CHAMPIONS LEAGUE

Borussia Dortmund, Ajax Amsterdam şi Schalke 04, surprizele serii în Champions League

TVRInfo.ro v-a ţinut la curent în timp real, în format live text, cu cele mai importante evenimente ale meciurilor de miercuri din Liga Campionilor. Victoriile-supriză au fost cele ale Borussiei Dortmund, contra lui Real Madrid, scor 2-1, cea a lui Schalke 04 la Londra, contra lui Arsenal, scor 2-0, ori triumful Ajaxului, în faţa campioanei Angliei, Manchester City, scor 3-1.

Atacantul Ciprian Marica a jucat la Schalke doar în ultimele minute.

24 Octombrie 2012, 21:09 (actualizat 25 Octombrie 2012, 00:42) |
Marica, la primul meci pentru Schalke din luna august

Atacantul Ciprian Marica a bifat primele minute la Schalke 04, după o pauză de două luni, în victoria de la Londra, în faţa lui Arsenal, scor 2-0. Românul de 27 de ani a fost introdus în minutul 88, în locul lui Klaas-Jan Huntelaar, cel care deschisese scorul în minutul 76. Unicul meci în care Marica a mai fost folosit de Huub Stevens, în acest sezon, a avut loc în 26 august, în remiza de la Hanovra, scor 2-2, când "tricolorul" a fost integralist.

Un alt român, Costel Pantilimon, a fost rezervă la Manchester City, în eşecul de la Amsterdam, cu Ajax, scor 1-3.

Un alt rezultat surprinzător al serii de miercuri a fost eşecul lui Real Madrid la Dortmund, scor 1-2, în faţa campioanei Germaniei.

TVRInfo.ro v-a ţinut la curent cu cele mai importante evenimente ale jocurilor de miercuri din Liga Campionilor:

Rezultatele finale:

Grupa A

FC Porto - Dinamo Kiev: 3-2 (Varela '15, Martinez '36, '78 / Gusev '21, Ideye '72)
Dinamo Zagreb - PSG: 0-2 (Ibrahimovic '33, Menez '43)

Grupa B

Arsenal - Schalke 04: 0-2 (Huntelaar '76, Afellay '86)
Montpellier - Olympiakos Pireu: 1-2 (Charbonnier '49 / Torossidis '73, Mitroglou '90+1)

Grupa C

Zenit Sankt Petersburg - Anderlecht: 1-0 (Kerjakov '72-penalty) - meci disputat de la ora 19:00, ora României
Malaga  - AC Milan: 1-0 (Joaquin '64) - Joaquin a ratat un 11 metri, pentru gazde, în minutul 44

Grupa D

Ajax Amsterdam - Manchester City: 3-1 (De Jong '45, Moisander '57, Eriksen '68 / Nasri '22)
Borussia Dortmund - Real Madrid: 2-1 (Lewandowsi '36, Schmelzer '64 / Cristiano Ronaldo '38)

1

Borussia Dortmund reuşeşte o victorie extraordinară în faţa lui Real Madrid, cu scorul de 2-1.

FC Porto o învinge greu pe Dinamo Kiev, pe teren propriu, cu scorul de 3-2.

Montpellier a fost învinsă acasă de Olympiakos cu scorul de 2-1, după ce campioana Franţei a deschis scorul.

Ajax învinge campioana Angliei, Manchester City, cu scorul de 3-1, într-un joc în care portarul Costel Pantilimon a fost rezveră la oaspeţi.

Schalke 04 a învins la Londra, pe Arsenal, cu 2-0. Ciprian Marica a fost introdus în minutul 88 la oaspeţi.

Malaga a învins pe AC Milan cu scorul de 1-0.

Min. 90+1 Montepellier - Olympiakos: 1-2 / Grecii au marcat prin Mitroglou.

Min. 88 Arsenal - Schalke / Ciprian Marica a fost introdus pe teren la oaspeţi în locul lui Huntelaar, autorul primului gol al meciului.

