CICLISM

BRONZ pentru Eduard Carol Novak la Mondialele de paraciclism

Eduard Carol Novak a cucerit medalia de bronz, la Campionatele Mondiale de paraciclism de la Aguacalientes (Mexic), în proba de 4 km urmărire (categoria C4), în care deţinea recordul mondial.

Înainte de plecare, unicul campion paralimpic din istoria României își dorea să doboare din nou recordul mondial.

12 Aprilie 2014, 19:44 (actualizat 12 Aprilie 2014, 20:31) |
Bronz pentru Carol Eduard Novak la CM din Mexic / FOTO: pagina de Facebook a federației

Cvintuplu campion mondial, Novak a ocupat locul 4 în calificări, cu timpul de 4:40.600, apropiat de recordul mondial (4:40.315). Românul a fost devansat de slovacul Jozef Metelka, care a stabilit și un nou record mondial, cu timpul de 4:30.806, de cehul Jiri Jezek (4:32.944) şi de americanul Jeffrey Martin (4:39.616). La cursă au participat 14 sportivi.

”Chiar dacă am făcut tot ce a ţinut de mine, câteodată soarta nu o poţi ocoli. Accidentarea din ultimul antrenament la prima vedere a fost banală, dar sunt în imposibilitatea de a respira normal. Timpul din calificări este de ajuns pentru finala mică”, a scris Novak după această fază a competiției pe contul său de Facebook.

Novak l-a învins pe Martin în lupta pentru medalia de bronz, cu timpul de 4:41.318, depășindu-l cu aproape 7 secunde pe adversarul său. Pe de altă parte, Metelka (4:33.322) l-a învins pe Jezek (4:34.688) în lupta pentru medalia de aur.

”Obţinând locul 4 în calificări am reuşit să înving şi să termin pe locul 3. Rezultatele nu sunt chiar conform aşteptărilor, probabil din cauza unei accidentări banale care mi-a influenţat respiraţia. Însă, chiar dacă faci totul cum trebuie, unele lucruri nu le poţi ocoli”, a scris apoi Novak.