JUDO

BRONZ pentru Corina Căprioriu la Mastersul de la Rabat. Locul 5 pentru Andreea Chiţu

Vicecampioana olimpică din 2012 Corina Căprioriu a cucerit medalia de bronz la World Judo Masters Mohammed VI de la Rabat (Maroc), într-o competiție în care Andreea Chiţu a ocupat locul al cincilea, iar Monica Ungureanu a fost învinsă în prima rundă.

În urmă cu 16 zile, medaliata cu argint la JO de la Londra cucerea aurul la Grand Slamul de la Baku.

24 Mai 2015, 00:52 |
Corina Căprioriu

Corina Căprioriu, care luptă în limitele categoriei 57 kilograme, a învins-o prin ippon pe rusoaica Irina Zabludina în optimi, apoi a a trecut prin yuko de Sabrina Filzmoser (Austria), însă a pierdut finala cu franţuzoaica Helene Recevaux (ippon), câştigând apoi meciul pentru bronz în faţa unguroaicei Hedvig Karakas, diferenţa făcându-se la punctele de penalizare.

Românca va primi 2.000 dolari (judoka 1.600, antrenorul 400) şi 280 puncte, care contează în clasamentul pentru Jocurile Olimpice de la Rio.

Sportiva de 28 de ani mai are în palmares un bronz la Campionatele Mondiale, un titlu continental și o medalie de bronz la Campionatele Europene, 6 medalii de aur, 3 de argint și 10 de bronz la concursuri de tip Masters / Grand Slam  / Grand Prix, 5 medalii de aur, 3 de argint și 4 de bronz la etapele de Cupa Mondială și Continental Open, o medalie de aur și una de bronz în cadrul European Cup, precum și 3 locuri întâi, un argint și un bronz la Campionatele Naționale.

La cat. 52 kg, Andreea Chiţu a ocupat locul al cincilea, fiind învinsă în meciul pentru medalia de bronz de italianca Odette Giuffrida. Chiţu, vicecampioană mondială anul trecut, la Celiabinsk, trecuse în optimi de Laura Gomez (Spania), prin ippon, în sferturi a dispus de franţuzoaica Annabelle Euranie (ippon), dar a cedat în semifinala cu japoneza Yuki Hashimoto (ippon).

Monica Ungureanu (cat. 48 kg) a pierdut în primul tur, la israelianca Shira Rishony (waza ari).