CALIFICARE ISTORICĂ pentru Rusia în sferturi, care elimină Spania de la Mondial după ce câștigă cu 4-3 la loviturile de departajare

Spania este eliminată de la Campionatul Mondial de Rusia, după ce a pierdut la loviturile de departajare în meciul din optimi cu Rusia. Scorul a fost 1-1 după cele 90 de minute regulamentare de joc și a rămas neschimbat în după cele 30 de minute de prelungiri.

01 Iulie 2018, 16:06 (actualizat 01 Iulie 2018, 20:43) |
Rusia câștigă la loviturile de departajare și trimite acasă Spania
 |  GALERIE FOTO

Rusia se califică astfel  în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal, unde va întâlni câștigătoarea dintre Croația și Danemarca. Este cel mai bun rezultat al Rusiei la Cupa Mondială, după destrămarea Uniunii Sovietice.

(w620) Rusia câÈ

Pentru Rusia au marcat Smolov, Ignasevich, Golovin și Cheryshev, iar pentru Spania Iniesta, Pique și Ramos. Portarul rus Akinfeev a apărat două penalty-uri. Au ratat pentru Spania  Koke și Aspas și astfel fosta campioană mondială și europeană pleacă acasă.

(w620) Regele Fel

Spania – Rusia 1-1 după prelungiri. URMEAZĂ LOVITURILE DE DEPARTAJARE.

Min 114. Spaniolii cer penalty. Se verifică VAR, dar NU se acordă lovitură de pedeapsă.

Min. 109. Ocazie uriașă pentru Spania. Rodrigo și Carvajal șutează pe poartă, respinge Akinfeev.

Scorul rămâne Spania – Rusia 1-1 după prima repriză de prelungiri.

Min 100. Șut pe poartă al spaniolilor, prinde portarul rus.

Min 92. Ocazie Spania!

MECIUL ESTE 1-1 DUPĂ 90 DE MINUTE DE JOC. URMEAZĂ PRELUNGIRI

Min 90+3. Ocazie pentru Rusia.

Min 85. Ocazii uriașe de gol pentru Spania.

Min 65. Autorul golului Rusiei, Dzyuba, este înlocuit de Smolov.

Min 47. Ocazie pentru Spania. Akinfeev prinde balonul trimis de Jordi Alba.

Min 45+1. Ocazie mare Spania.

Min 41. GOOOL Rusia, care restabilește egalitatea. Penalty-ul este tranformat de Dzyuba.

(w620) Penalty Dz

Min 39. Penalty pentru Rusia, după un henț în careu al lui Pique. Spaniolul primește cartonaș galben.

Min 36. Ocazie pentru Rusia. Golovin trimite pe lângă poartă.

Min 23. Faze periculoase la poarta spaniolă.

Min. 12 Autogol Rusia, în urma unei lovituri libere. Asensio execută o lovitură liberă obținută de Nacho, iar mingea se lovește de piciorul lui  Ignashevich și ricoșează în poartă.  Spania-Rusia 1-0.

Regele Spaniei, Felipe al VI-lea, și premierul rus, Dmitrii Medvedev, sunt prezenți la meci, în tribune.

(w620) Dmitrii Me

Echipele de start

Spania

De Gea - Nacho, Pique, Ramos, Alba - Koke, Busquets - David Silva, Isco, Asensio - Diego Costa

Rezerve: Kepa, Reina - Carvajal, Iniesta, Saul, Rodrigo, Thiago, Lucas, Odriozola, Azpilicueta, Monreal, Aspas

Antrenor: Fernando Hierro

(w620) Suporteri

Rusia

Akinfeev - Fernandes, Kudryashov, Kutepov, Ignasevich, Zhirkov - Samedov, Kuzyaev, Golovin, Zobnin - Dzyuba

Rezerve: Lunev, Gabulov - Cheryshev, Gazinskii, Dzagoev, Smolov, Granat, Al. Miranchuk, An. Miranchuk, Erokhin

Antrenor: Stanislav Cercesov

Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda)

Rusia nu a învins niciodată Spania. În cele şase meciuri pe care le-au disputat ibericii au patru victorii şi două egaluri. Pe de altă parte,  Spania a pierdut  de fiecare dată când a întâlnit la Mondial naționala țării gazdă: cu Italia în 1934, cu Brazilia în 1950 și cu Coreea de Sud în 2002.