LIGA EUROPA

Braga - Pandurii: 0-2 / Calificare senzaţională în grupele Ligii Europa, în prelungiri

Vicecampioana României, Pandurii Târgu Jiu, s-a calificat în grupele Ligii Europa în urma unui meci tensionat la Braga, pe care l-a câştigat în prelungiri cu scorul de 2-0. În tur, portughezii se impuseseră pe Cluj Arena cu scorul de 1-0.

Pandurii este unica echipă din România din grupele Ligii Europa, după eşecurile înregistrate de Petrolul Ploieşti cu Swansea şi de Astra Giurgiu cu Maccabi Haifa.

30 August 2013, 01:21 (actualizat 30 August 2013, 01:48) |
Alexandru Ciucur, marcatorul golului calificării Pandurilor în grupele Ligii Europa / FOTO: pandurii-tg-jiu.ro

Pandurii au condus cu 1-0 din minutul 15, după golul lui Alin Buleică, după care gazdele au dominat teritorial autoritar meciul, mai ales că elevii lui Cristi Pustai nu au mai avut resurse fizice din minutul 70. Vicecampioana României a pus punct luptei pentru calificare în minutul 117, prin golul formidabil al lui Alexandru Ciucur, cu un şut puternic în vinclu de la 18 metri, lateral stânga. Acelaşi jucător trimisese balonul în bara transversală în minutul 108.

Alexandru Ciucur semnase şi calificarea în play-off, cu un gol marcat la Tel Aviv, împotriva celor de la Hapoel.

Componenţa echipelor:

• Braga: 1. Eduardo - 15. Baiano, 4. Nuno Andre Coelho, 33. Aderlan Santos, 5. Joaozinho - 14. Ruben Micael, 63. Mauro, 8. Luiz Carlos - 30. Alan (28. Salvador Agra '65), 36. Edinho (90. Felipe Pardo '65), 25. Yazalde (17. Eder '81). Antrenor: Jesualdo Ferreira
  • Pandurii: 80. Pedro Mingote - 18. Bogdan Unguruşan, 21. Erico, 5. Paraskevas Christou (căpitan), 4. Marko Momcilovic - 19. Paul Anton, 28. Nicandro Breeveld - 7. Alin Buleică (6. Iulian Mamele '120), 24. Eric de Oliveira (8. Călin Cristea '70), 26. Viorel Nicoară (90. Alexandru Ciucur '84) - 99. Deivydas Matulevicius. Antrenor: Cristian Pustai. Rezerve neutilizate: 33. Răzvan Stanca - 3. Sipo Bophale, 25. Marian Pleaşcă, 11. Admir Adrovic

• faulturi comise: 8 - 15

După meci, tehnicianul gorjenilor, Cristi Pustai, şi-a găsit cu greu cuvintele să-şi exprime imensa bucurie pentru această performanţă, dar a admis că echipa sa va avea unele dificultăţi în a juca şi în campionat, şi în cupele europene.

"Este o mare performanţă pentru echipa noastră. Am crezut în şansa noastră. Nu ne-am propus, nici nu aveam cum, să marcăm în primele minute şi apoi în minutele de final din prelungiri. Jucătorii de bandă au reuşit să creeze panică şi să vină cu centrări de calitate. Urmează o perioadă foarte grea. Şi aşa ne-am depăşit condiţia... Este un vis frumos, pe care ni l-am asumat. Încercăm să mergem pe două fronturi, să vedem...", a declarat Pustai la Digi Sport.

Pandurii a debutat în cupele europene în acest sezon (0-0 în Estonia, cu Levadia Tallin, şi 4-0 la Târgu Jiu, respectiv 1-1 pe teren propriu şi 2-1 la Tel Aviv, cu Hapoel).

Sporting Braga este o umbră a echipei care juca finala Ligii Europa în urmă cu doi ani, la Dublin (0-1 cu FC Porto). De altfel, din acea echipă nu mai fac parte decât trei jucători: căpitanul Alan (o extremă de 33 de ani), Custodio (mijlocaş defensiv de 30 de ani) şi Elderson (un fundaş dreapta de 25 de ani).

În sezonul trecut al campionatului intern, elevii experimentatului Jesualdo Ferreira, care a preluat echipa în acest an, în luna mai, s-au clasat pe locul al patrulea, astfel că au obţinut dreptul de a evolua direct în play-off. Ferreira a mai antrenat această echipă şi în intervalul aprilie 2003 - august 2006.

Unica adversară din România a portughezilor, în cupele europene, a fost CFR Cluj, în sezonul trecut al Ligii Campionilor: campioana de atunci a României s-a impus cu 2-0 în deplasare şi cu 3-1 în Gruia.