BOX

Bute, făcut K.O. după un sfert de oră de Froch. Bute: "Am vrut să-l atrag într-o cursă"

Lucian Bute a ratat ocazia de a-şi apăra a zecea oară consecutiv titlul mondial IBF în faţa lui Carl Froch, la Nottingham, după ce gălăţeanul de 32 de ani nu a rezistat în ring decât un sfert de oră în faţa mult mai agresivului său adversar. Britanicul de 34 de ani, care a afirmat imediat după meci că, în cazul unui eşec, s-ar fi gândit serios la retragerea din activitate, i-a predat cea mai dură lecţie de box din carieră lui Bute.

27 Mai 2012, 00:05 (actualizat 27 Mai 2012, 05:24) |
Bute, pentru prima dată K.O. în carieră

ACTUALIZARE ORA 05: 21 La conferinţa de presă de după meci, Lucian Bute a afirmat, după ce l-a felicitat pe noul campion mondial IBF, că a adoptat o tactică de aşteptare pentru a-l atrage într-o cursă pe Carl Froch:

"Trebuie să-i dau credit lui Froch pentru victorie, a avut o strategie bună, m-a surprins, m-a lovit. Ăsta e boxul, au pierdut şi cei mai mari campioni.

Deocamdată, după cea mai grea seară pentru mine de când m-am apucat box, am nevoie de o pauză, iar apoi o să stau de vorbă cu antrenorul şi cu promoterul meu şi vedem ce decizie luăm. E prea devreme acum să spun că vreau revanşa rapid, trebuie să mă odihnesc, să-mi revin şi apoi vom lua o decize împreună.

Când l-am aşteptat pe corzi m-a lovit şi acolo am pierdut meciul. Au fost lovituri puternice, croşeele de la sfârşitul de reprize le-am simţit puternic. Am vrut să-l atrag într-o cursă, de aia l-am aşteptat, am crezut că pot să-l surprind, l-am şi prins o dată, dar nu a fost suficient. Am avut însă impresia ca pot continua în ritmul ăsta.

L-am prins şi cu un upercut, dar n-a fost foarte puternic. A fost puternic, l-a simţit, mi-a zambit, dar n-a fost foarte puternic", a declarat Lucian Bute la conferinţa de presă, potrivit ProSport.

ACTUALIZARE ORA 05: 17 Andre Direll (pugilist la categoria supermijlocie) pe Twitter: "Bine-ai venit în lumea reală, Bute!".

ACTUALIZARE ORA 03: 29 Primul antrenor al lui Lucian Bute, Toader Păun, a acuzat modul în care a fost pregătită partida:

"Este o seară trist, pentru că un român a pierdut. Tactica meciului a fost gresita. Lucian a aşteptat prea mult pe corzi, trebuia să evite lupta de aproape cu Froch, fiindcă loviturile lui i-au fost fatale.

Froch a simtit că îl are în mână şi a lovit până la K.O. În vederea meciului revanşă, le recomand antrenorilor lui Bute să schimbe tactica şi să o ia de la zero, în totalitate.

Calitatile fizice au facut diferenta in favoarea lui Froch", a opinat şi primul antrenor al fostului campion mondial IBF.

ACTUALIZARE ORA 03: 13 Preşedintele Federaţiei Române de Box, Rudel Obreja, a îndemnat la echilibru, amintind de meciul revanşă dintre cei doi pugilişti:

"Lucian nu era un boxer care să piardă în acest mod. Nu este un moment tocmai plăcut pentru el şi trebuie să-l lăsăm să se reculeagă după acest meci. Există o clauză pentru un meci revanşă, dar nu se ştie încă unde şi când se va disputa.

Nu e o dramă, nu e o tragedie. Lucian a făcut o performanţă extraordinară până acum şi nu trebuie să uităm asta. A demonstrat că e un campion adevărat cînd a venit la Froch acasă. Ne ridicăm şi mergem mai departe", a declarat şi şeful boxului românesc pentru postul de televiziune The Money Channel.

ACTUALIZARE ORA 03: 13 Fostul campion mondial Leonard Doroftei şi-a exprimat dezamăgirea, că a avut dreptate în legătură cu adversarii de până acum ai lui Lucian Bute:

"Probabil s-a greşit la pregătire. El trebuia să se mişte mai mult, nu să stea aproape. L-am văzut la mijlocul ringului, dominîndu-şi adversarul. Nu poţi face aşa ceva cu Froch. E un animal, n-ai voie să stai aproape. Mă aşteptam la o lovitură surprinzătoare, nu să fie bătut de o asemenea manieră. Cel puţin două reprize n-a existat în ring.

