BOX | România a cucerit trei medalii de aur şi una de argint la Campionatele Balcanice

Campioni la box
10 mai 2021, 11:41

Medaliile de aur au fost obţinute de Eugenia Anghel (cat. 48 kg), Claudia Nechita (cat. 57 kg) şi Alexandra Petcu (81 kg), în timp ce medalia de argint a fost obţinută de Steluţa Duţă (cat. 51 kg).

La cat. 48 kg, Anghel a trecut în finală de Sandra Maran (Serbia), la puncte, cu 3-2, Steluţa Duţă a fost întrecută în ultimul act la cat. 51 kg de Nina Radovanovic (Serbia), cu 5-0, Claudia Nechita a câştigat finala cat. 57 kg contra croatei Nikolina Cacic, iar Alexandra Petcu a învins-o în finala cat. 81 kg pe croata Ivona Brnic, prin KO în prima repriză.

De remarcat că România a participat doar cu patru sportive la Campionatele Balcanice de la Zagreb, competiţie care a reunit pugilişti şi pugiliste din zece ţări.