Brazilia-Chile 1-1, 3-2,după 11 m / Chile, eliminată a patra oară de Brazilia la CM

Brazilia este prima echipă calificată în ”sferturile” CM, după executarea penalty-urilor de departajare, contra statului Chile, la Belo Horizonte. Cele două formații au fost la egalitate după 120 de minute, scor 1-1, iar apoi brazilienii s-au impus cu 3-2 la loviturile de departajare.

Programul și rezultatele CM 2014

28 Iunie 2014, 18:25 (actualizat 29 Iunie 2014, 02:22) |
Brazilia a învins Chile în optimile de finală ale CM 2014

Brazilia a deschis scorul prin David Luiz ('18), iar chilienii au egalat după doar 14 minute, prin Alexis Sánchez ('32).

La 11 metri, brazilienii au punctat, în ordine, prin David Luiz, Marcelo și Neymar, în timp ce vedetele Willian și Hulk au ratat, iar chilienii au ratat primele două execuții, prin Mauricio Pinilla și Alexis Sánchez, iar Charles Aránguiz și Marcelo Diaz au transformat.

Chilienii, aflați la a noua participare la CM, au ieșit din grupe de 4 ori și de fiecare dată au fost eliminați de Brazilia: în 1962, naționala Carioca i-a învins în semifinale, scor 4-2, iar Chile avea să cucerească medaliile de bronz (1-0 cu Cehoslovacia), în 1998 brazilienii s-au impus cu 4-1 în ”optimi”, iar în 2010, tot într-un meci pentru un loc în sferturile de finală, chilienii au pierdut cu 3-0.

De cealaltă parte, campionii mondiali din 1958, 1962, 1970, 1994 și 2002 s-au oprit în ”sferturile” ultimelor două CM.

În total, până la acest meci, Brazilia și Chile se întâlniseră de 68 de ori, gazdele de acum având nu mai puțin de 48 de victorii, 13 partide s-au încheiat la egalitate, iar Chile a câștigat doar de 7 ori. Interesant este faptul că în aceste 68 de întâlniri directe, Brazilia a marcat 159 de goluri, cu 101 mai multe decât “La Roja”.

Componența echipelor:

• Brazilia: 12. Julio Cesar - 2. Dani Alves, 3. Thiago Silva (căpitan), 4. David Luiz, 6. Marcelo - 5. Fernandinho (16.Ramires, '72), 17. Luiz Gustavo - 7. Hulk, 11. Oscar (19. Willian, '106), 10. Neymar - 9. Fred (21. Jo, '64). Selecţioner: Luiz Felipe Scolari. Rezerve neutilizate: 1. Jefferson, 22. Victor - 8. Paulinho, 13. Dante, 14. Maxwell, 15. Henrique, 18. Hernanes, 20. Bernard, 23. Maicon
  • Chile: 1. Claudio Bravo (căpitan) - 17. Gary Medel (13. Jose Rojas, '108), 5. Francisco Silva, 18. Gonzalo Jara - 4. Luis Isla, 20. Charles Aranguiz, 21. Marcelo Diaz, 2. Eugenio Mena - 8. Arturo Vidal (9. Mauricio Pinilla, '87) - 7. Alexis Sanchez, 11. Eduardo Vargas (16. Felipe Gutierrez, '57). Selecţioner: Jorge Sampaoli. Rezerve neutilizate: 12. Cristopher Toselli, 23. Johnny Herrera - 3. Miiko Albornoz, 6. Carlos Carmona, 10. Jorge Valdivia, 14. Fabian Orellana, 15. Jean Beausejour, 19. Jose Pedro Fuenzalida, 22. Esteban Paredes

2-2 Chile! Diaz a înscris.

Ratare Brazilia! Bravo a respins în faţa lui Hulk.

2-1 Chile! Aranguiz a transformat.

2-0 Brazilia! Marcelo a înscris.

Ratare Chile! Julio Cesar a apărat şi în faţa lui Alexis Sanchez.

Ratare Brazilia! Willian a şutat pe lângă poartă.

Ratare Chile! Julio Cesar a parat lovitura lui Pinilla.

1-0 Brazilia! A  înscris David Luiz.

Au început loviturile de departajare.

Egalitate şi după 120 de minute. Totul se decide la penalty-uri.

Min 120+1 - Ocazie Brazilia! Ramries a şutat puţin pe lângă poartă din afara careului.

Min 120 - Ocazie imensă Chile! Pinilla a şutat în bară de la marginea careului.

Min 112 - Dani Alves a şutat de la distanţă însă mingea a trecut pe lângă poartă.

Min 110 - Pinilla a şutat peste poartă din afara careului.

Min 108 - Ultima schimbare pentru Chile! Accidentat, Medel a fost înlocuit de Rojas.

Min 106 - Neymar a executat bine un corner însă Jo a reluat cu capul peste poartă.

A început a doua repriză de prelungiri! La pauză Oscar a fost înlocuit de Willian.