Adversarii săi de pînă acum nu i-au dat forţa necesară. Am încercat să-i explic asta.

Poate a fost o greşeală, poate în Canada va fi altceva.

Nu-mi vine să cred ce s-a întîmplat, nu-mi să cred umilinţa de care a avut parte Bute. Nu cred. Mr. KO a fost umilit. Sper să se întoarcă roata în Canada.

Am spus că are nevoie de meciuri mai grele şi toţi au sărit pe mine. Au uitat de experienţa mea şi au dat-o pe cancanuri. Din păcate am avut dreptate, îmi doream să cîştige azi", a afirmat Leonard Doroftei, potrivit Gazetei Sporturilor.

ACTUALIZARE ora 03:02 Primele declaraţii ale lui Carl Froch, după încheierea partidei:

"Mulţi oameni şi mulţi specialişti care scriu pentru revistele de specialitate m-au desconsiderat încă de când s-a anunţat partida. Am fost pus sub presiune, dar am ştiut ce fac. Chiar şi dacă aş fi luptat 12 reprize, tot aş fi câştigat.

Lucian Bute este un mare campion. A luptat bine, a avut câteva lovituri bune, dar eu am fost mai atent decât el. Pentru mine, a fost o luptă de totul sau nimic. Ştiam că, dacă nu câştig în această seară, totul se încheia pentru mine".

ACTUALIZARE ora 02:40 Lucian Bute nu a avut nicio şansă în faţa lui Carl Froch, care a luptat exemplar din primul până în ultimul minut.

Gălăţeanul de 32 de ani se află la primul eşec la profesionişti, dar va exista un meci revanşă la Montreal, în toamnă.

ACTUALIZARE ora 02:37 Început de repriză entuziast pentru Lucian, aflat la cel mai greu debut de meci din carieră.

În minutul 02:11 Lucian Bute a fost făcut K.O.

ACTUALIZARE ora 02:34 Lucian Bute a reuşit o directă de stânga care şi-a atins scopul, dar Froch a replicat cu un upper-cut la corp.

Froch l-a "fixat" din nou pe Bute într-un colţ, dar campionul mondial s-a eschivat la timp.

Final de repriză extrem de dificil pentru gălăţeanul de 32 de ani, care nu reuşeşte să-i facă faţă adversarului său.

ACTUALIZARE ora 02:31 Repriza a III-a Serie de croşee a lui Bute, în minutul 02: 55. Mai multe serii reuşite ale lui Froch, după ce Bute nu a izbutit să păstreze distanţa faţă de adversar.

Cu mai puţin de un minut de finalul reprizei, Bute este lovit în mai multe serii de britanic. Repriză extrem de dificilă pentru Bute, care s-a clătinat de două ori.

Repriză câştigată în mod evident de Carl Froch.

ACTUALIZARE ora 02:26 Repriza a II-a Bute a început să domine partida, britanicul fiind împins constant către marginile ringului. Croşeu de stânga excelent reuşit de Bute în minutul 01:49! Froch a replicat imediat cu un contraatac la corp.

Britanicul a încercat apoi să-l pună în dificultate pe Bute, dar gălăţeanul l-a blocat pe Froch. Un nou croşeu de stânga al lui Lucian, cu 18 secunde înainte de finalul reprizei.

ACTUALIZARE ora 02:23 Froch a început mai entuziast meciul, dar Bute a echilibrat rapid partida. Românii din sală strigă "Bute! Bute!". Prima repriză, una de tatonare, a luat sfârşit.

ACTUALIZARE ora 02: 20 Meciul a început! SUCCES, LUCIAN!!!

ACTUALIZARE ora 02:14 S-au intonat cele două imnuri de stat. Românii din sală au intonat şi ei "Deşteaptă-te, române!".

ACTUALIZARE ora 02:10 Şi-a făcut apariţia şi Lucian Bute. Ca de obicei, pe ritmurile melodiei "Where the Streets Have No Name".

ACTUALIZARE ora 02:06 Carl Froch a fost primul care a intrat în ring.

ACTUALIZARE ora 02:00 Numeroşii fani aflaţi la Nottingham FM au strigat în repetate rânduri "România! România!" şi "Bute! Bute!".

