TENIS DE MASĂ

BRONZ pentru Bernadette Szocs. România a încheiat Universiada de la Gwangju cu 7 medalii

Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs a cucerit medalia de bronz la Universiada de la Gwangju (Coreea de Sud), după ce a fost învinsă în semifinale de chinezoaica Jiang Yue, cu 4-2 (4-11, 11-6, 4-11, 11-6, 11-2, 11-4).

13 Iulie 2015, 16:40 (actualizat 13 Iulie 2015, 16:41) |
Bernadette Szocs

Sportiva născută la Târgu Mureş a dispus în şaisprezecimi de chinezoica Yuefei Ma cu 4-1 (11-2, 11-7, 11-8,9-11, 11-9), în "optimi" a trecut de japoneza  Rika Suzuki 4:2 (11-7, 12-10, 11-7, 7-11, 6--1, 11-7), iar în "sferturi", de taiwaneza I-ching Cheng, scor 4-0 (11-6, 11-9, 11-7, 11-8).

România a încheiat competiţia cu şapte medalii: una de aur (Laura Ilie, la tir), trei de argint, obţinute de atleții Nicolae Alexandru Soare (10.000 de m) și Andrei Gag (aruncarea greutăţii), respectiv de judoka Larisa Florian (cat. 52 kg), precum şi două de bronz, ambele cucerite de judoka Vlăduţ Simionescu (la cat. +100 kg şi la open).

În clasamentul general al medaliilor, Coreea de Sud a fost lider, cu 47 medalii de aur, 32 de argint și 29 de bronz (108 în total), urmată de Rusia (34-39-49, 122 în total) și de China (34-22-16, 72 în total). România s-a clasat în final pe poziţia a 28-a.