LIGA CAMPIONILOR

Braga a eliminat Udinese din Liga Campionilor, după executarea penalty-urilor de departajare

TVR 1 şi TVR HD au transmis în direct meciul retur dintre Udinese şi Sporting Braga: 5-6, după penalty-uri, din play-off-ul Ligii Campionilor. În tur, cele două echipe remizaseră, scor 1-1, după golurile înscrise de Dusan Basta ('23), pentru italieni, respectiv de Ismaily ('68), pentru lusitani.

28 August 2012, 20:53 (actualizat 29 August 2012, 00:39) |
Udinese şi Sporting Braga luptă pentru calificarea în grupele Champions League

Unul dintre cele mai echilibrate dueluri din play-off-ul Ligii Campionilor, Udinese - Sporting Braga, s-a decis la loviturile de departajare, după ce, la finalul a 120 de minute de joc, scorul era egal, 1-1. Gazdele au deschis scorul prin Armero ('25), iar oaspeţii au dus partida în prelungiri, prin reulita lui Ruben Micael ('72).

În tur, cele două echipe au încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce italienii au condus 45 de minute, după golul lui Dusan Basta ('23). Portughezii, antrenaţi de fostul tehnician al Rapidului, Jose Peseiro, au egalat după un şut de excepţie al lui Ismaily ('63).

Celelalte echipe calificate în grupele Ligii Campionilor, după jocurile de marţi, sunt Anderlecht Bruxelles (3-2 la general cu AEL Limassol), BATE Borisov (3-1 la general cu Hapoel Kiryat Shmona), Dinamo Zagreb (3-1 la general cu Maribor) şi Malaga (2-0 la general cu Panathinaikos Atena).

Miercuri vor avea loc şi ultimele meciuri din play-off-ul Ligii Campionilor:

Celtic Glasgow - Helsinborgs (în tur 2-0)
Fenerbahce Istanbul - Spartak Moscova (în tur 1-2)
Dinamo Kiev - Borussia Moenchengladbach (în tur 3-1)
Lille - FC Copenhaga (în tur 0-1)

Echipele care sunt eliminate din această fază a Ligii Campionilor vor evolua în grupele Ligii Europa.

www.tvrinfo.ro v-a ţinut la curent în timp real, în format live text, şi cu evoluţia scorurilor în celelalte partide ale serii:

Ruben Micael înscrie, iar Sporting Braga se califică în grupele Ligii Campionilor pentru a doua oară în istorie, după 6-5, după executarea loviturilor de departajare.

Antonio di Natale marchează: 4-4.

Paulo Cesar trimite balonul în vinclu: 3-4.

Armero transformă frumos: 3-3.

Eder înscrie: 2-3.

Maicosuel a încercat o scăriţă pe centrul porţii, iar Beto, fostul portar al Rapidului, a reţinut.

Custodio transformă cu emoţii: 2-2.

Pinzi a marcat: 2-1.

Lima transformă cu siguranţă: 1-1.

Primul penalty va fi executat de italieni: Domizzi înscrie. 1-0 pentru Udinese.

Udinese şi Sporting Braga au încheiat cele 120 de minute de joc regulamentare la egalitate, scor 1-1, astfel că soarta calificării se va juca la loviturile de departajare.

S-a încheiat şi jocul Anderlecht Bruxelles - AEL Limassol, cu victoria campioanei Belgiei, scor 2-0, care i-a asigurat calificarea în grupele Champions League. În tur, ciprioţii câştigaseră cu 2-1.

Dinamo Zagreb a acces în grupele Ligii Campionilor, în urma victoriei din deplasarea de la Maribor, scor 1-0. În tur, croaţii câştigaseră cu 2-1.

Meciul Panathinaikos Atena - Malaga s-a încheiat cu scorul de 0-0, astfel că ibericii s-au calificat în premieră în grupele Ligii Campionilor. Malaga se impusese în tur cu 2-0.

Min. 90+4  Hapoel Kiryat Shmona - BATE Borisov: 1-1. Oaspeţii au egalat prin Pavlov, la ultima fază a meciului. Astfel, bieloruşii au acces în grupele Ligii Campionilor, după ce s-au impus în tur cu 2-0.

Min. 89 Anderlecht conduce cu 2-0 în meciul cu AEL Limassol, după golul înscris de Yakovenko.

Min. 81 Anderlecht - AEL Limassol: 1-0, graţie golului izbutit de Mbokani. În tur, ciprioţii au câştigat cu 2-1, astfel că, la acest scor, campioana Belgiei este calificată în grupele Ligii Campionilor.

