JUDO

BRONZ pentru Andreea Chițu și Corina Căprioriu la Grand Prix-ul de la Samsun

Judokanele Andreea Chițu și Corina Căprioriu au cucerit medaliile de bronz la Grand Prix-ul de la Samsun, din Turcia.

La categoria 48 de kilograme, Ioana Matei şi Violeta Dumitru au fost eliminate în primul tur, iar Loredana Ohâi, la categoria 57 de kilograme, a pierdut în turul doi.

28 Martie 2014, 18:28 (actualizat 28 Martie 2014, 18:46) |
Andreea Chiţu

Andreea Chițu (25 de ani), desemnată cea mai valoroasă judoka a României în 2013, a câștigat grupa preliminară C a categoriei 52 de kilograme, după ce a trecut de franțuzoaica Astride Gneto și slovena Petra Nareks, apoi a învins-o pe franțuzoaica Annabelle Euranie, după care a fost învinsă de italianca Odette Giuffrida.

La rândul său, Corina Căprioriu s-a clasat pe locul al doilea în grupa D a categoriei 57 de kilograme, după ce a învins-o pe elvețianca Larissa Csatari și a fost înfrântă de franțuzoaica Laetitia Blot. Intrată în recalificări, sportiva de 27 de ani le-a învins pe brazilienca Ketleyn Quadros și pe elvețianca Emilie Amaron.

Premiile totale la Grand Prix de la Samsun sunt de 100.000 de dolari. Medaliații cu aur vor primi 3.000 de dolari, cei cu argint, cu 2.000 de dolari, iar cei care vor câștiga medaliile de bronz vor fi premiați cu 1.000 de dolari.

Andreea Chițu mai are în palmares o medalie de bronz la Campionatele Mondiale, o medalie de aur și una de argint la Campionatele Europene, precum și o medalie de argint și 5 de bronz la alte concursuri internaționale precum Masters/Grand Slam/Grand Prix.

La rândul său, Corina Căprioriu a mai câștigat, de-a lungul timpului, o medalie de argint la Jocurile Olimpice (în 2012, la Londra), o medalie de bronz la Campionatele Mondiale, o medalie de aur și una de bronz la Campionatele Europene și 3 medalii de aur, 3 de argint și 7 de bronz la alte concursuri internaționale precum Masters/Grand Slam/Grand Prix.