1.000 de metri simplu într-un moment simbolic. Exact acum 50 de ani, la Jocurile Olimpice de la Munchen, legendarul Ivan Patzaichin câștiga aceeași probă, concurând pe același canal. În 1972, Patzaichin și Serghei Covaliov obțineau și titlul olimpic la 1.000 dublu. De altfel, Cătălin Chirilă e originar din județul Tulcea, întocmai ca marele canoist.

CĂTĂLIN CHIRILĂ, campion european: Pe podium, când am urcat, m-am gândit la domnul Ivan și medalia îi este dedicată.

FLORIN POPESCU, antrenor: Sunt foarte fericit că am reușit și la Mondiale și la Europene să cucerim medalia de aur la 1.000 de metri, unde dom’ profesor Ivan a demonstrat ce a demonstrat.

Mâine, canoistul român participă la finala de canoe simplu 500 de metri, în care e vicecampion mondial. Proba va fi transmisă în direct, pe TVR 1, la ora 12.30.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––

ACTUALIZARE Oleg Nuță a terminat finala la 200 de metri la canoe simplu pe locul 8, cu timpul de 40:973. Finala a fost câștigată de lituanianul Henrikas Zustautas, cu timpul de 39:832.

(w460) Oleg NuÈ›Ä

ACTUALIZARE Oleg Nuţă va lua startul în finala probei de canoe simplu pe 200 metri (ora 15:28).

Chirilă a terminat proba în 3 minute și 49,681 de secunde.

Chirilă (24 ani), campion mondial în această probă, la începutul lunii, în Canada, a condus cursa de la un capăt la altul şi s-a impus cu timpul de 3 min 49 sec 681/1000, fiind urmat în clasamentul final de cehul Martin Fuksa, multiplu campion european şi medaliat la Mondiale, la 351/1000, şi de italianul Carlo Tacchini, la 1 sec 956/1000.

Ultima medalie europeană la canoe simplu 1.000 m a fost cucerită în 2011 la Belgrad de Iosif Chirilă (argint), iar ultimul titlu european a fost obţinut de Florin Mironcic (2006) la Racice.

Chirilă (CSA Steaua) va evolua duminică, de la ora 12:30 (ora României), şi în finala probei de canoe simplu pe 500 de metri, în care este vicecampion mondial la Halifax (Canada).