JUDO

BRONZ pentru judoka Andreea Chițu la Europenele de la Montpellier

Vicecampioana continentală de anul trecut la judo, categoria 52 de kilograme, Andreea Chițu, a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene de la Montpellier, din Franța. În acest an, românca a câștigat și medalia de bronz la Grand Prix-ul de la Samsun.

Andreea Chițu a fost declarată cea mai valoroasă judoka română în 2013.

24 Aprilie 2014, 19:43 (actualizat 24 Aprilie 2014, 20:53) |
Andreea Chiţu

Stelista care va împlini 26 de ani în data de 7 mai a învins-o în primul tur pe franţuzoaica Penelope Bonna (waza ari), iar în turul secund a fost învinsă de rusoaica Iulia Rîjova (ippon). În recalificări, Andreea Chiţu a dispus de Laura Gomez Ropinon (ippon), iar apoi s-a impus prin ippon în meciul pentru locurile 3-5, în dauna nemțoaicei Mareen Kraeh.

Andreea Chiţu a fost campioană europeană în 2012 la Celiabinsk (Rusia), a luat bronzul la Mondialele din 2011 de la Paris şi la Europenele de anul trecut de la Budapesta.

Tot la cat. 52 kg, Larisa Florian a învins-o în primul tur pe Odette Giuffrida (Italia), după care a cedat în optimi în faţa kosovarei Majlinda Kelmendi.

Anul trecut, în afară de medalia de bronz de la Europenele de la Budapesta, Andreea Chițu a mai cucerit două medalii de bronz, la Grand Prix-urile de la Abu Dhabi și Tokyo, precum și o medalie de argint la Grand Slam-ul de la Düsseldorf și una de bronz la Grand Slam-ul de la Paris, în luna februarie.

Pe de altă parte, Corina Căprioriu s-a clasat, joi, pe locul cinci, la categoria 57 de kilograme. Sportiva s-a calificat în semifinalele categoriei 57 de kilograme, după ce a câştigat grupa D, cu victorii în faţa sportivelor Katinka Szabo (Ungaria) şi Irina Zabludina (Rusia). Ea a fost însă învinsă în penultimul act, de Automne Pavia (Franţa), iar în lupta pentru medalia de bronz a cedat în faţa portughezei Telma Monteiro.

La categoria 48 de kilograme, Alexandra Pop a fost eliminată în primul tur al grupei C de sportiva Amelie Rosseneu (Franţa).