Min. 86 Arsenal - Schalke: 0-2 / Germanii au marcat prin Afellay, graţie unei pase de efect a lui Farfan, de pe flancul drept.

Min. 78 FC Porto - Dinamo Kiev: 3-2 / Lusitanii preiau din nou conducerea pe tabelă, după ce Jackson Martinez a izbutit "dubla", în urma unei gafe a defensivei ucrainienilor.

Min. 76 Arsenal - Schalke: 0-1 / Germanii au deschis scorul prin Huntelaar, în urma unei faze confuze în careul londonezilor. Olandezul a punctat printr-un şut din apropierea punctului de la 11 metri.

Min. 73 Montpellier - Olympiakos: 1-1 / Campioana Greciei a egalat prin Torossidis.

Min. 72 FC Porto - Dinamo Kiev: 2-2 / Oaspeţii au egalat printr-un gol de generic marcat de Ideye, în urma unei pase în diagonală, nu mai puţin frumoasă, a lui Iarmolenko. De remarcat că lusitanii nu primiseră niciun gol în precedentele două întâlniri din grupă.

Min. 73 Ajax - Man. City / Dzeko nu izbuteşte să marcheze, după ce l-a driblat pe portarul advers, din cauză că şi-a închis unghiul, iar Vermeer a reuşit să blocheze încercarea bosniacului de a trimite balonul în poartă.

Min. 68 Ajax - Man. City: 3-1 / Batavii se desprind, graţie golului înscris de Eriksen, după ce Lasse Schøne l-a deposedat de minge pe Gareth Barry, la 30 de metri de poarta adversă.

Min. 64 Borussia - Real: 2-1 / Campioana Germaniei preia conducerea, după un gol superb marcat de Schmelzer, de la 14 metri, uşor lateral stânga, în cross.

Min. 64 Malaga - AC Milan: 1-0 / Ibericii au deschis scorul prin Joaquin, cel care a ratat un penalty în minutul 44. De remarcat pasa de efect a lui Manuel Iturra.

Min. 55 Borussia - Real / Di Maria şutează, la firul ierbii, puţin pe lângă poartă, la un contraatac rapid, pornit graţie unei pase de excepţie a lui Benzema, pentru atacantul argentinian.

Min. 57 Ajax - Man. City: 2-1 / Gazdele preiau conducerea pe tabela de marcaj, după un gol reuşit de Moisander, cu capul, după un corner de pe partea dreaptă, executat de Eriksen. În acest moment, campioana Angliei nu mai are decât şanse teoretice de a accede în şaisprezecimile Ligii Campionilor.

Min. 50 Borussia - Real / Şutul lui Gotze, de la 12 metri, a fost respins în lateral de Casillas. Cea mai mare ocazie a reprizei a doua. Campioana Germaniei din ultimele două sezoane are un început excelent de repriză.

Min. 49 Montpellier - Olympiakos: 1-0 / Campioana Franţei a deschis scorul prin Gaetan Charbonnier, printr-un şut superb, de la marginea careului de 16 metri.

Min. 50 Arsenal - Schalke / Howedes ratează o ocazie mare de a marca, pentru oaspeţi. Gazdele au dominat teritorial partida, dar oaspeţii au oferit o replică foarte bună, mai ales că germanii pot face un pas decisiv pentru şaisprezecimi în cazul unui triumf la Londra.

A început repriza a doua.

Rezultatele la pauză:

Grupa A

FC Porto - Dinamo Kiev: 2-1 (Varela '15, Martinez '36 / Gusev '21)

Grupa B

Arsenal - Schalke 04: 0-0
Montpellier - Olympiakos Pireu: 0-0

Grupa C

Malaga  - AC Milan: 0-0 (Joaquin a ratat un 11 metri, pentru gazde, în minutul 44)

Grupa D

Ajax Amsterdam - Manchester City: 1-1 (De Jong '45 / Nasri '22)
Borussia Dortmund - Real Madrid: 1-1 (Lewandowsi '36 / Cristiano Ronaldo '38)

Prima repriză a luat sfârşit.