ACTUALIZARE ora 01:46 Ultima luptă dinaintea duelului Froch - Bute a luat sfârşit, astfel că meciul-vedetă al galei va începe peste mai puţin de 20 de minute. La partidă sunt prezenţi şi aproximativ 1.000 de români.

Gălăţeanul de 32 de ani îşi apără pentru prima dată titlul mondial în faţa unui public ostil, la Nottingham, oraşul natal al britanicului Carl Froch.

Lucian Bute a devenit campion mondial în 19 octombrie 2007, la Montreal, în faţa columbianului Alejandro Berrio, graţie unui K.O. tehnic reuşit în repriza a 11-a.

Pugilistul român (30 de victorii la profesionişti din tot atâtea meciuri, dintre care 24 prin K.O.) şi-a apărat pentru prima oară cu succes centura mondială în 1 martie 2008, după ce l-a învins, prin K.O. tehnic, în repriza a zecea, pe americanul William Joppy, la Montreal.

Al doilea meci în care Lucian Bute şi-a apărat centura a fost cu Librado Andrade, la data de 24 octombrie 2008, tot la Montreal. Atunci, românul s-a impus la puncte, după 12 reprize, după ce, în ultima repriză, mexicanul l-a pus la podea pe sportivul român.

Al treilea meci în care Lucian Bute şi-a pus centura în joc a fost împotriva unui alt columbian, Fulgencio Zuniga, la 13 martie 2009, la Montreal, în care românul l-a surclasat categoric pe adversarul său, printr-un K.O. tehnic în repriza a patra.

Bute şi-a pus apoi din nou centura în joc, la 29 noiembrie 2009, la Quebec, în faţa mexicanului Librado Andrade, pe care l-a trimis la podea după patru reprize.

Pugilistul român şi-a apărat pentru a cincea oară titlul mondial în faţa columbianului Edison "Pantera" Miranda, în 17 aprilie 2010, cu un K.O. spectaculos în runda a treia. Partida a avut loc la Montreal.

A şasea oară când Lucian Bute şi-a păstrat centura de campion mondial a fost în 16 octombrie 2010, la Montreal, când l-a învins, tot prin K.O., pe americanul Jesse Brinkley, în repriza a noua.

A şaptea luptă pentru titlul mondial a avut loc tot la Montreal, împotriva irlandezului Brian Magee, Bute învingând prin K.O. tehnic în repriza a zecea.

A opta luptă a lui Bute pentru centura IBF, şi singura de la Bucureşti, a avut loc în 9 iulie 2011, contra francezului Jean-Paul Mendy, care a fost trimis la podea în repriza a patra.

Ultimul adversar al gălăţeanului a fost jamaicanul Glen Johnson, învins clar la puncte, la Quebec, în 5 noiembrie 2011.

De partea cealaltă, Carl Froch a câştigat 28 de meciuri din cele 30 disputate la profesionişti, dintre care 20 prin K.O. Cei doi pugilişti care l-au învins pe britanicul de 34 de ani sunt danezul Mikkel Kessler (24 aprilie 2010), pentru titlul suprem al WBC, şi americanul Andre Ward (17 decembrie 2011), în finala turneului SuperSix.

Până acum, Bute şi Froch au avut doi adversari comuni: pe irlandezul Brian Magee (învins de Froch la Londra, prin K.O. tehnic în repriza a 11-a, în data de 26 mai 2006) şi pe jamaicanul Glen Johnson (învins la puncte de Froch la New Jersey, într-o luptă pentru titlul mondial WBC).

Unul dintre arbitri, Benoit Roussel este din Canada, fiind ales de clubul Interbox, unul este din Marea Britanie, Howard Foster, iar un altul este din Statele Unite ale Americii, Steve Weisfeld. Arbitru de ring va fi Earl Brown, din SUA.

Potrivit cotidianului Naţional, Steve Weisfeld (47 de ani), oficialul care poate asigura o decizie corectă în cazul unui meci echilibrat, şi-a început cariera de arbitru-judecător în 1985, la nivel de amatori, iar din 1991 a trecut la profesionişti. Americanul a judecat re peste 1.000 de meciuri, unul dintre acestea fiind şi cel în care Lucian Bute l-a învins, prin knock-out în repriza a opta, pe James Obede Toney, în 15 septembrie 2006, la Montreal.

Earl Brown a arbitrat, din 1996, peste 100 de meciuri, iar aceasta a fost o dată în ring la un meci al lui Carl Froch, cel în care l-a învins pe Glen Johnson pentru centura WBC.