Min. 69 Sporting Braga a egalat la Udine, prin Ruben Micael, după ce lusitanii au dominat autoritar partida, după pauză.

Min. 67 Hapoel Kiryat Shmona a deschis scorul în meciul de pe teren propriu cu BATE Borisov, prin Lencse. În tur, bieloruşii s-au impus cu 2-0.

CELE 5 PARTIDE S-AU RELUAT.

Rezultatele la pauză ale meciurilor din această seară din play-off-ul Ligii Campionilor:

Hapoel Kiryat Shmona - BATE Borisov: 0-0 (în tur, 0-2)
Anderlecht Bruxelles - AEL Limassol: 0-0 (în tur, 1-2)
Maribor - Dinamo Zagreb: 0-1 (în tur, 1-2)
Panathinaikos - Malaga: 0-0 (în tur, 0-2)
Udinese - Sporting Braga: 1-0 (în tur, 1-1)

Min. 25 Udinese deschide scorul în meciul cu Sporting Braga, prin Armero. De remarcat centrarea superbă, pe spate, a lui Dusan Basta, autorul golului italienilor din partida tur.

Min. 12 Primul gol al serii a fost reuşit de Tonel, de la Dinamo Zagreb, în mecikul din deplasare, cu Maribor. În tur, croaţii s-au impus cu 2-1, astfel că slovenii au o misiune din ce în ce mai grea.

CELE 5 PARTIDE AU ÎNCEPUT.

Ambele echipe au mai jucat o singură dată în grupele Ligii Campionilor: Udinese a acces în această fază a competiţiei în sezonul 2005/2006, după ce a eliminat în play-off o altă echipă lusitană, Sporting Lisabona, antrenată de actualul tehnician al grupării Sporting Braga, Jose Peseiro. De cealaltă parte, adversarii italienilor din această seară au trecut cu bine de play-off-ul Ligii Campionilor în urmă cu două sezoane, după ce a eliminat echipa spaniolă FC Sevilla.

Echipele de start:

Udinese: Brkić, Danilo, Basta, Domizzi, Benatia, Armero, Pereyra, Pinzi, Willians, Di Natale, Fabbrini. Antrenor: Francesco Guidolin. Rezerve: Pawłowski, Coda, Pasquale, Heurtaux, Badu, Maicosuel, Muriel.

Sporting Braga: Beto, Ismaily, Vinícius, Douglão, Amorim, Mossoró, Salino, Custódio, Alan, Viana, Lima. Antrenor: Jose Peseiro. Rezerve: Quim, Coelho, Micael, Djamal, César, Éder.

Partida va fi arbitrată de o brigadă olandeză, cu Bjorn Kuipers la "centru".

Echipele de start în meciul Maribor - Dinamo Zagreb (în tur, 1-2):

Maribor: Handanovič, Mejač, Rajčevič, Arghus, Filipovič, Milec, Ibraimi, Cvijanovič, Mertelj, Tavares, Berić.
Dinamo Zagreb: Kelava, Ibáñez, Šimunić, Tonel, Vida, Ademi, Sammir, Badelj, Pivarić, Beqiraj, Čop.

Echipele de start în meciul Anderlecht Bruxelles - AEL Limassol (în tur, 1-2):

Anderlecht: Proto, Odoi, Wasilewski, Kouyaté, Deschacht, Gillet, Biglia, Kljestan, Kanu, De Sutter, Mbokani.
AEL: Degra, Airosa, Ouon, Dosa Júnior, Carlitos, Monteiro, Miguel, Nikolaou, Edmar, Dédé, Vouho.

Echipele de start în meciul Panathinaikos - Malaga (în tur, 0-2):

Panathinaikos: Karnezis, André Pinto, Vyntra, Spyropoulos, Velázquez, Sissoko, Vitolo, Christodoulopoulos, Zeca, Katsouranis, Fornaroli.
Malaga: Willy, Gámez, Weligton, Demichelis, Monreal, Camacho, Joaquín, Toulalan, Eliseu, Isco, Fabrice.

Echipele de start în meciul Hapoel Kiryat Shmona - BATE Borisov (în tur, 0-2):

Hapoel: Amos, Tzedek, Gabai, Hasarma, Levi, Gazal, Tasevski, Rochet, Sallalich, Abihazira, Lencse.
BATE: Gorbunov, Radkov, Bordachev, Simić, Polyakov, Likhtarovich, Volodko, Hleb, Sivakov, Mozolevski, Rodionov.