Min. 45 Ajax - Man. City: 1-1 / Gazdele au egalat în ultimul minut al primei reprize, graţie reuşitei lui Siem de Jong.

Min. 44 Malaga - AC Milan / Joaquin a ratat un penalty pentru gazde, trimiţând balonul în bara transversală. Lovitura de pedeapsă a fost obţinută de Gamez, după un fault al lui Constant.

Min. 43 Dinamo Zagreb - PSG: 0-2 / Francezii au punctat printr-un şut frumos al lui Jeremy Menez.

Min. 43 Arsenal - Schalke / Ocazie mare de a deschide scorul pentru Huntelaar (Schalke).

Min. 36 FC Porto - Dinamo Kiev: 2-1 / Gazdele revin în avantaj, graţie unui gol marcat de Jackson Martinez, după o pasă superbă a lui James Rodriguez.

Min. 38 Dortmund - Real Madrid: 1-1 / Cristiano Ronaldo a egalat, printr-un lob de efect, de la 13 metri, lateral stânga. Este cel de-al 43-lea gol reuşit de lusitan în Champions League.

Min. 36 Dortmund - Real Madrid: 1-0 / Robert Lewandowski a deschis scorul, în urma unei greşeli a lui Pepe, la un contraatac rapid al gazdelor.

Min. 35 Malaga - Milan / În urma unei gafe a lui Demichelis, gazdele au fost aproape de a deschide scorul prin Isco.

Min. 33 Dinamo Zagreb - PSG: 0-1 / Ibrahimovic a deschis scorul. Suedezul nu a mai avut de îndeplinit decât o formalitate, după faza creată pe flancul drept de Jeremy Menez.

Min. 29 Ajax - Man. City / Richards, aproape de a face 2-0 pentru oaspeţi.

Min. 27 Dortmund - Real / Kehl a şutat bine, de la 20 de metri, lateral stângă, dar Casillas a deviat balonul peste poartă. Germanii preferă contraatacurile, într-un meci dominat autoritar de campioana Spaniei.

Min. 27 Dinamo Zagreb - PSG / Francezii domină autoritar partida, au şutat deja de 4 ori pe spaţiul porţii, dar defensiva croaţilor rezistă satisfăcător până acum.

Min. 22 Dortmund - Real / Fază frumoasă creată pe flancul drept de Angel di Maria, dar şutul argentinianului a trecut peste buturile lui Weidenfeller.

Min. 22 Ajax - Man. City: 0-1 / Oaspeţii deschid scorul prin Nasri, după o fază cursivă, plecată din flancul drept de la Micha Richards. Pasa decisivă i-a aparţinut lui James Milner.

Min. 21 FC Porto - Dinamo Kiev: 1-1 / Oaspeţii au egalat prin Gusev, după un corner executat de Miguel Veloso.

Min. 21 Ajax - Man. City / Două şanse de a marca irosite de gazde, prin De Jong şi Eriksen.

Min. 19 Dortmund - Real / Khedira, accidentat, a fost înlocuit de Luka Modric.

Min. 15 FC Porto - Dinamo Kiev: 1-0 / Primul gol al serii este înscris de Silvestre Varela, de la gazde, după o centrare spectaculoasă a lui Lucho Gonzalez. FC Porto şi Malaga sunt unicele echipe din Liga Campionilor care nu au primit gol în faza grupelor, până acum.

Min. 13 Dortmund - Real / Kehl, de la gazde, a trimis primul şut pe poartă al jocului.

Min. 8 Ajax - Man. City / Partidă echilibrată, Dzeko, de la oaspeţi, şi Eriksen, de la olandezi, ratând două ocazii importante de a deschide scorul. Manchester City este obligată să învingă, pentru a mai spera la calificarea în fazele superioare ale competiţiei.

Min. 5 Dortmund - Real / Oaspeţii încep foarte bine meciul, pressingul elevilor lui Jose Mourinho obligându-i pe nemţi să se apere cu întreg efectivul, la 30-40 de metri de propria poartă.

