LIGA CAMPIONILOR

Campioana, pedepsită de Burak Yilmaz: CFR Cluj - Galatasaray 1-3

TVRInfo.ro v-a ţinut la curent, de la ora 21:45, în format LIVE TEXT cu cele mai importante momente ale partidei CFR Cluj - Galatasaray Istanbul, al patrulea meci al campioanei României în grupa H a Ligii Campionilor.

07 Noiembrie 2012, 17:34 (actualizat 08 Noiembrie 2012, 01:09) |
Paulo Sergio Brito, la primul meci cu CFR Cluj în Liga Campionilor

CFR Cluj a fost învinsă, pe teren propriu, de Galatasaray Istanbul, scor 1-3, într-o partidă contând pentru etapa a IV-a a Grupei H.

Meciul a început destul de bine pentru CFR, oamenii lui Paulo Sergio evoluând curajos în fața turcilor lui Terim. Grecul Kapetanos a avut o bună șansă de gol în primele minute, dar nu a reușit s-o concretizeze.

Revenindu-și, încet, din letargie, turcii au pus stăpânire pe joc și au început să preseze. În aceste condiții, golul a căzut în poarta CFR-ului. Altintop a centrat de pe partea dreaptă și Yilmaz a înscris cu o superbă lovitură de cap. Începea recitalul vârfului Galatei.

Până la pauză, doar Sougou i-a mai dat ceva emoții lui Muslera și turcii au intrat în avantaj la cabine. Acolo, Paulo Sergio l-a păstrat pe Godemeche, în locul său intrând atacantul Bjelanovici.

Impactul croatului a fost imediat: la trei minute de la reluare a avut ocazia de a egala, dar a trimis peste poartă. Peste alte trei minute, Kapetanos l-a imitat.

Golul plutea în aer și Sougou, angajat bine de Bastos, l-a transformat în realitate. Era minutul 53. Din păcate, bucuria campioanei a fost de scurtă durată, pentru că Altintop și Burak Yilmaz au repetat scenariul de la primul gol și au readus Galata în avantaj (61). CFR s-a aruncat în atac, dar totul a fost în van. Același Yilmaz și-a încheiat recitalul cu un sfert de oră înainte de final și visele de primăvară europeană ale CFR-ului încep să se destrame.

CFR Cluj: Felgueiras - Sepsi (Bastos '31), Cadu, Piccolo, Ivo Pinto - Sougou, G. Mureşan, Godemeche (Bjelanovici '46), L. Alberto - Camora - Kapetanos (Valente '76). Antrenor: Paulo Sergio.

Galatasaray: Muslera - Eboue, Cris, Nounkeu, Riera - Hamit Altintop (Semih Kaya '90+1), Kurtuluş Yekta (Sabri Sarioglu '89), Selcuk Inan, Emre Colak - Umut Bulut (Amrabat '76), Burak Yilmaz. Antrenor: Fatih Terim.

În cealaltă partidă a grupei, Manchester United a învins la Braga cu 3-1 (Alan '49-penalty / Robin van Persie '80, Wayne Rooney '84-penalty, Javier Hernandez '90+2).

Final de meci

Minutul 90+4: Amrabat a scăpat singurul cu portarul, dar a greșit preluarea și astfel a pierdut ocazia de a înscrie al patrulea gol al turcilor

Minutul 90+1: Semih Kaya a intrat în locul lui Altintop

Minutul 89: Kurtuluș a fost înlocuit de Sabri, la Galata

Minutul 87: Minute de chin pentru gazde, care privesc neputincioase cum turcii pasează la centrul terenului

Minutul 77: Schimbare la CFR: Diego Valente în locul lui Kapetanos; Terim a schimbat și el: Amrabat în locul lui Urut Bulut

Minutul 75: Gol Galatasaray! Burak Yilmaz își încununează evoluția de excepție cu al treilea gol, venit ca urmare a unui contraatac fulger. Partida este ca și jucată

Minutul 73: Ne apropiem de ultimul sfert de oră al acestei partide

Minutul 67: Raportul posesiei este 63%-37% în favoarea celor de la Galatasaray

Minutul 62: Gol Galatasaray! Burak Yilmaz a reușit dubla, transformând în gol o nouă centrare bună a lui Altintop. Doar nouă minute a rezistat egalitatea

Minutul 60: După câteva momente de uluială, turcii au revenit la controlul partidei și împing jocul spre jumătatea CFR-ului

Minutul 53: GOL CFR! Sougou a reluat în plasă, din 8 metri, mingea pasată de Bastos: CFR - Galatasaray 1-1

Minutul 50: Hamit Altintop vede și el cartonașul galben pentru un fault destul de dur

Minutul 47: Mare ocazie de gol pentru CFR! Mingea ajunge la 2-3 metri în fața porții, dar Bjelanovici nu poate s-o reia în gol

Minutul 46: A început repriza secundă

La pauză antrenorul CFR-ului efectuează cea de-a doua schimbare: Bjelanovici în locul lui Godemeche

Minutul 45+3: Pauză la Cluj

Minutul 45: S-au anunțat trei minute de prelungire

Minutul 42: Portarul turcilor, Muslera, respinge cu capul din afara careului, o minge spre care alerga Sougou

Minutul 40: Albert Riera primește cartonașul galben pentru un fault la Bastos

Minutul 38: Yilmaz mai are o încercare la poarta gazdelor, dar mingea trece departe de poarta lui Felgueiras

Minutul 35: Riera a intervenit salvator la o minge spre care alerga Sougou și care se putea transforma într-o mare ocazie pentru CFR

Minutul 30: Prima schimbare la CFR: Sepsi acuză o accidentare și este înlocuit cu Bastos

