Bucureștiul a revenit în week-end pe harta motorsportului românesc

Capitala a găzduit ultima etapă din Campionatul Național de Super Rally. Organizată "La Șosea", pe bulevardul Kiseleff, de Mihai Leu, etapa a marcat revenirea sporturilor cu motor în Capitală, peste 50 de piloți de la toate disciplinile de raliu paticipând pe ciruitul stradal, improvizat pe artera legendară, pentru cursele susținute odinioară în Micul Paris.

19 Noiembrie 2018, 13:33 (actualizat 19 Noiembrie 2018, 20:11) | Alexandru Rostoțchi |
Super Rally Bucuresti
 |  GALERIE FOTO

Lucian Răduț și-a dus bolidul de coastă, Mitsubishi EVO, pe prima poziție a clasei Open și a fost marele câștigător al etapei. Colaboratorul Știrilor TVR, Adrian Teslovan s-a impus la categoria sa de concurs, clasa 2B, în timp ce la categoria tracțiune integrală titlul a fost adjudecat de Bogdan Marișca.

La invitația TVR, Adi Teslovan a avut-o drept copilot pe gimnasta Larisa Iordache, aflată în recuperare după operația suferită la picior. A fost prima dată când multipla medaliată a urcat într-o mașină de raliuri și a rămas extrem de impresionată de experiența avută alături de pilotul Unicredit Leasing Motorsport.

Robert Barabas a câștigat clasa 2 sub 1600 de cenimetri cubi, iar Andrei Georgescu a fost cel mai rapid în categoria Cupei Monomarcă. Trofeul București 1 a beneficiat de prezența la start și a unor autovehicule istorice, acolo unde s-a impus Cătălin Cedric Ghigea, la bordul unui Alfa Romeo Alfetta GTV.