Echipa care va câştiga meciul Borussia Dortmund - Real Madrid îşi va asigura, într-o proporţie covârşitoare, calificarea în şaisprezecimile Ligii Europa.

Partidele au început.

Echipele de start ale meciurilor din grupa A:

FC Porto: Helton, Danilo, Maicon, Mangala, Otamendi, González, Moutinho, Fernando, Martinez, Rodríguez, Varela.
Dinamo Kiev: Shovkovskiy, Betão, Mikhalik, Taiwo, Khacheridi, Veloso, Vukojević, Yarmolenko, Garmash, Gusev, Brown

Dinamo Zagreb: Kelava, Puljić, Ibáñez, Šimunić, Vrsaljko, Vida, Kovačić, Sammir, Pivarić, Brozović, Čop.
PSG: Sirigu, Silva, Alex, Maxwell, Jallet, Bodmer, Matuidi, Verratti, Ménez, Pastore, Ibrahimović.

Echipele de start ale meciurilor din grupa B:

Arsenal: Mannone, Vermaelen, Mertesacker, André Santos, Jenkinson, Arteta, Ramsey, Santi Cazorla, Coquelin, , Gervinho, Podolski
Schalke 04: Unnerstall, Höwedes, Holtby, Fuchs, Uchida, Matip, Höger, Neustädter, Afellay, Huntelaar, Farfán. - atacantul Ciprian Marica este rezervă

Montpellier: Laurent Pionnier; Benjamin Stambouli, Mapou Yanga-Mbiwa, Vitorino Hilton, Henri Bedimo; Jamel Saihi, Remy Cabella; Anthony Mounier, Younes Belhanda, John Utaka; Gaetan Charbonnier
Olympiakos: Roy Carroll; Vassilis Torossidis, Kostas Manolas, Pablo Contreras, Jose Holebas; Francois Modesto, Giannis Maniatis; Leandro Greco, David Fuster, Paulo Machado; Rafik Djebbour

Echipele de start ale meciurilor din grupa C:

Zenit St Petersburg:
16-Vyacheslav Malafeyev; 2-Alexander Anyukov, 4-Domenico Criscito, 6-Nicolas Lombaerts, 14-Tomas Hubocan; 15-Roman Shirokov (3-Bruno Alves '76), 20-Viktor Faizulin (34-Vladimir Bystrov '58), 25-Sergei Semak (18-Konstantin Zyryanov '67), 28-Axel Witsel; 11-Alexander Kerzhakov, 29-Hulk.
Anderlecht: 1-Silvio Proto; 30-Guillaume Gillet, 27-Marcin Wasilewski (7-Guillermo Molins '83), 14-Bram Nuytinck, 3-Olivier Deschacht; 5-Lucas Biglia, 16-Cheikhou Kouyate, 26-Dennis Praet (17-Olexandr Yakovenko '74); 10-Kanu, 11-Milan Jovanovic, 21-Tom De Sutter

Malaga: Willy, Gámez, Weligton, Demichelis, Camacho, Joaquín, Iturra, Eliseu, Isco, Portillo, Saviola.
AC Milan: Amelia, De Sciglio, Mexès, Acerbi, Bonera, Montolivo, Constant, Ambrosini, Emanuelson, Pazzini, El Shaarawy.

Echipele de start ale meciurilor din grupa D:

Borussia Dortmund: Weidenfeller, Subotić, Hummels, Piszczek, Schmelzer, Kehl, Bender, Götze, Reus, Grosskreutz, Lewandowski.
Real Madrid: Casillas, Varane, Pepe, Ramos, Khedira, Özil, Xabi Alonso, Essien, Di María, Ronaldo, Benzema.

Ajax Amsterdam: Vermeer, Alderweireld, Moisander, Blind, Van Rhijn, Poulsen, Eriksen, De Jong, Schøne, Sana, Babel
Manchester City: Hart, Richards, Kompany, Lescott, Clichy, Milner, Nasri, Barry, Yaya Touré, Džeko, Agüero. - portarul Costel Pantilimon este rezervă