Minutul 23: Clujenii nu par să reacționeze după primirea golului. Turcii țin mingea departe de propria poartă prin presingul avansat pe care îl fac în jumătatea campioanei României

Minutul 19: Gol Galatasaray! Altintop a centrat de pe partea dreaptă, Yilmaz s-a înălțat și a înscris cu o lovitură de cap. CFR  - Galatasaray 0-1

Minutul 14: Ne apropiem de primul sfert de oră, oaspeții domină teritorial partida

Minutul 6: Turcii au și ei o ocazie: Emre Colak a reluat pe lângă poartă dint-o poziție foarte bună

Minutul 4: Grecul Kapetanos trimite pe lângă poartă din situație bună

Minutul 2: Kapetanos este lansat în adâncime, dar nu poate ajunge la minge, fiind blocat de către Nounkeu

Minutul 1: A început partida

ECHIPELE DE START:

CFR: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Sepsi - L. Alberto - Sougou, G. Mureşan, Godemeche, Camora - Kapetanos
Rezerve: Stăncioiu, Maftei, D. Valente, Bastos, Bjelanovici, I. Rada, Rui Pedro

Galatasaray: Muslera - Eboue, Nounkeu, Cris, Riera - H. Altintop, Selcuk, Yekta Kurtuluş, Emre - Umut Bulut, B. Yilmaz

Rezerve: U. Ceylan, A. Yilmaz, H. Balta, S. Kaya, E. Baytar, S. Sarioglu, Amrabat

CFR Cluj poate face un pas decisiv spre calificarea în "primăvara Champions League", prima performanţă de acest fel din fotbalul românesc, în cazul în care obţine miercuri o victorie în faţa campioanei Turciei, Galatasaray Istanbul, pe teren propriu.

În tur, cele două echipe au remizat, scor 1-1 (REZUMAT VIDEO), în ultimul meci al tehnicianului Ioan Andone pe banca formaţiei din Gruia.

Actualul tehnician al campioanei României, Paulo Sergio Brito, a afirmat că nu este interesat de posesia balonului, ci mai ales de modul în care aleargă jucătorii pe teren.

"Jucătorii se autopropun la echipă. Cu Galatasaray important e ca echipa să se adaptaze condiţiilor de joc. Nu sunt adept al unui anumit sistem de joc, e doar o schiţă. Pe mine mă interesează mai mult dinamica din teren. Nu contează neapărat posesia, contează ca la final de meci să fii câştigător.Când fac strategia unui joc nu mă gândesc la un egal, mereu vreau să câştigăm.

Dacă se va termina însă la egalitate partida cu Galatasaray va fi mai rău pentru ei decât pentru noi. Respectăm experienţa jucătorilor de la Galatasaray, e binecunoscută. Sunt jucători abili, se mişcă uşor în teren, dar şi ei primesc goluri, au şi ei puncte slabe.

În celălalt meci nu mă interesează rezultatul, mă concentrez în special pe jocul nostru. Pentru noi ar fi mai bine să piardă Braga, dar nu mă preocupă asta în mod special", a declarat Paulo Sergio Brito în conferinţa de presă de dinaintea partidei.

De partea cealaltă, antrenorul Fatih Terim nu a comentat prea mult schimbarea de antrenor de la CFR Cluj, şi a declarat că se concentrează mai mult pe jocul echipei sale.

"Am pregătit câteva surprize pentru CFR, dar, mai înainte, vom aştepta să vedem ce tactică vor aborda ei. Am stabilit deja titularii, dar nu-i voi dezvălui aici.

Filozofia noastră nu s-a schimbat de când am pierdut cu Braga şi am remizat cu CFR, deci ne-o vom păstra şi de această dată. Este important să obţinem un rezultat bun cu un joc bun.

O schimbare de antrenor poate fi şi un lucru pozitiv şi unul negativ. Vom vedea cum se va descurca CFR-ul. Dar jucătorii sunt aceeaşi, deci nu ne aşteptăm la mari schimbări. O victorie ar fi senzaţională, dar, chiar şi dacă nu învingem, vom face tot posibilul să obţinem şase puncte în ultimele două partide"
, a spus şi Fatih Terim.

Aceasta va fi cea de-a şaptea vizită a Galatei în România.
De trei ori, turcii au întâlnit Dinamo, echipă pe care au învins-o, la Bucureşti, o singură dată, cu scorul de 3-0, în grupele Ligii Europa, sezonul 2009/2010. În celelalte două meciuri, Dinamo a învins o dată (3-1, în sezonul 1956/1957 al Cupei Campionilor Europeni), iar un alt meci s-a încheiat la egalitate (1-1, în sezonul 1962/1963 al CCE).

La rândul său, Universitatea Craiova a învins Galata pe actualul "Ion Oblemenco", scor 2-0, în primul tur al Cupei UEFA, sezonul 1986/1987.

Nu în ultimul rând, Steaua i-a învins turci, pe Ghencea, de două ori: 5-1, în sezonul 1988/1989 al Cupei Campionilor Europeni, şi 1-0 în play-off-ul Champions League, în sezonul 2008/2009.

Meciul va fi arbitrat de  o brigadă din Scoţia, avându-l la centru pe William Collum, aflat la al doilea joc în acest sezon în grupele Ligii Campionilor, după AC Milan - Anderlecht: 0-0.

Este pentru a doua oară când CFR Cluj se întâlneşte cu scoţianul de 32 de ani, după partida din Gruia, cu AS Roma, scor 1-1, din 8 decembrie 2010.

De asemenea, William Collum a arbitrat şi meciul FC Basel - Oţelul Galaţi: 2-1, din 14 septembrie, debutul fostei campioane a României în grupele Ligii Campionilor.