Final de primă repriză.

Min 105 - Cartonaş galben pentru Dani Alves (Brazilia).

Min 103 - Ocazie Brazilia! Hulk a driblat un adversar şi a şutat bine de la distanţă însă Bravo a respins.

Min 102 - Cartonaş galben pentur Pinilla (Chile).

Min 101 - Oscar a reluat cu capul însă Bravo a reţinut fără probleme.

Min 100 - Şutul lui Jo a fost blocat de Medel.

Min 93 - Cartonaş galben pentru Jo (Brazilia).

A început prima repriză de prelungiri. Chile a avut lovitura de start.

După 90 de minute scorul este egal, 1-1. Urmează prelungiri.

Min 87 - A doua schimbare la Chile! Iese Vidal, intră Pinilla.

Min 84 - Ocazie Brazilia! Hulk a driblat doi adversari, a şutat dar portarul Bravo a reuşit să respingă din nou.

Min 81 - Ocazie mare Brazilia! Dani Alves a centrat perfect pentru Neymar, acesta a reluat cu capul însă Bravo a reuşit să respingă.

Min 74 - Ocazie mare Brazilia! Hulk a centrat bine pentru Jo, care nu a reuşit să reia din faţa porţii.

Min 72 - A doua schimbare pentru Brazilia! Fernandinho a fost înlocuit de Ramires.

Min 64 - Ocazie mare Chile! Aranguiz a şutat bine din interioul careului însă Julio Cesar a respins senzaţional.

Min 63 - Prima schimbare pentru Brazilia! Fred a fost înlocuit de Jo.

Min 60 - Cartonaş galben pentru Luiz Gustavo (Brazilia).

Min 57 - Prima schimbare pentru Chile! Vargas a fost înlocuit de Gutierrez.

Min 56 - Cartonaş galben pentru Hulk (Brazilia).

Min 54 - Gol anulat Brazilia! Hulk a marcat dar reuşita sa a fost anulată pentru un henţ.

Min 49 - Ocazie Brazilia! Fernandinho a şutat bine de la distanţă însă mingea a trecut puţin pe lângă poartă.

A început repriza secundă. Cei doi selecţioneri nu au efectuat nicio schimbare la pauză.

Min 45+1 - Ocazie Chile! Aranguiz a pătruns în careu însă a fost blocat în momentul şutului de autorul primului gol, David Luiz.

Min 42 - Ocazie Brazilia! Dani Alves a şutat bine de la distanţă însă Bravo a reuşit să respingă în corner.

Min 40 - Cartonaş galben pentru Francisco Silva, care va fi suspendat în sferturi dacă Chile se va califica.

Min 39 - Încă o şansă mare pentru Brazilia! Neymar a pătruns în careu,a driblat doi adversari însă a fost blocat în momentul ştului. Mingea a ricoşat la Fred, care a reluat peste poartă.

Min 35 - Ocazie mare Brazilia! Oscar a centrat pentru Neymar, care a reluat cu capul însă Francisco Silva a reuşit să devieze în corner. Mingea a trecut puţin pe lângă poartă.

Min 31 - GOOOL CHILE! Hulk a gafat, mingea a ajuns Vargas, care a pasat pentru Alexis Sanchez iar varful chilienilor a restabilit egalitatea cu un şut din interiorul careului.

Min 18 - GOOOL BRAZILIA! Neymar a executat bine un corner, Thiago Silva a deviat până la David Luiz, care a reluat în poartă din interiorul careului.

Min 17 - Ocazie Brazilia! Hulk a executat bine o lovitură liberă dar Bravo a respins în corner.

Min 16 - Cartonaş galben pentru Mena, care va fi suspendat în sferturi dacă Chile se va califica.

Min 15 - Neymar a executat o lovitură liberă însă portarul Bravo a reţinut fără probleme.

Min 13 - Brazilienii au cerut penalty după un duel între Hulk şi Diaz.

Min 8 - Centrarea lui Hulk a fost reţinută fără probleme de Bravo.

Min 6 - Prima ocazie a partidei! Marcelo a şutat pe lângă poartă de la marginea careului.

Fluier de start! Chile a avut lovitura de începere.

BRAZILIA : Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Luiz Gustavo, Fernandinho - Oscar, Hulk, Neymar - Fred

Selecţioner : Luiz Felipe Scolari

CHILE : C. Bravo - E. Mena, G. Jara, G. Medel, F.Silva, M. Isla - M. Diaz, A. Vidal, C. Aranguiz - A. Sanchez, E. Vargas

Selecţioner : Jorge Sampaoli

Partida va fi arbitrată de o brigadă din Anglia, cu Howard Webb la centru, asistat de Michael Mullarkey şi Darren Cann. Al 4-lea oficial este Felix Brych, din Germania.

Partida se dispută pe Estadio Mineirao, din Belo Horizonte, arenă cu o capacitate de 58170 spectatori.